Obecnie wiele sklepów internetowych sprzedaje nasiona, a wybór odmian jest bardzo duży. Czy minęło trochę czasu, odkąd twoje nasiona dotarły do Ciebie i nie zostały jeszcze posadzone? Z pewnością zastanawiasz się, czy coś jeszcze z nich wyrośnie bo nie wiesz, czy nasiona konopi się psują.

Czy nasiona konopi z czasem się psują?

Nasiona marihuany są takie same jak nasiona wielu innych roślin. Woskowata powłoka zewnętrzna zwana okrywą nasienną chroni zawarte w niej zarodkowe pędy, łodygi i korzenie, które są odżywiane przez otaczający je bogaty w składniki odżywcze olej. Dopóki skorupa pozostaje nienaruszona, a roślina w środku nie wysycha ani nie ulega uszkodzeniu, twoje nasiona mogą nadal wykiełkować.

Skorupka nie jest jednak wieczna. Po wyschnięciu i stwardnieniu łupina nasienna może pęknąć i narazić embrionalną roślinę na uszkodzenia, albo łupina stwardnieje do tego stopnia, że nie przepuści już wilgoci. W obu przypadkach nasionko już nie wykiełkuje.

Oczywiście w społeczności konopnej toczy się debata na temat tego, jak długo nasiona marihuany mogą leżeć. Niektórzy hodowcy twierdzą, że przechowywane w idealnych warunkach nasiona marihuany mogą przetrwać od sześciu miesięcy do roku po zapakowaniu i nadal kiełkować po umieszczeniu w glebie. Inni producenci uważają, że nasiona marihuany mogą przetrwać nawet dekadę, jeśli są odpowiednio przechowywane w lodówce w odpowiednich pojemnikach.

To, co stanowi „idealne warunki” do przechowywania nasion konopi, zależy również od genetyki tej konkretnej rośliny. Niektóre odmiany konopi wytwarzają znacznie twardsze, trwalsze nasiona, które mogą przetrwać lata i nadal kiełkować po posadzeniu. Inne wytwarzają nasiona, które muszą szybko trafić do gleby.

Jak sprawdzić, czy nasiona marihuany nadają się do sadzenia?

Co powinieneś zrobić, jeśli znajdziesz stare nasiona i nie masz pojęcia, jak długo były przechowywane? Istnieją cztery proste sposoby sprawdzenia, czy nasiona marihuany są nadal dobre.

Ciemny kolor

Jeśli twoje nasiona są ciemnobrązowe, czarne lub szare, to bardzo dobry znak. Skorupa jest nienaruszona, co oznacza, że materiał genetyczny w środku jest bezpieczny. Zdolne do wykiełkowania nasiona powinny również mieć paski lub plamy dookoła. Jeśli nasiona są białe lub zielone, najprawdopodobniej są jeszcze niedojrzałe.

czy nasiona marihuany się psują

Powłoka woskowa

Sprawdź, czy nasiona nadal mają woskową powłokę. Zdrowe ziarno powinno mieć lekki połysk, jakby było naoliwione, co pozwala mu zatrzymywać wilgoć.

Twarda łupina

Dobre nasiono daje się lekko ścisnąć, ale nie chrupie między palcami. Jeśli skorupa jest bardzo zwarta, wysuszona lub pęka pod lekkim naciskiem, twoje nasiona marihuany zepsuły się i nie mają szans na wykiełkowanie w glebie. Widzisz na skorupce jakieś pęknięcia lub dziury? To także najprawdopodobniej oznacza, że nasiona nie nadają się do sadzenia. Bakterie i inne szkodliwe formy życia mogą przedostać się do nasion lub wyschną.

Prawidłowe przechowywanie nasion konopi może wydłużyć ich zdolność do kiełkowania. Wystarczy zadbać o kilka czynników, a nasiona będą zdatne do sadzenia nawet przez kilka lat.


Źródło: potguide.com

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)