W historii ludzkości konopie były używane jako ważne źródło paliwa i surowiec do produkcji odzieży, materiał do celów budowlanych, a nawet żywności dla ludzi na całym świecie. Przemysłowe konopie w USA były szeroko uprawiane od czasów pierwszych osadników, którzy przybyli do Ameryki na początku XVII wieku.

Tak naprawdę nawet ojcowie założyciele USA wiedzieli o dużych korzyściach płynących z konopi. George Washington, John Adams i Thomas Jefferson, wszyscy uprawiali konopie w swoich prywatnych gospodarstwach. Jefferson powiedział, że konopie są jednym z największych i najważniejszych surowców stanów zjednoczonych.

Co ciekawe deklaracja niepodległości została spisana na papierze wyprodukowanym z konopi. Więc o co chodzi? W jaki sposób jedna z najbardziej uniwersalnych i przystosowanych roślin do upraw na świecie została również jedną z najbardziej politycznie kontrowersyjnych zasobów rolniczych? Na początku XX wieku roślina ta została uznana za tak niebezpieczną, że zamierzano ją zniszczyć.

W rzeczywistości nie była niebezpieczna dla kogokolwiek, za wyjątkiem branż przemysłowych, których istnieniu ona zagrażała. Więc co zrobił establishment, wierny przemysłowym branżom, którym on służy? Zrobił to, co może najlepiej. Skłamał i w swojej propagandzie lansował konopie jako produkt związany z marihuaną. W 1947 r. Marijuana Tax Act określił konopie jako narkotyk, co wymagało od rolników specjalnego podatkowego zezwolenia na uprawę tej rośliny. W 1970 r. Controlled Substances Act uczynił uprawianie tej rośliny bez zezwolenia DEA nielegalnym. Roślina ma negatywne skojarzenia. Tu możecie być Państwo zmyleni po latach prania mózgu gdy konopie ściśle kojarzono z marihuaną. Taki związek powinien klasyfikować konopie jako narkotyk. A to nieprawda.

Chociaż marihuana jest odmianą konopi, różni się ona genetycznie od konopi przemysłowych, również pod względem użycia i składu chemicznego a więc konopie różnią się genetycznie od marihuany. Tymczasem roślina ta jest wciąż nielegalna w federalnym ustawodawstwie USA. Jak wcześniej wspominano, nie dlatego, że jest niebezpieczna dla ludzi, ale dlatego, że jest niebezpieczna dla korporacji. Na początku XX wieku konopie mocno konkurowały z przemysłem bawełnianym i papierniczym, bo papier produkowany z drzew konkurował z ekologicznymi produktami z konopi i przemysł papierniczy mógł na tym ucierpieć.

W związku z powyższym William Hurst jeden z największych wydawców gazet w Ameryce, rozpoczął kampanię przeciwko konopiom. Używał publikacji, aby zniekształcić społeczny wizerunek rośliny, która zagrażała jego spółce. Właściwie podczas tej kampanii powstał zwrot „yellow journalism”. Były to lata 20. W jaki sposób propaganda nadal działa do dziś? Bo zagrożenie które stanowią konopi nie odnosi się jedynie do papieru. Odrodzenie przemysłu może potencjalnie zagrozić zyskom olbrzymich korporacji, które produkują drewno, paliwo kopalne, stal, alkohol, a nawet żywność.

W 1941 r. Henry Ford wyprodukował samochód w całości z konopi. Rama samochodu była 12 razy lżejsza od stali i 10 razy mocniejsza. W dodatku samochód był zasilany olejem z konopi. Można sobie wyobrazić jakie zagrożenie stanowi to dla olbrzymich spółek naftowych? Przetworzone konopie tworzą również jedno z najmocniejszych włókien, jakie znamy na świecie i są surowcem dla budowy domów, statków, pociągów, samolotów, samochodów i bardzo wytrzymałej odzieży.

Olej z nasion konopi może być przetworzony dla płynów kosmetycznych i kremów do skóry. Praktyczne zastosowania tej rośliny są nieograniczone, a przyczyna jest prosta: jest to jedna wielka próba zachowania zysków korporacji które zatruwają naszą planetę, niszczą nasze lasy i bankrutują świat.

Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org
Stowarzyszenie FREEDOM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

99 − = 94