Amerykańscy rolnicy uważają, że znaleźli następną kasową uprawę – konopie. Zmiana ustawy rolnej z 2014 r. umożliwiła produkcję konopi przemysłowych w stanie Nowy Jork. Trwają eksperymenty mające na celu sprawdzenie, co najlepiej rośnie na tamtejszej ziemi.

Daniel Dolgin odszedł z Białego Domu i przeniósł się na farmę. Po wielu latach walki z terroryzmem jest obecnie współwłaścicielem JD Farms w Eaton, w stanie Nowy Jork. Jest to pierwsza legalna hodowla konopi w tym stanie od dziesięcioleci. Jak wspomina pan Dolgin:

“Ponieważ program właśnie się rozpoczynał w Nowym Jorku, uznaliśmy go za interesujący. Zaczęliśmy przyglądać się bliżej różnym produktom i gałęziom przemysłu w miarę ich rozwoju.”

Profesor Uniwersytetu Cornell zajmujący się hodowlą roślin i genetyką, Larry Smart, dodaje:

“Myślę, że rynek może naprawdę eksplodować. Istnieje duże zainteresowanie opinii publicznej konopiami. Chodzi głównie o włókno do produkcji tkanin i materiałów budowlanych. Ziarno na produkty żywnościowe i bardzo zdrowe oleje oraz CBD, które może mieć pewne korzyści dla zdrowia.”

Następny jarmuż

Rolnicy mówią, że konopie mogą być następnym jarmużem. Rok po pierwszych zbiorach, produkty JD Farms można znaleźć w restauracjach w Nowym Jorku i Itaca. Świnie sprzedają się jako zielenina dla dzieci, na którą jest zapotrzebowanie. Jak powiedział Dolgin:

“Jeśli przyjrzeć się wartościom odżywczym, konopie są naprawdę niesamowite. I nikt nie uprawiał tej rośliny na zieleninę dla dzieci, więc pomyśleliśmy, że może być na to popyt.”

Kiełbasa z konopi

The Piggery to przetwórnia mięsa, w której produkowane są firmowe wędliny konopne. Heather Sandford, właściciel przetwórni jest pełen optymizmu:

“Nie mogę się doczekać następnych zbiorów, bo telefony się urywają. Dobrze się bawimy przygotowując nowe specjały. Produkujemy  między innymi kiełbasę na bazie mąki konopnej oraz chimichurri – sos z liści konopi do naszego mięsa.”

Co z tą Polską

Konopie zyskują coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów na całym świecie (LINK). Dzieje się tak dlatego, że można z nich produkować wiele przedmiotów użytkowych i nie tylko (LINK). Produkty takie są zwykle bardzo wytrzymałe, a do tego naturalne i zdrowe. Czy doczekamy się takiego zainteresowania również i w Polsce (LINK)?

Źródło: news10.com