Wszyscy zaczynamy zauważać rosnące zapotrzebowanie na przyjazne dla środowiska materiały w niemal każdym aspekcie gospodarki i życia codziennego. Wraz z postępującymi zmianami klimatu coraz częściej poszukujemy alternatywnych źródeł energii, zrównoważonych systemów rolnictwa, ograniczamy zużycie plastiku i wody. Okazuje się też, że dzięki tak dobrze znanym nam roślinom możemy budować ekologiczne domy. Przedstawiamy hempcrete, czyli beton z konopi o ujemnym śladzie węglowym.

hempcrete: ekologiczny beton z konopi

Materiał ten wytwarzany jest z paździerza konopnego, wapna hydratyzowanego i wody. Może stanowić zarówno element konstrukcyjny, jak i termoizolacyjny, a nawet stanowić izolację dachową oraz podłogową. Co więcej, zapewnia oddychanie budynku i jest wysoce niepalny. Dzięki dobraniu odpowiedniej gęstości można go nawet kłaść bez późniejszej elewacji. Domy wykonane z niego muszą jednak być zaopatrzone w drewniane słupy nośne. Paździerz konopny, czyli główny składnik hempcrete, pochłania podczas jednorocznego cyklu życia z atmosfery o wiele więcej CO² niż wydalane jest kiedy wytwarzamy beton z konopi. Badania wykazują, że tona wysuszonej konopi wychwytuje nadwyżkę 325 kg dwutlenku węgla z atmosfery. Zaprawa twardniejąc i zamieniając się w litą skałę cały czas pochłania dwutlenek węgla z atmosfery, a proces twardnienia najgłębszych jej warstw trwa latami.

hempcrete beton z konopi

Hepmpcrete: sposoby zastosowania betonu z konopi

Miłośnicy filozofii “zrób to sam” mogą łatwo zauroczyć się w technologii budowania domów z hempcrete, ponieważ można go zamawiać jako prefabrykaty, w postaci gotowych elementów instalacyjnych, stosować natryskowo a także wytwarzać samemu. Składniki miesza się w następującym stosunku: 4 części paździerza konopnego, jednej części wapna i jednej części wody. Mieszankę najczęściej upycha się do drewnianych form przygotowanych według własnego zapotrzebowania, aby mogła tam stężeć. W ten sposób otrzymujemy gotowe bloki lub gotowe ściany. Kiedy materiał twardnieje staje się dużo wytrzymalszy, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się nam wydawać.

hempcrete beton z konopi

przyszłość jest organiczna

Wzrastająca popularność alternatywnych źródeł energii oraz surowców może okazać się kolejnym wielkim krokiem cywilizacyjnym po rewolucji przemysłowej. Konopie mogą nam w tym pomóc dzięki swojej szerokiej gamie zastosowań. Można z nich wytwarzać odzież, zamienniki plastiku, stanowią zrównoważone źródło biopaliw, dostarczają dobrze zbilansowanego pożywienia oraz, oczywiście, lekarstw skutecznych w walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Redaktorzy naszego portalu przeprowadzili wywiad z Przemysławem Brzyskim, pracownikiem Politechniki Lubelskiej, który wie o hempcrete bardzo dużo i zdradza nam szczegóły technologiczne zastosowania tego niepalnego betonu z konopi. Na zakończenie prezentujemy film obrazujący prostotę wykonania elementu konstrukcyjnego w tej technologii.

Źródła:

www.sciencedirect.com

www.researchgate.net

www.wikipedia.org