Pierre-Jean Colombier, z wykształcenia inżynier procesów biologicznych w obrębie przemysłu spożywczego, wszedł do branży budowlanej konopi w wieku czterdziestu siedmiu lat, będąc zainspirowanym ruchem konopi w okolicach Rodan-Alpy we Francji. W 2012 roku założył firmę ChanvRA produkującą bloki, izolacje i włókna wykonane z konopi, która działa obrębie regionalnej gospodarce konopnej. Pierre-Jean jest również członkiem Initiative Chanvre, międzynarodowej inicjatywy na rzecz rozwoju i promowania modeli biznesowych i narzędzi mających zastosowanie w przemyśle konopnym.

HempToday: Jak zaczęła się twoja historią z konopiami?
Pierre-Jean Colombier: Około 2007-2010 roku. Zakochałem się wtedy w produktach z konopi, a zwłaszcza w betonie konopnym. Właściwości użytkowe produktów z konopi całkowicie mnie urzekły i po prostu nie mogłem zrobić nic innego niż kontynuować swoją działalność w tym sektorze. Szybko zrozumiałem, że proces przetwarzania i produkcji wymaga zbyt dużej inwestycji, ale sama produkcja materiału była dla mnie jak najbardziej możliwa.

HT: Dlaczego beton konopny? Co Ciebie przekonało do tego materiału?
PJC: Jest po prostu magiczny! Pierwszym argumentem była jego przepuszczalność powietrza, a drugim sposób, w jaki generuje on zmiany fazy wodnej w ciągu dnia. Istnieje w tym intymna alchemia, która możliwa zachowanie lub przepływ ciepła, jednocześnie utrzymując kontrolę wilgoci. Najlepsze z tego jest to, że odbywa się to biernie, czyli bez zużywania dodatkowej energii. Produkcja bloków z konopi wydawała mi się oczywista. Są one dość łatwe w produkcji, a wejście na rynek było stosunkowo łatwe. Bloczki z konopi okazały się być doskonałym rozwiązaniem dla naszych klientów.

HT: Jakie są cechy charakterystyczne bloków i cegieł z konopi, które produkujesz?
PJC: Są lekkie i łatwe w obsłudze. Gęstość tych bloków jest około 300 kg / m2, co powoduje opór cieplny (Lambda) około 0,0655. Do klejenia bloków można użyć wielu środków wiążących. Może to być czyste wapno albo nawet wapno hydrauliczne. W celu zapewnienia spójności bloku wykonuję spoiwo w postaci połączenia wody i odpowiedniego wapna z pucolaną. Tworzymy bloki, które mają takie same wymiary co tradycyjne francuskie klocki, czyli 30x60cm o grubości 5cm, 10cm, 15cm i 20cm. Są to standardy oparte na produkcji historycznego francuskiego producenta konopi Chanvribloc. Naszym celem nie było kopiowanie formuły, ale jej ujednolicenie na rynku, aby budowniczy i projektanci poczuli podobieństwo.

HT: Czy istnieje jakaś specjalna formuła lub jakaś tajemnica handlowa dotycząca Twojego podejścia do bloków?
PJC: Dążenie do perfekcji! Pochodzę z przemysłu spożywczego i mogę powiedzieć Ci jak każdy gastronom z Francji lub gdzie indziej, że bardzo dobre wino, pyszny ser nie jest niczym bez podnoszenia jakości. To samo dotyczy naszych produktów. Jestem skupiony na tej części. Ponadto ważne jest, aby bloki miały na tyle dużo czasu aby mogły powoli wyschnąć, zachowując przy tym swoje naturalne właściwości. Nasze bloki są żywą materią. Dowód na to? One oddychają!

HT: Czy jesteś zadowolony z dostaw surowej konopi?
PJC: Jestem całkiem zadowolony z tego, co znalazłem na rynku. Chętnie skorzystałbym trochę więcej z grubych konopi w celu zmniejszenia gęstości moich bloków, ale to z kolei powoduje problemy na krawędziach. Nie zwracam zbytnio uwagi na kolor spoiwa wapiennego, ale na partie z nadmierną obecnością małych włókien które przeszkadzają mi. Regularność dostaw i stały poziom jakości są głównie tym, o co proszę moich dostawców słomy konopnej.

HT: Opowiedz nam, proszę, o ChanvRA i jego rynku.
PJC: Przede wszystkim jest to coś znacznie większego niż nisza, a sam przemysł jest konkurencyjny. Niewielki rozmiar większości konopnych firm nie pozwala im na uczestnictwo w rynku budowlanym na dużą skalę. Rosnąca liczba lokalnych graczy tworzących lokalne rynki przekłada się na szeroko rozpowszechniony przemysł. Lokalne sieci konopi powodują niższe koszta budowy z konopi. ChanvRA rozprowadza bloki producentom i rzemieślnikom. Można nas zobaczyć również w sklepach specjalistycznych zajmujących się sprzedażą ekologicznych materiałów regionalnych i krajowych.

HT: A jak wygląda funkcjonowanie ChanvRA na rynku?
PJC: W sferze B2B (czyli relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwami) nasza profesjonalna sieć partnerska łączy umiejętności i starania na wszystkich etapach – uprawy, zbiorów i przetwarzania – w celu optymalizacji produkcji naszych materiałów. Mamy zatem kontrolę techniczną na przestrzeni całego łańcucha produkcji. Klientom zaś, pojedynczym, jak i profesjonalistom, zapewniamy doradztwo w zakresie materiałów “bio-sourced”. Jest to oczywiście zlokalizowane w regionie Rodan-Alpy. Naszymi klientami są specjaliści od fasad, firmy budowlane, murarze, tynkarze i samodzielni budowniczy.

HT: Co stanowi dla Ciebie największe wyzwanie na rynku?
PJC: Musimy przekonywać architektów i projektantów, aby rozważyli konopie na wcześniejszym etapie projektu budowlanego ze względu na unikalny, wielofunkcyjny potencjał konopi. Konstrukcja z konopi jest nieco odmienna pod względem kontroli wilgoci, izolacji i innych zdrowotnych właściwości. Dlatego projekt budynku różni się od tradycyjnej konstrukcji. W zasadzie jest on prostszy. Jednakże istnieje wiele ignorancji lub po prostu brak zainteresowania konopiami w tym zakresie. Podkreślenie łatwości zastosowania i wykonania jest kluczem do adaptacji naszych produktów przez budowniczych – klucz do sukcesu.

HT: Jak rozegra się najbliższa przyszłość przemysłu konopnego Twoim zdaniem?
PJC: Widzę duże możliwości rozwoju dla lokalnych, rozproszonych działalności i sieci wokół budownictwa z konopi. Takie lokalne zrzeszenia zapewniają dostawę w pobliżu zapotrzebowania oraz całego łańcucha lokalnych wartości.

HT: Co jest na najbliższym horyzoncie ChanvRA?
PJC: W ciągu najbliższych tygodni i miesięcy muszę zbudować budynek, do którego przeniesiemy firmę, wznowimy produkcję oraz poszerzymy nasze sieci handlowe. Osiągnięcie wysokiego poziomu technicznego zajęło mi cztery lata. Teraz kontynuujemy sprawdzenie i zatwierdzenie właściwości technicznych, czyli izolacji, kontroli wilgotności itp.

HT: Co jest Twoim konopnym marzeniem?
PJC: Mam szczerą nadzieję, że konopie staną się powszechnie stosowanym materiałem budowlanym i że ubezpieczenie budynków z konopi stanie się łatwiejsze. Są to kluczowe elementy, które umożliwią wejście do szerszego przemysłu budowlanego, co pomogłoby w magazynowaniu dwutlenku węgla, rozwoju lokalnej gospodarki, bardziej zdrowego stylu życia, środowiska pracy oraz rolnictwa przyjaznego środowisku.

Tłumaczenie: konopie.info.pl
Źródło: hemptoday.net

Stowarzyszenie FREEDOM