Konopie maję tyle zastosowań, że ciężko je wszystkie zliczyć. Nie powinno więc dziwić, że pewna firma opatentowała „drewno z konopi”. Podobno, jest twardsze od dębu, a konopie rosną o wiele szybciej niż drzewa.

Firma Fibonacci, LLC twierdzi, że przy użyciu środków wiążących na bazie białka jest w stanie przekształcić włókna konopi w realny substytut drewna, tzw. HempWood. Podobno, jest on 100 razy szybszy w uprawie i 20% twardszy niż dąb. Możliwości są niemal nieograniczone, ponieważ drewno z konopi można stosować w taki sam sposób jak tradycyjne. Według Fibonaccibardziej zrównoważony styl życia nie jest już luksusem, ale koniecznością, dlatego misją firmy stało się dążenie do niego.

Historia HempWood

Pomysł wykorzystania konopi jako trwałego substytutu drewna został zainspirowany doświadczeniami założyciela firmy, Grega Wilsona. Kiedyś Greg pracował dla firmy produkującej podłogi z bambusa. Od tego czasu on i jego zespół niestrudzenie pracują nad adaptacją procesu tworzenia tarcicy bambusowej w taki sposób, aby wykorzystywał inne gatunki roślin, jak eukaliptus i konopie. Jak czytamy na oficjalnej stronie producenta:

Naszym zamiarem nigdy nie było tylko stworzenie kolejnego produktu z drewna, a raczej zapewnienie ludzkości realnej alternatywy, która pomaga środowisku usuwając niszczycielskie skutki wylesiania z procesu pozyskiwania drewna.

Produkcja drewna z konopi

Panele wykonane z drewna z konopi

HempWood jest wytwarzany w procesie, który wykorzystuje biomimikrę do przekształcenia włókien konopi i środków wiążących na bazie białka sojowego w realny substytut dębu (biomimikra to nowe słowo, które można prawdopodobnie rozumieć jako umiejętność upodobniania się do siebie organizmów biologicznych). Niestety, producent nie podaje więcej szczegółów. Na jego stronie znajdziemy tylko informację, że metoda produkcji jest objęta patentem.

Nowa siedziba

Po wyczerpujących poszukiwaniach właściwej lokalizacji firma Fibonacci osiadła w Murray w Kentucky, gdzie otwarto pilotażowy zakład o powierzchni około 1500 metrów kwadratowych. Władze państwowe i lokalne bardzo popierają Wilsona i oczekują korzyści ekonomicznych, jakie nowy zakład przyniesie na tym obszarze. Ryan Quarles, komisarz ds. rolnictwa w Kentucky, powiedział:

Kiedy zostałem komisarzem ds. rolnictwa, powiedziałem, że chcę, aby Kentucky stało się centrum przemysłu konopnego w Stanach Zjednoczonych. Fakt, że Greg Wilson i Fibonacci LLC wybrali Kentucky, aby stworzyć pierwszą fabrykę HempWood w Stanach Zjednoczonych, jest świadectwem naszej strategicznej pozycji w branży konopnej.

Źródła: hempwood.comcaptain-planet.net

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)