Niedawno firma Dulon’a, Hanf Farm GmbH z siedzibą w Berlinie, w której pełni funkcję prezesa zarządu, rozszerzyła swoją ofertę o nową maszynę do zbierania plonów – kombajn wielofunkcyjny HC 3400. To duży postęp, który może pomóc rolnikom uprawiającym konopie osiągnąć maksymalną wydajność uprawy tej rośliny. Za całą sprawa stoi Rafael Dulon angażujący się w niemal wszystkie aspekty łańcucha produkcyjnego konopi od 1995 roku, po tym jak w 1994 roku Niemcy na nowo zalegalizowały konopie przemysłowe jako rośliny uprawne.

Wszechstronne podejście

“Zbiór konopi na dużą skalę zawsze był problematyczny. Wierzymy, że nasz kombajn jest ogromnym postępem w tej kwestii, która jest nieustannym wyzwaniem dla przemysłu” – powiedział Dulon.

Aby stworzyć MC HC 3400, Hanf Farm rozpoczął w 2014 roku współpracę z wieloma wykonawcami i dostawcami w celu opracowania prototypu. Do sierpnia 2015 r. spółka zakończyła prace nad wstępnym modelem roboczym, który został zastosowany podczas żniw w 2015 i 2016 roku.

Kombajn HC 3400

Dulon spędził wiele czasu w podróży, wprowadzając maszynę na te rynki, które Hanf Farm postrzega jako obiecujące – popyt na surowce konopne powoduje, że coraz bardziej istotny staje się na efektywny zbiór kwiatów i liści roślin – proces, który wykonywano tylko ręcznie w przeszłości. Nowy kombajn HC 3400 umożliwia kilkakrotne wycinanie wierzchołków roślin w ciągu roku.

W swoich dotychczasowych rozmowach z rolnikami, Dulon dowiedział się również o zapotrzebowaniu na sprzęt mniejszych producentów. W związku z tym firma Hanf Farm rozpoczęła już prace nad wersją Multi-Combine Light – mniejszym systemem zbierającym, który można podłączyć do obecnych ciągników.

20-letnia ekspedycja konopna

Projekt kombajnu jest dla Dulona kolejnym logicznym krokiem w jego 20-letniej konopnej ekspedycji.

Gdy pod koniec ubiegłego stulecia Niemcy ponownie uwolniły konopie, Dulon rozpoczął uprawę nasion w Saksonii-Anhalt i Brandenburgii, przetwarzając je na ekologiczne, wysokiej jakości oleje spożywcze. Firma Hanf Farm rozwijała działalność przez lata – najpierw poprzez ścisłą współpracę z lokalnymi rolnikami w celu poszerzenia swojej powierzchni uprawnej. Obecnie zasięg firmy rozciąga się na pola we wschodnich Niemczech i niektórych krajach Europy Środkowej.

Poza olejami spożywczymi, firma poszerzyła również swoją ofertę produktów o szeroki asortyment herbat, mąki, proszków białkowych, biszkoptów i batonów czekoladowych z nasion konopi oraz surowców do produkcji CBD, jak zmielone liście, pelety i proszek CBD. Hanf Farm ma rozbudowaną dystrybucję w Europie i w kilku krajach pozaeuropejskich.

Szczególna uwaga poświęcona środowisku naturalnemu

Pola, z których Hanf Farm pozyskuje surowiec roślinny, znajdują się przede wszystkim na ekologicznie zagospodarowanych terenach, gdzie uprawiane są zgodnie z prawami natury – jest to proces przyjazny dla środowiska, który firma ta traktuje poważnie. Hanf Farm to pierwszy europejski przetwórca konopi, który w styczniu 2016 roku otrzymał certyfikację nasion, liści i kwiatów konopi w ramach systemu International Sustainability and Carbon Certification (ISCC-PLUS). Oznaczenie to gwarantuje, że biomasa nie jest produkowana na terenach o wysokiej bioróżnorodności i wysokim poziomie emisji dwutlenku węgla.

“Naszym celem jest wytwarzanie innowacyjnych i zrównoważonych produktów z poszanowaniem ekologicznych, społecznych i ekonomicznych aspektów rolnictwa i produkcji żywności. – mówi Dulon – Logicznym krokiem było uzyskanie certyfikacji naszych produktów, ponieważ jesteśmy całkowicie oddani sprawdzonym praktykom rolniczym, które świadczą o naszym zaangażowaniu w ochronę środowiska i ludzkości.”

Maksymalna wielozadaniowość i zyski na skalę przemysłową

Kombajn MultiCombine HC 3400 pozwoli zebrać maksimum bogactwa konopi, największego daru natury na planecie Ziemia. Zaprojektowany do zbioru wierzchołków konopi, kwiatów i nasion bez uszkadzania roślin podczas pracy na polu, MC HC 3400 oferuje maksymalną jakość dzięki precyzyjnej technice nożyc tnących, która pozwala na otrzymywanie wszystkich cennych części składowych. Dowolnie regulowany dwunawowy nóż tnący daje możliwość skalowania się w miarę zwiększania ilości zbieranych konopi. Po ścięciu rośliny są delikatnie transportowane na przenośnikach taśmowych do zasobnika, co gwarantuje bardzo skuteczny i bezstratny proces zbioru nie tylko konopi, ale także innych roślin, takich jak zioła, rośliny lecznicze i uprawy specjalistyczne.

MultiCombine HC 3400 to:

 • Zbiory konopi o różnej wysokości
 • Wiele cięć podczas wegetacji
 • Cięcie o wysokości od 20 cm do 3,4 metra
 • Przycięcie o różnej szerokości
 • Niezwłoczne zebranie plonów
 • Cechy zestawu MultiCombine HC 3400:
 • Pojazd transportowy oparty na technologii Hydro-Trac
 • Regulacja wysokości prześwitu od 1,20 do 1,60 m.
 • Mocny silnik Deutza
 • Napęd hydrauliczny: 150 L/max. 200 bar
 • Maksymalna wysokość cięcia: 3,40 metra.
 • Prędkość robocza: 10-12 km/h
 • Koła: 380/90 R50; Szerokość 38 cm; Wysokość 195 cm
 • Pojemność zbiornika 20m3
 • Komfortowa kabina
 • System GPS/system kamer telewizyjnych

Kombajn otrzymałem nagrodę za Innowacyjność Global Hemp: Światowy Kongres Konopi.

Źródło: hemptoday.net
Tłumaczenie: konopie.info.pl

Stowarzyszenie FREEDOM