Rosnące zainteresowanie uprawą konopi w ostatnich latach daje nadzieję, że technologie związane z wykorzystaniem tej niezwykłej rośliny będą się rozwijać. Póki co zbiera się i wykorzystuje przede wszystkim liście oraz kwiaty konopi. Okazuje się jednak, że słoma konopna, która jest zwykle traktowana jako odpad, ma znakomite właściwości wzbogacające glebę.

Nowatorski projekt

Na Uniwersytecie Wrocławskim w pierwszych dniach wiosny badany będzie kompost z konopi. Mieszczący się tam Ogród Botaniczny sprawdzi, czy taki rodzaj kompostu można stosować w szklarniach i na zewnątrz. Tak planowane badania opisuje kierownik Działu Edukacji Przyrodniczej wspomnianego Ogrodu – Jolanta Kochanowska:

– Kompost konopny będzie w pierwszej kolejności wykorzystany do wzbogacenia podłoża na kwaterach w terenie otwartym, a następnie w warunkach szklarniowych. Wczesna wiosna, po rozmarznięciu gleby, będzie idealnym momentem na rozpoczęcie prac z tym nowym rodzajem kompostu.

To nowatorskie podejście może okazać się rewolucyjne! Wszystko dzięki jednemu z największych polskich producentów konopi siewnych – DobreKonopie.pl. Przekazał on belę kompostu z konopi wielkości metra sześciennego do testów. Materiał leżakował trzy sezony w magazynach firmy. Właścicielka marki i pasjonatka konopi przemysłowych – Ewa Melania Gryt – już myśli o dalszej współpracy:

– Jest to pierwszy taki test w Polsce, ale najprawdopodobniej nie ostatni. Jeśli wrocławski Ogród Botaniczny będzie zadowolony z efektów, jesteśmy gotowi przekazać kolejną partię kompostu.

Obiecujące wyniki

W ogrodnictwie używa się nawozów organicznych, ponieważ poprawiają strukturę gleby i wzrost roślin. Aby wytworzyć dobry kompost wystarczy zmieszać ściętą trawę, odpadki spożywcze, cienkie gałązki, liście o niskiej zawartości garbników. Na szczęście w polskim ogrodnictwie używa się bardzo dużo takich nawozów. Niewątpliwym atutem kompostu jest działanie nawozowe rozłożone w czasie, a także pozytywny wpływ zarówno na roślinę, jak i właściwości gleby. Pani Ewa Melania Gryt tak opisuje działanie kompostu konopnego:

– Z badań laboratoryjnych jakie niedawno przeprowadziliśmy wynika, że poprawia strukturę gleby, zwiększając jednocześnie jej zasobność w składniki pokarmowe: potas, fosfor, azot, węgiel. Tym samym przyczynia się do poprawy ilości i jakości plonów.

Pani Jolanta Kochanowska dodaje:

– Od lat używamy do nawożenia naszych roślin kompostu, który uzyskujemy na terenie Ogrodu. Mamy nadzieję, że dzięki kompostowi ze słomy konopnej rośliny będą silniejsze i będą lepiej rosły. Z wstępnych badań, których wyniki przekazała nam pani Ewa Gryt wynika m.in., że zawiera on próchnicę, która poprawia strukturę gleby. To ważne dla wszystkich roślin, a szczególnie dla wielu naszych wymagających bylin oraz roślin jednorocznych i pod nie właśnie, w pierwszym rzędzie, ten kompost zastosujemy.

Słoma to nie odpad!

Konopie coraz bardziej zyskują na popularności. Szczególnie nasiona i kwiaty, które wykazują właściwości prozdrowotne, są często używane m.in. w przemysłach farmaceutycznym i spożywczym (LINK). Warto jednak wiedzieć, że rzadziej wykorzystywana słoma konopna ma równie szeroki wachlarz zastosowań. Z zawartych w niej włókien można wyprodukować bardzo wytrzymałe liny i ubrania, papier, a nawet tworzywa sztuczne, plastik i superprzewodniki; z łodyg zmieszanych z wapnem można budować domy (LINK) – a to dopiero początek długiej listy. Mamy nadzieję, że kompost konopny okaże się przydatny w ogrodnictwie, dzięki czemu konopie zyskają jeszcze więcej zwolenników.

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)