Instytut Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich prowadzi bardzo szeroko zakrojone działania, które dają innowacyjne możliwości w wielu sektorach gospodarki. Co więcej, rozwiązania IWNIRZ mają na celu troskę o zrównoważone rolnictwo, środowisko oraz zdrowie człowieka.

Nie tylko konopie

Instytut Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich prowadzi obecnie kilkanaście projektów kluczowych dla rozwoju zrównoważonej gospodarki. Program IWNIRZ przewiduje nie tylko krajowe działania, ale także projekty międzynarodowe. Innowacyjne rozwiązania są koniecznością w dobie dzisiejszej ingerencji i destrukcyjnego wpływu rolnictwa i przemysłu przetwórczego na środowisko.

IWNIRZ

Zespół zgodnie uważa, że przywrócenie areału upraw konopi o dobrych parametrach pozwalających na wykorzystanie surowców w przemyśle włókienniczym, spożywczym i farmaceutycznym pozwoli w ekologiczny sposób poprawić kondycję gospodarczą kraju oraz podnieść warunki sanitarne społeczeństwa.

Odzież wyprodukowana z naturalnych włókien (zwłaszcza konopnych) jest bakteriostatyczna, co oznacza, że na jej powierzchni nie ma warunków dla rozwoju drobnoustrojów. Nasiona są doskonałym źródłem świetnie przyswajalnego białka i cennych egzogennych NNKT (niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, których człowiek nie jest w stanie sam biosyntezować). Z kolei kwiaty konopi są bogate w unikalne tylko dla tych roślin prozdrowotne związki, które działanie naśladują ludzkie endokannabinoidy. Kwiaty konopi zawierają nie tylko znane CBD.

 

Profile terpenowe zawarte w olejkach eterycznych stały się ostatnimi czasy obiektem zainteresowania w laboratorium IWNIRZ. Pozyskuje się je nie tylko z kwiatów konopi. Właściwie wszystkie rośliny w swoich kwiatach, liściach, czy owocach lub nawet pędach i korzeniach posiadają prozdrowotne związki, nad którymi pracuje instytut.

Instytut prowadzi badania nad różnego rodzaju naturalnymi włóknami, w tym pochodzącymi od zwierząt, np. wełna czy jedwab oraz posiada muzealny zbiór naturalnych włókien z całego świata.

IWNIRZ

Historia

Janusz JagminPolski instytut posiada wieloletnią tradycję. O wyjątkowej historii instytutu i wielkim zapale prof. dr Janusza Jagmina, bez którego nie mógłby istnieć dzisiejszy stan rzeczy, pisaliśmy już na łamach naszego portalu: Instytut Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich – 90 lat tradycjiJanusz Jagmin był dyrektorem i organizatorem pierwszej Lniarskiej Centralnej Stacji Doświadczalnej oraz profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, a także kierownikiem Katedry Ogólnej Uprawy Roli i Roślin.

To właśnie on jeszcze w latach 30 swoim zapałem i zrozumieniem roślin rozwinął uprawy bawełny, łubinu oraz lnu i konopi. LCSD I i LCSD II, oraz LCSD 27 i LCSD 210 to odmiany lnu wyprowadzone przez profesora, które odznaczały wyjątkową plennością.

Dziś

Instytut kontynuuje pionierskie prace profesora Jagmina. Dzięki możliwościom jakie daje dzisiejszy rozwój technologii, instytut opracowuje innowacyjne rozwiązania w oparciu o najnowsze urządzenia i sprzęty do analizy naukowej i laboratoryjnej. Prace nad roślinami pozwoliły wyodrębnić prozdrowotne związki roślinne, które znalazły swoje miejsce w kolejnych projektach naukowych.

iwnirz tkanina leczniczaNarodowe Centrum Badań i Rozwoju wsparło Instytut dotacją, który wraz z Wydziałem Technologii Materiałów i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej oraz specjalistami z firmy Marko-Kolor stworzył tkaninę, która leczy i dba o skórę. W projekcie o nazwie Bioakod, opracowano naturalne włókno, które stopniowo uwalnia związki lecznicze i regenerujące skórę. W tych specjalistycznych ubraniach zastąpiono chemiczne związki naturalnymi substancjami roślinnymi o prozdrowotnych właściwościach, a do barwienia zastosowano również barwiące rośliny.

Instytut prowadził nowatorskie prace nad kompozytami zawierającymi płótna naturalne. Opracowany materiał skutecznie zastępuje cięższe, konwencjonalne elementy karoserii samolotowych i samochodowych. Pomysłem już zainteresowały się wielkie koncerny.

IWNIRZ

Instytut Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich na wielu płaszczyznach przyczynia się do ekologicznych innowacji w rolnictwie i przetwórstwie. Z pewnością zawdzięczamy mu rozwór zrównoważonego rolnictwa w naszym kraju i ciągle trwającą rewitalizację tekstyliów z włókien naturalnych. Jednak to badania IWNIRZ nad związkami roślinnymi o działaniu leczniczym dadzą kluczowe i innowacyjne rozwiązania, które przyczynią się do poprawy jakości życia ludzi z jednoczesnym zachowaniem troski o środowisko naturalne.


Rolniku! Dołącz do Programu Konopnego realizowanego w ramach kontraktacji z IWNIRZ. To może być Twoja szansa!

Program Konopny 2020


Źródło:

iwnirz.pl