Wszyscy zaczynamy zauważać rosnące zapotrzebowanie na przyjazne dla środowiska materiały w niemal każdym aspekcie gospodarki i życia codziennego. Wraz z postępującymi zmianami klimatu coraz częściej poszukujemy alternatywnych źródeł energii, zrównoważonych systemów rolnictwa, ograniczamy zużycie plastiku i wody. Okazuje się też, że dzięki tak dobrze znanym nam roślinom możemy budować ekologiczne domy. Przedstawiamy hempcrete, czyli beton z konopi o ujemnym śladzie węglowym.
hempcrete: ekologiczny beton z konopi
Materiał ten wytwarzany jest z paździerza konopnego, wapna hydratyzowanego i wody. Może stanowić zarówno element konstrukcyjny, jak i termoizolacyjny, a nawet stanowić izolację dachową oraz podłogową. Co więcej, zapewnia oddychanie budynku i jest wysoce niepalny. Dzięki dobraniu odpowiedniej gęstości można go nawet kłaść bez późniejszej elewacji. Domy wykonane z niego muszą jednak być zaopatrzone w drewniane słupy nośne. Paździerz konopny, czyli główny składnik hempcrete, pochłania podczas jednorocznego cyklu życia z atmosfery o wiele więcej CO² niż wydalane jest kiedy wytwarzamy beton z konopi. Badania wykazują, że tona wysuszonej konopi wychwytuje nadwyżkę 325 kg dwutlenku węgla z atmosfery. Zaprawa twardniejąc i zamieniając się w litą skałę cały czas pochłania dwutlenek węgla z atmosfery, a proces twardnienia najgłębszych jej warstw trwa latami.
Hepmpcrete: sposoby zastosowania betonu z konopi
Miłośnicy filozofii “zrób to sam” mogą łatwo zauroczyć się w technologii budowania domów z hempcrete, ponieważ można go zamawiać jako prefabrykaty, w postaci gotowych elementów instalacyjnych, stosować natryskowo a także wytwarzać samemu. Składniki miesza się w następującym stosunku: 4 części paździerza konopnego, jednej części wapna i jednej części wody. Mieszankę najczęściej upycha się do drewnianych form przygotowanych według własnego zapotrzebowania, aby mogła tam stężeć. W ten sposób otrzymujemy gotowe bloki lub gotowe ściany. Kiedy materiał twardnieje staje się dużo wytrzymalszy, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się nam wydawać.
przyszłość jest organiczna
Wzrastająca popularność alternatywnych źródeł energii oraz surowców może okazać się kolejnym wielkim krokiem cywilizacyjnym po rewolucji przemysłowej. Konopie mogą nam w tym pomóc dzięki swojej szerokiej gamie zastosowań. Można z nich wytwarzać odzież, zamienniki plastiku, stanowią zrównoważone źródło biopaliw, dostarczają dobrze zbilansowanego pożywienia oraz, oczywiście, lekarstw skutecznych w walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Redaktorzy naszego portalu przeprowadzili wywiad z Przemysławem Brzyskim, pracownikiem Politechniki Lubelskiej, który wie o hempcrete bardzo dużo i zdradza nam szczegóły technologiczne zastosowania tego niepalnego betonu z konopi. Na zakończenie prezentujemy film obrazujący prostotę wykonania elementu konstrukcyjnego w tej technologii.
Źródła:
- Niedobór wapnia w roślinach konopi - 19/07/2023
- Włókno konopne – co warto o nim wiedzieć? - 13/07/2023
- Uprawa konopi w muszli klozetowej - 04/07/2023