Kehrt Reyher, z pochodzenia Amerykanin, zakochał się w Polsce, kiedy przybył tu na początku lat 90-tych. Obecnie mieszka wraz z żoną Polką w czarującym zakątku naszego kraju – w Nakle. Prowadzi tam fundację, skupiając się na edukacji i rozwoju lokalnej gospodarki oraz polskiej kultury. Kiedy Kehrt dowiedział się o potencjale konopi, rośliny te stały się jego pasją. Jest współzałożycielem kilku projektów, których celem jest promocja konopi.

Kehrt Reyher pochodzi z Indiany w USA. Przez 15 lat był w Stanach dziennikarzem, po czym przyjechał do Polski na początku lat 90-tych, aby pracować jako konsultant w szybko rozwijających się mediach. Poznał tu swoją żonę, Marzenę – rodowitą Polkę. W 1992 państwo Reyher założyli firmę zajmującą się wydawaniem miesięcznika Media & Marketing Polska. Po sprzedaży firmy w 2011 roku, przenieśli się na stałe do pałacu w Nakle, który zakupili w 2002 roku. Pałac ten jest miejscem nauki, inspiracji i eksperymentów. Niektóre pomysły przeradzają się w konkretne działania i projekty, takie jak:

 • Fundacja Nakielska – wspierająca edukację, rozwój gospodarczy, kulturę i środowisko
 • Magazyn HempToday – czasopismo poświęcone rynkowi konopi przemysłowych
 • Wieś pod Uprawę – projekt uprawy konopi włóknistych i rozwoju niewielkich lokalnych przetwórni konopi
 • Hemp 2020 Summit – seria spotkań poświęconych prężnie rozwijającemu się sektorowi konopi

W trakcie prowadzonych w pałacu w marcu warsztatów budowania z konopi (LINK) mieliśmy okazję porozmawiać z założycielami fundacji o początkach jej działalności i dalszych planach rozwoju. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wywiadu z Kehrt’em oraz do zapoznania się ze współtworzonymi przez niego projektami.

Zobacz wideo-wywiad:

Fundacja Nakielska

Kehrt Reyher pełni funkcję dyrektora Fundacji Nakielskiej, która za cel obrała restaurację pałacu w Nakle oraz sprawowanie pieczy nad funkcjonalnością obiektu. W ramach swojej aktywności Fundacja Nakielska wspiera edukację, rozwój lokalnej gospodarki oraz polskiej kultury. Celami statutowymi Fundacji są:

 1. Wspieranie lokalnej przedsiębiorczości,
 2. Rozwój lokalnej turystyki i sportu,
 3. Wspieranie i upowszechnianie lokalnych przedsięwzięć kulturalnych, naukowych i racjonalizatorskich,
 4. Ochrona zabytków kultury narodowej,
 5. Upowszechnianie regionu nakielskiego w świadomości społecznej,
 6. Inicjowanie i wspomaganie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego, w szczególności na rzecz ochrony środowiska naturalnego regionu nakielskiego.

Wieś pod Uprawę

Lokalny rozwój gospodarczy w Polsce może nastąpić jedynie dzięki innowacyjnym, przemyślanym działaniom, które zjednoczą siły rolników, połączą uprawę z przetwórstwem i produkcją wyrobów, które można sprzedawać w całej Europie. Działania te są nie do przecenienia w procesie eliminacji negatywnych zjawisk ekonomicznych w polskich wsiach i miasteczkach.

Wieś pod Uprawę to projekt publiczno-prywatny skierowany do obszarów wiejskich, w którym biorą udział: lokalna administracja, odpowiednie ministerstwa i instytucje prawne, przedsiębiorcy i inwestorzy. Uprawa konopi włóknistych i rozwój niewielkich lokalnych przetwórni konopi oraz wytwórni to olbrzymi potencjał. Wsie, miasteczka i gminy zyskają szansę na szybszy rozwój ekonomiczny.

HempToday

Kehrt Reyher jest absolwentem Indiana State University, gdzie ukończył magisterskie studia dziennikarskie. Pracował jako reporter prasowy, redaktor oraz projektant w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego kariera rozwijała się w takich wydawnictwach jak: The Terre Haute (Indiana), Tribune-Star (Indiana), The Providence Journal (Rhode Island), The Detroit News. Doświadczenie prasowe pomogło mu stworzyć w pałacu w Nakle portal internetowy poświęcony tematyce konopnej o zasięgu międzynarodowym – HempToday.

HempToday skupia się na tematyce związanej z konopiami przemysłowymi, które rewolucjonizują rynki światowe. Szybki rozwój tego sektora, możliwości jakie stwarza dla gospodarki oraz prawie nieograniczone zastosowanie konopi gwarantują sukces nie tylko HempToday ale i prawie każdej inwestycji związanej z konopiami. Dzięki współpracy z HempToday na portalu konopie.info.pl pojawiają się artykuły związane z przemysłem konopnym na świecie. Niedawno pisaliśmy o prognozach rozwoju globalnego (LINK) oraz o szybko zmieniającej się sytuacji w Azji (LINK).

Hemp 2020 Summit

Hemp 2020 Summit to seria spotkań w Nakle dla producentów, przedsiębiorców, inwestorów, rolników, specjalistów i wielu innych osób, które łączą swoją przyszłość z konopiami i chcą poznać międzynarodowy rynek oraz nawiązać nowe kontakty. Spotkania podzielone są tematycznie:

 • Deep Green Building – warsztaty budowania przy użyciu betonu konopnego (LINK)
 • Food, Health and Beauty – żywność z konopi, zdrowie i uroda (LINK)
 • The Future of Medical Hemp – przyszłość konopi w medycynie (24-25 sierpień 2018)
 • Hemp 2020 Buisness Summit – ogólne spotkanie biznesowe (26-27 październik 2018)

Poprzedni uczestnicy programu o Hemp 2020 Summit:

Richard Rose The Hemp Nut Consultancy Włochy/USA:

“Hemp 2020 to najbardziej skoncentrowany i zaawansowany program, jaki znam w świecie konopi. Międzynarodowy aspekt jest bezcenny, ponieważ uczestniczą w nim zarówno twórcy popularnej odmiany konopi, jak i producenci oraz marketingowcy”.

Haile Selassie Tefari Hemp Service International Francja:

“Kluczowe wydarzenie dla międzynarodowych liderów branży konopnej, mające na celu realizację wspólnych celów i wzmocnienie przemysłu na całym świecie”.

Nivedita Bansal Shah Shah Hemp Inno-Ventures Nepal:

“Hemp 2020 okazał się dla nas przełomem. Spotkaliśmy się zarówno z pionierami jak i innowatorami w dziedzinie konopi, a na koniec nasz wymarzony projekt znalazł sponsora!