Wydaje się, że ostatnim dobrem w naszym pięknym kraju, które wciąż można uznać za polskie, jest rolnictwo. To niebywałe, że rząd, utrzymując narrację, jakoby dbał o naród i interesy Polaków, nie pomaga rodzimym rolnikom! Chodzi o pomoc po klęskach żywiołowych, którą NIE są objęci rolnicy uprawiający konopie przemysłowe.

Od jednego z polskich rolników otrzymaliśmy niedawno prośbę o udostępnienie apelu, który dotyczy upraw konopi przemysłowych. Po klęsce, jaką okazała się tegoroczna susza, rolnicy uprawiający konopie przemysłowe nie otrzymali żadnej pomocy! Nie są oni w ogóle objęci tego typu pomocą, co wydaje się być jawną dyskryminacją. Poniżej prezentujemy wiadomość, którą otrzymaliśmy od jednego z nich. Pod apelem znajduje się treść pisma, które należy wysłać na maila lub listownie do sejmu.

Wierzymy, że dzięki Waszej pomocy uda się wywrzeć wystarczający nacisk na decydentów! Z góry dziękujemy za zaangażowanie.

Apel rolnika z Brzozówki

“Szanowni Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy Rolnicy!

W Eko-osadzie Brzozówka postanowiliśmy rozpocząć kampanię społecznego nacisku, by Sejm RP pilnie znowelizował ustawy, które dyskryminują osoby uprawiające konopie włókniste (cannabis sativa). Dyskryminacja jest pokłosiem bezsensownej walki z konopiami, od której odchodzi się na całym świecie. My sprzeciwiamy się wszelkim limitowanym zezwoleniom na uprawę konopi włóknistych w Polsce i żądamy objęcia uprawiających je rolników pomocą po klęskach żywiołowych!

W sprawie zniesienia zezwoleń popieramy obywatelski projekt ustawy o konopiach złożony do Sejmu przez posła Jarosława Sachajko, w którym likwiduje się zezwolenia na uprawę konopi włóknistych, pozostawiając jednak obowiązek zgłoszenia zamiaru uprawy wójtom. Jest to naszym zdaniem pewne ustępstwo wobec obozu biurokracji, ale na tym etapie niezbędne, aby nowelizacja weszła w życie jeszcze w tej kadencji.

Żądamy nowelizacji stosownych ustaw tak, aby konopie włókniste zostały dodane do listy upraw podlegających pomocy państwa w przypadku klęsk żywiołowych. Przy tym należy objąć pomocą osoby, które straciły plony konopi w wyniku suszy wiosną 2018 roku!

W imieniu grupy inicjatorów,
Paweł A. Fijałkowski”

Wesprzyj polskich rolników, wysyłając tą wiadomość!

W imieniu Pana Fijałkowskiego prosimy o wysłanie poniższego pisma e-mailem: jaroslaw.sachajko@sejm.pl, posel.jaroslaw.sachajko@gmail.com, jaroslaw@sachajko.pl; a jeszcze lepiej w formie listu na adres:

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi
ul. Wiejska 4/6/8
00-902 Warszawa

Treść pisma:

Drogi pośle Jarosławie Sachajko,

Żądam uchwalenia obywatelskiego projektu ustawy, która upraszcza procedury przy uprawie konopi włóknistych, zgłoszonego przez posła Jarosława Sachajko. Domagam się objęcia pomocą państwową rolników, którzy ponieśli straty w uprawach konopi na skutek suszy i innych klęsk.

Uzasadnienie:

Rolnicy, których uprawy zostały zniszczone przez suszę, otrzymali pomoc finansową od rządu. Pomocy takiej nie otrzymały jednak osoby uprawiające konopie włókniste, których nie oszczędziła susza w 2018 r. Jest to dyskryminowanie tej pożytecznej rośliny i jej plantatorów.

Czas położyć kres wszelkim utrudnieniom przy uprawie konopi! Należy niezwłocznie skończyć z absurdalnymi zezwoleniami na jej uprawę od wójtów i uchwalaniem limitów areału przez sejmiki!

Domagam się ustawowego włączenia konopi włóknistych do listy upraw podlegających pomocy państwa w przypadku klęski żywiołowej. Żądam też ustawowego podniesienia dozwolonego poziomu THC w konopiach do 2%, gdyż połączone działanie CBD i THC daje najlepsze efekty zdrowotne.

Z wyrazami szacunku,