Kiedy Sergiy Kovalenkov w 2010r. przeprowadził się do Australii, gdzie dowiedział się, że obiecana specjalnie dla niego praca w zakresie zarządzania projektami jest nie już aktualna czuł że coś się wydarzy. “To było przeznaczenie” – mówi trzydziestodwuletni ukraiński przedsiębiorca, który niedługo później przez przypadek za pośrednictwem przedstawiciela z Holandii Dun Agro zaangażował się w budowę pierwszego australijskiego domu z konopi w Tasmanii.

Kovalenkov, inżynier i kierownik budowy, dołączył do tasmańskiego projektu i natychmiast dostał w ręce konopie, wodę i wapno. “Słyszałem o konopiach, ale tak naprawdę nic o nich nie wiedziałem” – przyznaje Kovalenkov, który na początku tego roku uruchomił firmę Hempire opartą na konopiach przemysłowych w Kijowie, która zdążyła już przeprowadzić sześć projektów – remonty, rozbudowy budynków i pełną budowę.

Kopuła z konopi

Głównym elementem młodej firmy Hempire jest dom w formie kopuły w unikalnej drewnianej ramie. Pierwszy dom, który zaprojektowano wspólnie z Wooden Dome Homes, syberyjskim specjalistą od konstrukcji kopułowych w Ałtaju, został ukończony niedawno niedaleko Moskwy. Są to dwa domy w formie kopuły o średnicy 13 i 18 metrów połączone krótkim przejściem. Większa kopuła jest na tyle wysoka, że pozwala na wybudowanie drugiego piętra lub poddasza.

Tymczasem Kovalenkov mówi, że Hempire jest w trakcie rozmów z komercyjnymi ukraińskimi budowniczymi odnośnie projektów kopuł oraz tradycyjnych domów z konopi. “Przygotowujemy się na duże zmiany w branży w przeciągu następnego roku” – mówi Kovalenkov, który zauważa, że​​ niedawne złagodzenie prawa regulującego uprawę konopi na Ukrainie dało nowe tchnienie na rynku i przyczyni się z pewnością do rozrostu przemysłu budowlanego z konopi.

W przyszłości Hempire Kovalenkov widzi także międzynarodowe projekty. “Mieliśmy już parę zapytań z zagranicy. W całej Europie zaczyna huczeć ” – powiedział.

Uprawa na wschodzie

Hempire korzysta z słomy przetwarzanej na wschodniej Ukrainie, gdzie, jak szacuje, tego roku zebrano ponad 1000 hektarów i gdzie większość ukraińskich maszyn przetwarzających konopie jest usytuowana. “W przyszłym roku będzie tego jeszcze więcej, bo uprawa dopiero zaczyna być popularna” – przewiduje. Pomimo walk trwających na wschodniej Ukrainie Kovalenko twierdzi, że ​​nie ma żadnych problemów z dostawą w tym regionie.

Choć jeden nowy obiekt przetwarzający konopie w pobliżu Kijowa będzie otwarty w przyszłym roku, to według Kovalenkowa dwa kolejne są na etapie planowania. Infrastruktura przemysłu konopnego na Ukrainie rozwija się coraz szybciej.

Walka pod górę

Nie mniej jednak, budowa z konopi wciąż zmierza się z wieloma trudnościami, zdaniem Kovalenkova, który przyznaje, że jest to walka pod górę, jeśli chodzi o szerszą akceptację konopi jako materiału budowlanego.

“To wyzwanie, aby przekonać architektów i właścicieli domów do korzystania z tego materiału. Jest duża doza sceptycyzmu, zamieszenia dotycząca właściwości i wartości konopi w porównaniu do tradycyjnych materiałów” – przyznaje Kovalenkov. “Potrzeba dużo komunikacji aby zharmonizować konopie z przemysłem budowlanym w kwestiach technicznych. Ale najważniejsze jest to, że konopie tworzą możliwie najzdrowsze środowisko”.

“Zdrowie i dobre samopoczucie są o wiele bardziej ważne niż wartości techniczne. – mówi Kovalenkov.

Komunikacja i jakość

Jako absolwent inżynierii lądowej oraz zarządzaniami projektami Uniwersytetu Carleton w Kanadzie, Kowalenkov zdobył również doświadczenie w projektach budowy z konopi w Szwajcarii i Francji, zanim zdecydował się na własną działalność.

Na razie Kovalenkov prowadzi firmę Hempire z jednym pracownikiem, który zajmuje się komunikacją oraz zespołem czterech budowniczych, którzy również szkolą lokalne grupy w technikach budowy z konopi. Sam Kovalenkov natomiast monitoruje postępy zdalnie i odwiedza miejsca budowy na kluczowych etapach. “Komunikacja jest niezmiernie istotna. Musi być stały przepływ informacji i opinii, a pracownicy na budowie powinni wiedzieć, że zawsze dostaną odpowiedź od Ciebie, jeśli będą jej potrzebować” – twierdzi Kovalenkov. “Bardziej niż cokolwiek innego, chodzi o komunikację wspierającą jakość i samą kontrolę jakości “.

Hempire w swoich projektach stawia przede wszystkim właśnie na jakość, co można zauważyć w “Fifth Element”, unikatowym środku wiążącym opracowanym przez Kovalenkov. Spoiwo to składa się wyłącznie z naturalnych składników. Nie ma cementu ani wapna hydraulicznego. “Jako końcowy rezultat razem z “Fifth Element” otrzymujemy bardzo porowaty materiał izolacyjny o niskiej gęstości i wysokiej odporności termicznej “ – powiedział Kovalenkov.

Tymczasem jego firma zaczęła być rozpoznawalna dzięki jego materiałom izolacyjnym z konopi. “Hempire Mix” otrzymał pierwszą nagrodę “Best Wall System za Indywidualny Ekologiczny Design Budowlany” podczas międzynarodowego konkursu architektury “Kijów Eco Home 2015”.

Utrzymanie niskich cen

Kovalenkov zwraca uwagę, że to wycena była kluczem do wczesnego sukcesu Hempire. “Staramy się utrzymać ceny tak niskie jak to tylko możliwe aby móc zakumulować dużą liczbę zamówień na teraz” – mówi o swojej strategii.

“Produkt reklamuje się sam. Ale jako, że rynek rośnie, zawsze musimy szukać przewagi wobec konkurencji i mamy plan na agresywny rozwój międzynarodowy”. – mówi Kovalenkov.

Tłumaczenie: konopie.info.pl
Źródło: hemptoday.net

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)