Ściany budowane w technologi “hempcrete” – beton konopny, czyli przy użyciu wypełnienia z mieszaniny konopi i wapna, są dużo zdrowsze niż tradycyjne. Beton konopny to materiał naturalny, który pochłania dwutlenek węgla i posiada świetne parametry izolacyjne. W dodatku reguluje poziom wilgoci, przy okazji ogrzewając ściany w zimie i chłodząc je latem.

Pisaliśmy już o zaletach naturalnych materiałów budowlanych, jak tzw. beton konopny [LINK]. W skrócie: naturalne materiały budowlane są wytrzymałe, zdrowe i tanie. Zapraszamy do obejrzenia drugiej części wywiadu z belgijskim specjalistą, w którym wyjaśnia on na czym polega niezwykłość betonu konopnego, szczególnie z punktu widzenia oszczędności przy budowie nowego domu, lub podczas renowacji starszych budynków.

Zobacz wideo-wywiad:

Wytrzymałość

Konstrukcje wybudowane przez Rzymian przy użyciu wapienia stoją już ponad 2000 lat. To oczywisty dowód na ich wytrzymałość. Ponadto, wapno gaszone to surowiec dostępny na całym świecie. Konopie przemysłowe można uprawiać prawie na każdej ziemi, co oznacza, że beton konopny (czyli mieszanka wapna i konopi) jest jednym z najbardziej dostępnych materiałów budowlanych na naszej planecie, który w dodatku posiada szereg zalet.

Jak budować szybciej

Spoiwo dodawane do betonu konopnego to zazwyczaj połączenie wapna gaszonego, hydraulicznego i cementu. Dodanie takiej mieszanki pozwala nadbudowywać konstrukcje do wypełniania dużo szybciej, bo proces wiązania zachodzi wcześniej. Nie trzeba więc czekać, aż niższe, wcześniej wypełnione fragmenty muru wyschną. Przy użyciu odpowiedniego spoiwa, czterech doświadczonych ludzi może wyprodukować i wypełnić deskowania (lub inną formę) aż 10 – 12 metrami sześciennymi mieszanki w jeden dzień!

Regulacja wilgotności

Jednym z problemów w budownictwie jest tzw. ciśnienie wilgoci. W okresie zimowym, kiedy ogrzewamy wnętrze, w środku domu tworzy się dużo wilgoci. Na zewnątrz zimne powietrze jest bardziej suche. Pojawia się więc różnica ciśnień, która “wpycha” wilgoć do ścian. Stwarza to ryzyko powstania tzw. punktu kondensacji – miejsca, gdzie pojawi się woda wewnątrz ścian, co prowadzi do ich ochłodzenia. W takich krajach jak Polska, gdzie zdarza się mróz, ta woda może zamarznąć. Dlatego w nowoczesnych izolacjach dodaje się folię izolacyjną, ale problem wysokiej wilgotności zatrzymujemy wtedy wewnątrz, co jest bardzo niezdrowe. Kiedy jednak użyjemy betonu konopnego, problem znika, ponieważ wapno wessie tę wilgoć, a następnie wtłoczy ją do paździerza konopnego, który posiada specjalną strukturę mikroporów. Tym samym oszczędzamy na folii oraz tzw. wymiennikach powietrza.

Ściany, które grzeją w zimie i chłodzą latem

Kiedy następuje wtłoczenie wilgoci do paździerza, zachodzi jakiś rodzaj skomplikowanej zmiany fazowej, która generuje ciepło. Problem z ciśnieniem wilgoci przekształca się w zaletą, a wynikiem jest dynamiczny współczynnik lambda. Oznacza to, że im wyższe ciśnienie, tym lepsza izolacyjność, czyli im większa różnica ciśnienia (lub temperatury) po obu stronach ściany, tym więcej ciepła dostarcza ten proces. W lecie wszystko działa odwrotnie i nie potrzeba chłodzić budynku. To naprawdę ogromna oszczędność.