Konopie mają szereg zalet, które sprawiają, że ich uprawa jest łatwiejsza i tańsza niż w przypadku innych roślin. Brak potrzeby nawożenia i oprysków, szybki wzrost, dobry system korzeniowy, wytrzymałość na choroby i szkodniki to tylko niektóre z nich. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym prezentujemy te i inne plusy konopnej uprawy.

Pozytywne aspekty konopnej uprawy

Uprawiając konopie możemy na wiele sposobów zaoszczędzić czas i pieniądze. Jest tak na przykład dlatego, że rośliny te mają umiarkowane wymagania nawozowe. W praktyce oznacza to, że wystarczy niewielka ilość azotu, a gleb wyższej klasy można nie nawozić w ogóle. Kolejna sprawa to wysoka konkurencyjność w stosunku do chwastów. W jednym z dolnośląskich gospodarstw młodzi rolnicy postawili na pasową uprawę roli – tzw. strip till. Dzięki temu, szybkie i wyrównane wschody konopi zagłuszyły chwasty występujące na polu. Uprawiając tą roślinę, nie musimy również używać pestycydów ani innych środków ochrony roślin, gdyż konopie nie są atakowane przez choroby ani szkodniki. Odporność na susze to kolejny pozytywny aspekt takiej uprawy. Konopi nie trzeba podlewać, nawet kiedy deszczu nie ma przez długie tygodnie, ponieważ ich system korzeniowy sięga bardzo głęboko. Co więcej konopie mają zdolność do oczyszczania gleby z toksyn i metali ciężkich. Świetnie nadają się więc na płodozmian oraz stanowią dobry przedplon dla większości roślin uprawnych. Poprawiają przy tym strukturę gleby i są elementem bioróżnorodności. W ciągu swojego krótkiej egzystencji, 90 – 100 dni, konopie redukują 2,5 – 4 razy więcej dwutlenku węgla, niż 60-letni las. W tym czasie są w stanie urosnąć nawet do 5 metrów, co obrazuje poniższe zdjęcie ze żniw konopnych.

Gdzie uprawiać konopie i od czego zacząć

W ostatnim artykule opisaliśmy kroki, które należy podjąć, aby zdobyć zezwolenie na uprawę konopi włóknistych (LINK). Procedura może początkowo wydawać się skomplikowana, ale to tylko pozory. W dodatku istnieją spółki, która załatwią wszystkie formalności za rolnika. Rosnące zainteresowanie tą uprawą powoduje, że takich spółek pojawia się coraz więcej. Trzeba jednak pamiętać, że aby zasiać konopie w danym roku, należy udać się do urzędu lub kontraktującej spółki, aby zgłosić taką chęć już w roku poprzednim. Rośliny te wymagają ponadto żyznego, próchniczego podłoża glebowego o obojętnym odczynie. Nie jest to więc uprawa dla każdego, na glebie z pH niższym niż 6, nie ma ona sensu. Należy też pamiętać, że konopie można uprawiać tylko przez 3-4 sezony z rzędu na tej samej ziemi. Dlatego istotnym punktem technologii takiej uprawy jest zbiór. Trzeba go przeprowadzić tak, aby nie dopuścić do osypu nasion, szczególnie kiedy planujemy je sprzedać. Najbardziej efektywna metoda to ręczne ścięcie wiech i odziarnienie po dosuszeniu, ale można też użyć specjalnej maszyny. Inny sposób to zbiór dwufazowy: ścięcie całych roślin i dosuszenie na pokosie.

Szukasz legalnych, certyfikowanych nasion konopi siewnej do własnej uprawy? Wyślij zapytanie ofertowe na adres: biuro@biohemp.pl

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)