Henola i Białobrzeskie – polskie odmiany konopi uprawiane w Stanach Zjednoczonych przewyższają pod względem plenności 12 innych odmian. Centrum badawcze w Północnej Dakocie przeprowadziło badanie, w którym zbiór nasion osiągnął 1950 kg/ha. To około 150 kg więcej niż druga pod względem plenności, kanadyjska odmiana X-59.

Centrum Uniwersytetu Północnej Dakoty (NDSU) Carrington Research Extension każdego roku testuje różnorodne uprawy i odmiany, aby pomóc w informowaniu rolników z Północnej Dakoty. Próba przeprowadzona w tym roku wskazuje na dwa polskie szczepy konopi: HENOLA i BIAŁOBRZESKIE, jako jedne z najlepiej przystosowanych do warunków klimatycznych Dakoty Północnej.

Henola i Białobrzeskie z polskiego IWNIRZ

Henola  to odmiana konopi wyprowadzona w polskim Instytucie Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich, która zrewolucjonizowała Europe w 2017 roku, a w kolejnym weszła na rynek amerykański. Ogromny entuzjazm farmerów z za oceany wynika ze świetnego zaadaptowana tej odmiany do amerykańskich warunków. Stosunkowa łatwość uprawy oraz duże zbiory nasion sprawiły, że Henola na zawsze wpisała się już w serca tamtejszych rolników.

Henola Białobrzeskie

Białobrzeskie to kolejna odmiana pochodząca z IWNIRZ, która również zadebiutowała na amerykańskim rynku. W przeprowadzonym badaniu stanowiła drugą odmianą pod względem wysokości, osiągając prawie 1,5 metra, jednocześnie dostarczając około 1090 kg nasion na 1 ha. To pierwsza taka odmiana włóknistych konopi jednopiennych, charakteryzująca się wysoką jakością włókien i dużą produkcją nasion. Historycznie uprawiane na włókna tekstylne, a rdzenie łodyg wykorzystywane działach przemysłu; budowlany czy meblarski. Kwiaty doskonale nadają się do produkcji olejków eterycznych oraz ekstraktów CBD, przy stabilnej zawartości THC poniżej 0,2% .

Zwroty finansowe

Białobrzeskie to odmiana, która zapewnia największe zwroty finansowe wg. naukowców z University of Kentucky (Wielka Brytania), opublikowanym na początku tego roku. Zapewniają zwroty inwestycyjne, przy szacowanych potencjalnych zwrotach ze sprzedaży nasion i biomasy. Szacowane możliwe zyski sięgają 1564 USD (1328 €) na hektar. Dzięki podwójnemu zbiorowi (włókno i znaczący plon nasion), konopie Białobrzeskie stanowią jedne z najbardziej opłacalnych upraw konopi na świecie.

Polski wkład

IWNIRZ Henola Białobrzeskie

Szanse szanse rozwoju amerykańskiego rynku konopnego dały właśnie polskie konopie z Instytuty Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich z Poznania. Prace badawcze Instytutu zaowocowały kilkoma odmianami konopi, dzięki którym zmodernizowano dotychczasową agrotechnikę upraw. Osiągnięcia polskiego Instytutu zostały już niejednokrotnie zauważone i docenione, np. jako, “Polski Produkt Przyszłości“.


www.IWNIRZ.pl