3 marca 2020 r. odbyła się uroczysta Gala prestiżowego konkursu “Polski Produkt Przyszłości”. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zaprezentował tam odmianę konopi utworzoną w instytucie Odmiana konopi Henola zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę. O przełomowych osiągnięciach było głośno wśród producentów konopi, a nazwa “Henola” już dziś stanowi markę samą w sobie.

Konkurs PARP

nagroda-dla-IWNIRZ

wyroznienie dla IWNIRZPolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera polskich innowatorów przez m. in. konkursy i projekty. IWNIRZ zgłosiło odmianę konopi Henona w kategorii “Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” jako “unikatową w skali światowej odmianę konopie przemysłowych komercjalizowaną w ramach Programu Konopnego“.

W ramach uznania dla pracy prof. dr hab. Henryka Burczyka oraz mgr Grzegorza Oleszaka oraz wszystkich pracowników Programu Konopnego, IWNIRZ otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę w wysokości 25 tyś. złotych na dalsze inwestycje i badania. To niesamowity zaszczyt i zarazem osiągnięcie polskiego instytutu. Nagroda dotyczyła odmiany konopi typowo oleistej, stworzonej w polskim instytucie i promowane j za pomocą Programu Konopnego w wielu miejscach na świecie. Dzięki temu polskie konopie mają szansę zaistnieć na światowym rynku (i już się tak dzieje), a Polska znów ma szansę zaistnieć jako czołowy, globalny producent konopi.

Wyróżnienie dla Henoli

polski-prokukt-przyszlosci-henola-IWNIRZ

wlokniste-i-oleiste-henola
Konopie typowo włókniste (po lewej) i oleiste Henola (po prawej)

Henola to w pełni polska odmiana konopi włóknistej, jednak szczep został wyprowadzony w taki sposób, aby dawał jak największy plon nasion, z których otrzymuje się olej. W tym celu skrzyżowano odmiany jednopienni z dwupiennymi i na drodze wielopokoleniowej selekcji wyprowadzono ród o pożądanych parametrach. Miały być niższe niż te pozyskiwane na włókno, mieć silnie rozwinięte kwiatostany oraz charakteryzować się krótszym okresem wegetacyjnym, Po siedmiu latach intensywnych prac wyprowadzono najlepszy szczep “INW-P/08N”, który przez kolejne dwa lata był był objęty rejestrowanym programem badań nad innowacyjnymi odmianami roślin uprawnych COBORU.

Szczep INW-P/08N został zatwierdzony przez ośrodek badań i wpisany w rejestr w 2017 r. pod nazwą Henola, a jego twórcami jest prof. dr hab. Henryk Burczyk oraz mgr Grzegorz Oleszak.

Uprawą tej odmiany zainteresowane są ogromne przedsiębiorstwa z USA. W celu lepszego przystosowani polskich odmian do amerykańskich warunków zastosuje się tzw. mapping genów tamtejszych odmian.

Program Konopny

Instytut Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich w ramach promocji upraw konopi w Polsce oferuje rolnikom możliwość kontraktacji skupu pełnego zbioru polonów nasion. Program konopny daje nowe możliwości doświadczonym rolnikom oraz zapewnia bezpieczny start tym, którzy chcących przebranżowić swoje gospodarstwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − = 64