hemp-bio-fuelWszyscy słyszeliśmy o biodieselu, a każdy olej roślinny może być przetworzony w biodiesel. Tym, co naprawdę zmienia postać rzeczy jest fakt, że konopie mogą być używane do produkcji „zielonej benzyny”, niemal identycznej z tą, na której obecnie pracują nasze silniki spalinowe, ale wytwarzanej z celulozy.

W 2008 roku amerykańscy naukowcy dokonali przełomu w rozwoju „zielonej benzyny”, cieczy identycznej ze standardową benzyną, ale wytworzonej z odnawialnych źródeł biomasy. Inżynier chemik George Huber z Uniwersytetu Massachusetts-Amherst (UMass) i jego zespół studentów ogłosili sukces pierwszego bezpośredniego przekształcenia celulozy roślinnej w komponenty benzynowe. „Zielona benzyna jest atrakcyjną alternatywą dla bioetanolu. Jej wyprodukowanie wymaga znacznie mniej energii, wiąże się z mniejszą emisja dwutlenku węgla i jest tańsze. Otrzymywanie jej ze źródeł celulozy takich jak proso rózgowe (switchgrass) lub topola, uprawianych jako rośliny energetyczne, albo z pozostałości rolniczych, jak wióry drzewne czy słoma kukurydziana, rozwiązuje problem produkcji gazów cieplarnianych, który pojawił się w związku z produkcją etanolu z kukurydzy i sojowym biodieselem ” – podkreślał John Regalbuto z amerykańskiej Narodowej Fundacji Nauki (NSF), wspierającej te badania.

„… Opracowany przez Hubera proces bezpośredniej konwersji celulozy do związków aromatycznych benzyny lokuje się w awangardzie wdrażania paradygmatu „zielonej benzyny” jako alternatywnego źródła energii, który NSF wraz z innymi agencjami federalnymi pomaga promować. Jest to metoda, która nie tylko pozwala przetworzyć wielkie ilości biomasy w krótkim czasie, ale także w zasadzie nie wymaga dostarczania energii z zewnątrz. W istocie z dodatkowego ciepła, które zostanie w procesie oddane, można wytwarzać energię elektryczną. Nie mówimy tylko o znikomej emisji dwutlenku węgla podczas procesu – dzięki odzyskiwaniu ciepła i wykorzystywaniu go do wytwarzania energii elektrycznej, w bilansie nie będzie żadnej emisji. „

I teraz: okazuje się, konopie jest najlepszą w świecie rośliną do produkcji biomasy służącej do produkcji celulozowej benzyny. Według gazety Energy Farming in America, „Konopie są najbardziej wszechstronnie użyteczną rośliną w świecie. Przynoszą plony rzędu 10 ton na akr w ciągu czterech miesięcy. Zawierają 80% celulozy (drewno- 60%). Konopie są odporne na suszę, co czyni je idealną uprawą dla suchych, zachodnich regionów kraju.”

hemp_biofuel_station-e1459880064770-715x266

Po tym, jak technologia rozwinęła się w stopniu wystarczającym do wdrożenia opłacalnej na dużą skalę produkcji biopaliw, zyskaliśmy potwierdzenie, że konopie (Cannabis sativa) są tu najlepszym surowcem. Konopie wykazują się przy produkcji etanolu zdecydowanie wyższą wydajnością (w przeliczeniu na na jednostkę biomasy) niż kukurydza czy switchgrass. które są na tym polu dwoma gatunkami najsilniej faworyzowanymi przez rząd USA.

Jeśli produkcja benzyny celulozowej z konopi wzrośnie do tego stopnia, że będzie można nią napędzać większość pojazdów, spowoduje to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 85% w porównaniu do modyfikowanej benzyny lub etanolu.

Na koniec warto obejrzeć humorystyczny film animowany przedstawiający szerokie zastosowanie konopi siewnych w produkcji paliwa napędowego.

Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie FREEDOM

Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM to organizacja pozarządowa działająca od 2006r. której głównym celem jest jest ochrona Ziemi, z zachowaniem i odtworzeniem naturalnego środowiska życia roślin i zwierząt jak również działalność kulturalno–artystyczna. Więcej informacji na temat FREEDOMu znajdziesz na www.sfreedom.org
Stowarzyszenie FREEDOM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 − = 58