Australijska firma Mirreco planuje budowę domów, które prawie w całości mają być wykonane z biomasy konopnej. Jeszcze w tym roku ma powstać pierwszy budynek odporny na ogień, szkodniki i pleśń, o doskonałych parametrach akustycznych i termicznych. Choć firma dopiero weszła na rynek, pomysłodawcy poświęcili wiele lat na przygotowanie zaplecza technologicznego, projektowanie i dopracowywanie szczegółów.

Pisaliśmy już o druku przy użyciu filamentu (“tusz” do drukarek 3D) z konopi (LINK). Idea ta nie jest nowa, podobnie jak próby tworzenia całych budynków przy użyciu ogromnych drukarek 3D. Połączenie zalet obu tych pomysłów wydaje się być naturalną koleją rzeczy.

Pierwsze drukowane budynki

Wizualizacja planowanych w Eindhoven drukowanych budynków – tzw. Project Milestone.

W 2015 r. na Politechnice w Eindhoven, w Holandii, rozpoczęto szeroko zakrojony projekt druku w 3D. W rezultacie, rok później na rynek została wprowadzona gigantyczna drukarka, która podczas publicznej demonstracji wydrukowała jeden z pawilonów na kampusie.

Rok później grupa badawcza TU/e zajmująca się betonem, pod kierownictwem profesora Theo Saleta, nawiązała współpracę z holenderską firmą budowlaną BAM Infra, aby wydrukować pierwszy na świecie betonowy rower i most dla pieszych w Gemert, który jest obecnie dostępny dla zwiedzających.

W ciągu ostatnich lat zaprojektowano i wyprodukowano, zwłaszcza w Holandii, wiele prototypów budynków 3D, ale żadnego nie wybudowano.

Zalety drukowania budynków w technologi 3D

Druk trójwymiarowy przy użyciu betonu to przełom w przemyśle budowlanym, przede wszystkim ze względu na ekologię. Gdy stosowana jest ta metoda produkcji, zużywa się mniej betonu. Druk 3D może być wykorzystywany do konstruowania obiektów w prawie każdym kształcie. Można projektować nawet bardzo małe elementy.

Drukarka betonu na Politechnice w Eindhoven. Zdjęcie: Rien Meulman

Ponadto, w jednym produkcie możliwe jest drukowanie wszystkich kolorów, przy użyciu betonu różnego rodzaju i jakości. Pozwala to na zintegrowanie różnych funkcji w tej samej strukturze. Ułatwia to dostosowanie nowo wybudowanych domów do indywidualnych życzeń konsumentów, przy minimalnych dodatkowych kosztach.

W Australii drukowane będą domy z konopi!

Australijska firma Mirreco (LINK) ogłosiła w czerwcu projekt budowy domów, prawie w całości wykonanych z konopi. Systemy ścianek działowych i dachów oraz wszystkie główne elementy będą się składać z paneli wykonanych z biomasy konopnej. Panele te będą produkowane w innowacyjny sposób wykorzystujący między innymi technologię druku 3D. Jak twierdzą pomysłodawcy, rezultatem ma być dom odporny na ogień, szkodniki i pleśń, o doskonałych parametrach akustycznych i termicznych.

Wizualizacja jednego z projektów domu firmy Mirreco.

“Podłogi, ściany i dach będą wykonane z biomasy konopnej, a okna będą wyposażone w najnowocześniejszą technologię, która umożliwi przetwarzanie światła przechodzącego przez szkło na energię elektryczną.”

Mirreco szuka sponsorów i gromadzi fundusze od zaledwie kilku miesięcy, ale prototyp domu już przechodzi szczegółowe prace inżynieryjne i projektowe. Produkcja ma się rozpocząć niebawem, a gotowy produkt ma zostać wprowadzony na rynek do końca tego roku. Jeśli pomysł ten zostanie zrealizowany, z pewnością będzie to rewolucja w przemyśle mieszkaniowym.

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)