Dzięki uprawom konopie przemysłowych możemy zahamować wycinanie lasów i używać konopi do produkcji papieru zamiast drewna.

Istnieją cztery cechy, które sprawiają, że konopie są szczególnie atrakcyjnym surowcem do wyrobu papieru:
  • włókna konopi są długie (w efekcie otrzymujemy mocniejszy papier, które może być poddawany recyklingowi więcej razy, niż papier z drewna);
  • konopie zawierają dużo celulozy ( 57-77% ) co sprawia, że otrzymujemy więcej masy celulozowej;
  • konopie charakteryzuje niski (3%) poziom zawartości ligniny (która sprawia, że papier czasem żółknie);
  •  z jednego akra konopi można wyprodukować tyle użytecznego włókna, co z czterech akrów drzew. Plon konopi można zebrać po 100 dniach. Drzewa muszą rosnąć wiele lat, by były użyteczne w przemyśle papierniczym.

Najlepszą stroną papieru na bazie konopi jest to, że jego produkcja jest przyjazna dla środowiska co nie można powiedzieć o procesie produkcji papieru z drewna.

Ze względu na swój składu chemiczny i budowę fizyczną, konopie mogą służyć jako źródło masy papierniczej pozyskiwanej z wysoką wydajnością, z pominięciem procesu Krafta (chemiczne rozwłóknianie drewna i długowłóknistych papierów specjalistycznych), który wymaga użycia związków siarki toksycznych dla środowiska. Ponadto, podobnie jak inne rodzaje masy papierniczej pochodzenia nie-drzewnego, konopie mogą być bielone przez utlenianie oraz inne procesy, w których nie wykorzystuje się chloru.

Źródło: hempedification.blogspot.com 
Tłumaczenie: pokolenie Ł.K.

Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org
Stowarzyszenie FREEDOM

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 9 =