W różnych momentach historii konopie były uprawą obowiązkową z powodu ich szerokiego zastosowania. Przez stulecia ludzie wytwarzali niezliczoną ilość przedmiotów z konopi: sznury, żagle, płótna, powrozy i wiele innych. Obecnie coraz bardziej popularny staje się zupełnie nowy sposób wytwarzania takich produktów – przy użyciu drukarek 3D.

Filament z konopi

Regularnie w sieci pojawiają się informacje o nowym rodzaju filamentu (“tusz” do drukarek 3D) do niskobudżetowych urządzeń drukujących obiekty przy użyciu termoplastycznych tworzyw sztucznych. Są to najczęściej kompozyty kwasu polilaktydowego (PLA) i różnego rodzaju materiałów: miedzi, brązu, mosiądzu, żelaza, włókna węglowego, wolframu, drewna, czy skrobi roślinnej. Różne firmy i ośrodki naukowe eksperymentują nawet z tak niecodziennymi surowcami jak ziemniaki, ryż czy kakao.

Pod koniec 2014 roku Robert Cicetti, nowojorczyk który na co dzień zajmuje się drukiem 3D, zaprezentował zdjęcie granulatu nowego materiału, nad którym pracował (powyżej). Na początku następnego roku okazało się, że ten granulat to kompozyt konopi.

Wejście na rynek

W 2016 roku amerykański producent filamentów 3dom (obecnie 3dfuel) wypuścił na rynek nowy produkt z konopi – Entwined, rozszerzając swoją ekologiczną linię tworzyw pochodzenia naturalnego (w ofercie mają m.in. filamenty z kawy oraz piwa). Materiał cechuje się kilkoma unikalnymi właściwościami, przede wszystkim jest naturalnie brązowy, bo nie zawiera żadnych barwników.

Entwined a standardowe PLA

PLA jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w druku 3D. Jest to termoplastyk pozyskiwany najczęściej ze skrobi kukurydzianej. Entwined jest bardzo podobny do PLA, jeśli chodzi zarówno o łatwość drukowania, jak i jakość wydruków. Należy jednak pamiętać, że choć filament ten zapewnia właściwości podobne do PLA, nie jest jasne, jak bardzo jest trwały.

Firma 3dom wykorzystuje pobliskie konopie przemysłowe uprawiane w Manitoba. Konopie nie wymagają stosowania herbicydów, pestycydów i rosną gęściej niż w przypadku kukurydzy stosowanej zwykle do produkcji PLA. Jak mówi Jake Clark, Prezes Zarządu:

“Korzyści ekologiczne wynikające z wykorzystania konopi są oczywiste.”

Wydruk przy użyciu Entwined.

Inni producenci

Obecnie wiele firm oferuje konopny filament. Na przykład włoska firma Kanèsis stworzyła HempBioPlastic, który według deklaracji producenta jest 20% lżejszy i 30% bardziej wytrzymały niż zwykłe PLA. Powierzchnia tego filamentu przypomina drewno, a testy wykazały, że materiał ten rzeczywiście jest bardziej efektywny od pozostałych bioplastyków dostępnych na rynku. Producent zapewnia, że filament nie odkształca się i można stosować go również w przemyśle. Poniżej przykładowy wydruk przy użyciu filamentu HempBioPlastic.