W dobie rosnącego zainteresowania konsumenckiego konopiami, producenci starają się odznaczyć jak najlepszą i znormalizowaną jakością swoich produktów. W celu zachowania i odtworzenia identycznego materiału genetycznego stosuje się kilka metod rozmnażania, np. poprzez klonowanie konopi lub coraz częściej przez hodowlę kultur tkankowych.

Klonowanie konopi

klonowanie

Klonowanie to metoda wegetatywnego, a więc odtworzenia rośliny z części (pędu, łodygi) pozyskanej od rośliny macierzystej. Przykładem klonowanie może być sczepienie sadzonek lub ukorzenienie pozyskanych pędów i w celu bezpośredniego rozsadu. Dlaczego jednak powoli odchodzi się od tej metody? Głównie w tych krajach gdzie marihuana została zalegalizowana, rynek wymusza na producentach konopi najwyższą jakość produktów. I nie ważne czy jest to susz do waporyzacji, olejek czy inny produkt otrzymany w wyniku przetworzenia konopi – jakość produktu zależy od jakości zioła. Pomimo, iż klonowanie konopi jest dosyć prostą metodą na odtwarzanie materiału genetycznego o pożądanych cechach, jednak nie jest to metoda doskonała. Z biegiem czasu i cyklicznego klonowania klonów, może dojść do gradacji genetycznej lub naukowcy twierdzą – do mutacji genetycznych. Innymi słowy z każdym kolejnym klonowaniem otrzymane pokolenie odbiega od swojego pierwowzoru.

Mikrobiologia

tkanka kalusowa

I tutaj naukowy przychodzą botanikom z pomocą. Okazuje się, biotechnologia pozwala dziś na pozyskanie z roślin kultury pierwotnej w celu przechowania matczynego materiału genetycznego. Odpowiednie warunki laboratoryjne (podłoże hodowlane) pozwala na uzyskanie tkanki halusowej. Taka tkanka ma niesamowite zdolności do szybkiego rozrostu, a w zależności od warunków, w jakich się będzie rozwijać (tj. stężenia hormonów), może ulec ponownemu zróżnicowaniu w kierunku pędów (większe stężenie cytokininy) lub korzeni (większe stężenie auksyn), włącznie z odtworzeniem całej rośliny.

Konopie doskonale nadają się do rozmnażania za pomocą kultury tkanek. Z mikrobiologicznej tkanki hoduje się pędy konopi, które poddaje się ukorzenieniu na specjalnym podłożu. Cały proces trwa około 10-14 tygodni i obejmuje kilka następujących po sobie procesów. Ostatecznie rośliny aklimatyzują się w specjalnej atmosferze przed rozsadem. Dzięki tej metodzie można uzyskać dużą masę niezróżnicowanych i szybko dzielących się komórek. Daje to gwarancję ujednoliconych roślin pod względem profilu kannabinoidowego oraz zawartości innych składników.

Kultura tkankowa jest przyjmowana w wielu firmach uprawiających konopie indyjskie jako sposób na zwiększenie produkcji i znormalizowanie konopi indyjskich, jako sposób na sprostanie wymaganiom konsumentów. Ponadto kilka szkółek zajmujących się kulturą tkankową pojawiło się ostatnio głównie w celu zaopatrywania hodowców konopi, umożliwiając im w ten sposób eksperymentowanie z replikacją szczepów i ochroną genów.

Korzyści

Dlaczego kultura tkankowa jest bardziej preferowana niż klonowanie konopi? W przeciwieństwie do klonowania, które polega na wyhodowaniu genetycznie identycznej rośliny z jednej odciętej rośliny matecznej, hodowla tkankowa obejmuje wzrost nowej rośliny z żywej tkanki umieszczonej w sztucznej pożywce komórkowej. Ma pewne istotne zalety w porównaniu z klonowaniem:

  • Efektywność w zakresie produkcji roślinnej, dzięki czemu hodowcy mogą uzyskać większe dochody i zaoszczędzić pieniądze.
  • Lepsze i łatwiejsze zachowanie genetyki roślin.
  • Więcej roślin starterowych w miarę klonowania jest w stanie wyprodukować tylko około jednej czwartej produkcji kultur tkankowych.
  • Wymagana minimalna przestrzeń i konserwacja, ponieważ hodowla tkankowa nie wymaga przechowywania rośliny macierzystej ani zbytniej uwagi, aby ją przeprowadzić.
  • Zdrowsze i czystsze rośliny niż te wyhodowane z klonowania, ponieważ można je hodować tak, aby były nie tylko wolne od chorób, ale także wolne od wirusów.
  • Mniejsza zmienność pod względem uprawy roślin, ponieważ występuje mniejsze narażenie na zanieczyszczenie w hodowli tkankowej w porównaniu z klonowaniem.
  • Metoda jest łatwiejsza niż tradycyjna, ponieważ nie wymaga sadzenia nasion.

Podsumowanie

Taka metoda rozmnażania jest pewnością obiecująca nie tylko dla konopi, ale ogólnie dla wszystkich upraw roślin, ponieważ można je wielokrotnie rozmnażać i wybierać w oparciu o preferowane cechy, aby uzyskać to, co najlepsze z najlepszych. Wymaga to jednak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, oprócz rygorystycznych warunków, takich jak sterylne środowisko oraz dobra kontrola światła, wilgotności i temperatury.

klonowanie

Może i jest to coś zbyt skomplikowane dla hodowców konopi na małą skalę, ale można mieć nadzieję, że dzięki większemu postępowi i badaniom nad technologią konopi będzie to coś, z czego każdy może wkrótce skorzystać, ponieważ ma duży potencjał dla nowego pokolenia. silnych, wolnych od chorób i obfitych plonów. I możemy być pewni, że pojawią się dalsze postępy w kulturze tkankowej, które spowodują znaczny wzrost upraw konopi w miarę przeprowadzania dalszych badań i eksperymentów. Ponadto oczekuje się, że więcej firm uprawiających konopie indyjskie przyjmie tę metodę wzrostu, aby miłośnicy konopi mieli dostęp do lepszych produktów z tych roślin.


Dowiedz się więcej na temat upraw konopi: Kategoria uprawa.


 

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)