Niezależnie od formy uprawy, od indooru, poprzez greenhouse po outdoor, hodowcy konopi nie zawsze są tak zieloni jak rośliny, które uprawiają. Od pestycydów po zużycie energii, growerzy mogą ograniczyć swój ślad węglowy na wiele sposobów. Niektóre wymagają niewielkiej inwestycji, podczas gdy inne są stosunkowo niedrogie, a wszystkie wymagają dobrych chęci. Niezależnie od tego, konsumenci coraz bardziej wymagają produktów, które są wytwarzane przy minimalnym wpływie na planetę, a hodowcy konopi to zauważają. Jak uprawa konopi może być prowadzona w bardziej ekologiczny sposób? Co zrobić żeby jak najbardziej zmniejszyć wkład w produkcję CO2 do atmosfery?

Ekologiczna uprawa konopi

Prowadzenie uprawy konopi jest z definicji zrównoważona. Jednak istnieje kilka praktyk, które mają negatywny wpływ na środowisko. Czego się wystrzegać lub co robić, żeby hodowla tych pożytecznych roślin była jeszcze lepsza dla planety? Ekologiczna uprawa konopi może zmniejszyć ślad węglowy poprzez:

Zmniejsz ilość używanych produktów jednorazowych

Patrząc od strony środowiska, nie warto używać produktów jednorazowych. Dla przykładu lepiej jest używać solidniejszych doniczek, które można wielokrotnie myć i używać ponownie, zamiast wyrzucać pękające, cienkie doniczki po jednym rzucie. Również jeśli dbasz o jakość suszu i używasz siatek na włosy i brody, to wybieraj takie, które możesz prać i ponownie używać.

ekologiczna uprawa konopi

Energooszczędne oświetlenie

Wiadomo, nie ma to jak dobry stary HPS, ale dużo lepszym wyjściem jest zakup diod LED. Są może droższe, choć tanieją z roku na rok, ale ich instalacja zwraca się na dwa sposoby. Po pierwsze, pobierają dużo mniej energii elektrycznej do odpowiedniego naświetlenia roślin. Po drugie wytwarzają dużo mniej ciepła, co dodatkowo przekłada się na większe oszczędności przy instalacji odpowiedniego system wentylacji. Te zalety składają się na spore oszczędności przy rachunku za prąd, przez co takie oświetlenie w końcu się zwraca, nie mówiąc już o pozytywnym wpływie na środowisko, gdzie wiekszość energii w naszym kraju jest wytwarzana z węgla.

ekologiczna uprawa konopi

 Daj roślinom dokładnie to czego potrzebują

Dajemy roślinom to, czego potrzebują, czyli nawóz i wodę, ale nie mniej, ani więcej. Dobierz odpowiednią ich ilość i przede wszystkim nie przesadzaj z nawozem w uprawie outdoorowej. Nawóz w nadmiarze może być szkodliwy dla środowiska, doprowadzając nawet w skrajnych wypadkach nawet do eutrofizacji i obumierania akwenów wodnych! Jak to możliwe, to stosuj płodozmian i nawozy organiczne, co jest bardziej ekologiczne oraz przy mądrym gospodarowaniu ekonomiczne. Według niektórych ekspertów, uprawa organiczna przyspiesza proces suszenia, ponieważ rośliny uprawiane organicznie nie zatrzymują tak dużo wody, jak te uprawiane konwencjonalnie, ze względu na to, jak szybko wchłaniają nawóz. Dodatkową korzyścią jest to, że uprawa organiczna poprawia produkcję flawonoidów i terpenów w konopiach o około 12%!

ekologiczna uprawa konopi

Nie używaj pestycydów!

Zastąp używanie chemicznych pestycydów biologicznym zwalczaniem szkodników wszędzie tam, gdzie to możliwe. Na otwartych uprawach, może to być utrudnione, jednak na hodowlach greenhouse czy indoor zwalczanie szkodników ich naturalnymi wrogami jest jak najbardziej możliwe i wydajne. Pestycydy poza tym, że są szkodliwe dla środowiska, to dodatkowo przedostają się do samej rośliny, która później trafia w ręce konsumentów razem ze związkami chemicznymi.

ekologiczna uprawa konopi

Używaj deszczówki!

Woda to życie. Powinniśmy ją szanować i oszczędzać, ze względu na coraz większą ilość problemów z jej dostępnością. Gorąco zachęcamy do instalowania zbiorników na deszczówkę i używanie jej do podlewania swoich upraw zamiast używania wody z wodociągów. Będzie to rozwiązanie lepsze dla środowiska oraz owocujące niższymi rachunkami za wodę.

ekologiczna uprawa konopi

Konopie to zdecydowanie ratunek dla naszego zranionego przemysłem naftowym środowiska. Wszyscy wiemy jak wiele dobrego przychodzi naszej planecie z upraw konopi, która słynie z jej możliwości pochłaniania ogromnych ilości dwutlenku węgla z atmosfery i jak fantastycznie wpływa na glebę. Starajmy się więc żeby uprawy konopi były jak najbardziej przyjazne środowisku i stały się niepodważalnym symbolem rolnictwa przywracającego naszą matkę ziemię do zdrowia.


Zobacz również:

Zamrażanie plonów konopi – Rozwiązanie lepsze od tradycyjnej metody?

Samochód z konopi na energie słoneczną już pod koniec roku!

Ekstrakcja konopi – Usunąć THC czy zdegradować do CBN?

Źródło:

mjbizdaily.com

Bartosz Dubiel