Konopie przez tysiące lat stanowiły największą uprawę rolną naszej planety! To z nich pozyskuje się najmocniejsze i najtrwalsze naturalne włókno na Ziemi, idealne do produkcji tkanin i papieru. To przede wszystkim z nich nasi przodkowie produkowali olej opałowy, kadzidło, lekarstwa, pożywienie i pasze.

Konopie siewne, znane również jako konopie włókniste, przemysłowe lub Cannabis sativa, są członkiem najbardziej zaawansowanej ewolucyjnie rodziny roślin na Ziemi – konopiowatych Cannabaceae. Mogą rosnąć w każdym klimacie i nasłonecznieniu, są więc najważniejszym odnawialnym zasobem naturalnym tej planety. Wyróżnia się kilka odmian konopi: dzikie Cannabis ruderalis,  siewne Cannabis sativa i indyjskie Cannabis indica. Odmiany te różnią się m.in. kształtem liści i wysokością, co widać na zdjęciu obok.

Czy konopie doprowadziły do rozwoju cywilizacji?

W 1977 roku Carl Sagan zaproponował, że konopie faktycznie mogły być pierwszą na świecie uprawą rolną, prowadzącą do rozwoju samej cywilizacji. Jak wyjaśnił Richard Hamilton w 2009 roku w amerykańskim artykule naukowym na temat zrównoważonego rolnictwa:

“Współcześni ludzie pojawili się około 250.000 lat temu, ale rolnictwo jest dość młodym wynalazkiem – powstało około 10.000 lat temu. Rolnictwo nie jest czymś naturalnym; jest wynalazkiem ludzkim. Jest również podstawą współczesnej cywilizacji.”

Jest prawdopodobne, że konopie rosły w Europie jeszcze zanim pojawili się tu pierwsi osadnicy [LINK]. Jak podaje „Columbia History of the World”:

„Najwcześniejsza znana tkanina była zrobiona z konopi, które zaczęto wykorzystywać już w ósmym tysiącleciu przed naszą erą.

Mapa pokazująca jak konopie rozprzestrzeniały się z Azji Centralnej na cały świat.

Historia konopi

8000 p.n.e.

Wykorzystanie sznurka konopnego w garncarstwie na obszarze współczesnego Tajwanu.

6000 p.n.e.

Nasiona i olej z konopi wykorzystuje się do produkcji żywności w Chinach.

4000 p.n.e.

W Azji pojawiają się tkaniny wykonane z konopi.

2737 p.n.e.

Pierwsze udokumentowane użycie konopi jako leku w chińskiej farmakopei.

2000 – 800 p.n.e.

Słowo bhang (suszone liście, nasiona i łodygi konopi) pojawia się w świętym tekście hinduskim Atharwaweda jako jedna z pięciu świętych roślin Indii. Jest używana w medycynie i rytualnie jako ofiara dla Śiwy.

Konopie indyjskie dają mniej użyteczne włókno, za to produkują więcej substancji psychoaktywnych. Tę odmianę arabscy kupcy dostarczali przez Mezopotamię i Bliski Wschód do Egiptu, gdzie powstają pierwsze warsztaty przetwarzające włókno konopne.

1500 p.n.e.

Konopie uprawiane są w Chinach na żywność i włókno. Scytowie wyplatają z nich cienkie tkaniny.

1000 p.n.e.

Znaleziska znad Wołgi wskazują, że zamieszkujący te ziemie Scytowie palą żeńskie kwiaty konopi w ognisku i wdychają ich dym.

700 – 300 p.n.e.

Scytowie zostawiają nasiona konopi jako ofiarę w grobowcach królewskich.

600 p.n.e.

Lina konopna pojawia się w południowej Rosji.

550 p.n.e.

Perski prorok Zoroaster wymienia konopie w tekście opisującym ponad 10.000 gatunków roślin leczniczych.

500 p.n.e.

Scytyjska para umiera i zostaje pochowana wraz z workiem nasion dziko rosnących konopi (nagrobek znajduje się w miejscowości Pazryk we współczesnym Kazachstanie). Konopie rozprzestrzeniają się w północnej Europie za sprawą wędrujących Scytów.

430 p.n.e.

Herodot opisuje ceremonię pogrzebu scytyjskiego wodza, podczas której zbiorowo pali się konopie.

200 p.n.e.

Lina konopna pojawia się w Grecji.

100 p.n.e.

Pierwsze dowody na istnienie papieru konopnego, wynalezionego w Chinach.

100 – 0 p.n.e.

Właściwości psychoaktywne konopi indyjskich zostają opisane w nowo opracowanym chińskim zbiorze Pen Ts’ao Ching.

Niedługo opiszemy dalsze losy konopi…