Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ), będący własnością Skarbu Państwa, otrzymał 14,5 mln zł na zwiększenie produkcji konopi. Program „Odbudowa i zrównoważony rozwój produkcji oraz przetwórstwa naturalnych surowców włóknistych dla potrzeb rolnictwa i gospodarki” został niedawno uchwalony przez Radę Ministrów. Projekt zakłada zwiększenie powierzchni polskich pól konopnych do ok. 8000 ha do roku 2020. Dla porównania, areał upraw konopnych w Polsce w 2017 r. oszacowano na 1300 ha.

Na stronie IWNiRZ znajdziemy główne zadania tego programu:
  • Zadanie 1.1. Wytworzenie perspektywicznych genotypów do prac hodowlanych prowadzonych w kierunku nowych zastosowań lnu i konopi włóknistych, z wykorzystaniem metod konwencjonalnych i biotechnologicznych.
  • Zadanie 1.2. Doskonalenie technologii uprawy i zbioru roślin włóknistych, dostosowanych do kierunków wykorzystania surowców.
  • Zadanie 2.1. Pozyskiwanie tradycyjnych surowców włóknistych z przetwarzania roślin lnu i konopi oraz nowe kierunki zagospodarowania powstałych odpadów.
  • Zadanie 2.2. Technologia wytwarzania innowacyjnych, naturalnie barwionych, funkcjonalnych produktów tekstylnych.
  • Zadanie 2.3. Przetwórstwo nasion lnu oraz kwiatostanów i nasion konopi dla potrzeb farmaceutycznych, kosmetycznych, spożywczych i innych.
  • Zadanie 2.4. Wykorzystanie biomasy roślin włóknistych do produkcji wysokobiałkowych komponentów  paszowych.
  • Zadanie 2.5. Efektywna technologia otrzymywania bioetanolu II generacji z biomasy konopi o zwiększonych wartościach użytkowych.

Ostatnie cytowane zadanie oznacza, że wśród wielu zastosowań konopi przewiduje się wykorzystanie biomasy do produkcji energii. Do 2025 r. Polska ma zamiar produkować z biomasy 30% krajowego zapotrzebowania na energię.

Jakich innych efektów spodziewa się rząd?

“Realizacja Programu zapewni podstawy efektywnej ekonomicznie rewitalizacji uprawy lnu i konopi włóknistych […] umożliwi istotną poprawę jakości włóknistych surowców rolniczych dostarczanych do przemysłu oraz […] pozytywnie wpłynie na konkurencyjność surowców na rynku.”

Pełną treść uchwały i programu można pobrać bezpośrednio z tego linku uchw.171_2017.pdf (6 MB). 

Nowy program IWNiRZ to kontynuacja planu rozwoju szerokiej gamy produktów opłacalnych ekonomicznie. Dzięki trwającym badaniom Instytut odkrywa nowe zastosowania konopi oraz technologie potrzebne do ich przetwarzania.

Przypomnijmy, że IWNiRZ podpisał niedawno kontrakt z dwoma amerykańskimi firmami konopnymi na sprzedaż certyfikowanego materiału siewnego w obu Amerykach. Ponadto Instytut ogłosił w zeszłym roku, że opracował nową odmianę konopi, która daje czterokrotnie większe plony nasion do produkcji oleju niż typowe rośliny. Potrzeba jednak dalszych badań, zanim odmiana ta będzie powszechnie dostępna.

Szukasz legalnych, certyfikowanych nasion konopi siewnej do własnej uprawy? Wyślij zapytanie ofertowe na adres: biuro@biohemp.pl

Stowarzyszenie FREEDOM