3 marca 2020 r. odbyła się uroczysta Gala prestiżowego konkursu “Polski Produkt Przyszłości”. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zaprezentował tam odmianę konopi utworzoną w instytucie Odmiana konopi Henola zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę. O przełomowych osiągnięciach było głośno wśród producentów konopi, a nazwa “Henola” już dziś stanowi markę samą w sobie.

Konkurs PARP

nagroda-dla-IWNIRZ

wyroznienie dla IWNIRZPolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera polskich innowatorów przez m. in. konkursy i projekty. IWNIRZ zgłosiło odmianę konopi Henona w kategorii “Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” jako “unikatową w skali światowej odmianę konopie przemysłowych komercjalizowaną w ramach Programu Konopnego“.

W ramach uznania dla pracy prof. dr hab. Henryka Burczyka oraz mgr Grzegorza Oleszaka oraz wszystkich pracowników Programu Konopnego, IWNIRZ otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę w wysokości 25 tyś. złotych na dalsze inwestycje i badania. To niesamowity zaszczyt i zarazem osiągnięcie polskiego instytutu. Nagroda dotyczyła odmiany konopi typowo oleistej, stworzonej w polskim instytucie i promowane j za pomocą Programu Konopnego w wielu miejscach na świecie. Dzięki temu polskie konopie mają szansę zaistnieć na światowym rynku (i już się tak dzieje), a Polska znów ma szansę zaistnieć jako czołowy, globalny producent konopi.

Wyróżnienie dla Henoli

polski-prokukt-przyszlosci-henola-IWNIRZ

wlokniste-i-oleiste-henola
Konopie typowo włókniste (po lewej) i oleiste Henola (po prawej)

Henola to w pełni polska odmiana konopi włóknistej, jednak szczep został wyprowadzony w taki sposób, aby dawał jak największy plon nasion, z których otrzymuje się olej. W tym celu skrzyżowano odmiany jednopienni z dwupiennymi i na drodze wielopokoleniowej selekcji wyprowadzono ród o pożądanych parametrach. Miały być niższe niż te pozyskiwane na włókno, mieć silnie rozwinięte kwiatostany oraz charakteryzować się krótszym okresem wegetacyjnym, Po siedmiu latach intensywnych prac wyprowadzono najlepszy szczep “INW-P/08N”, który przez kolejne dwa lata był był objęty rejestrowanym programem badań nad innowacyjnymi odmianami roślin uprawnych COBORU.

Szczep INW-P/08N został zatwierdzony przez ośrodek badań i wpisany w rejestr w 2017 r. pod nazwą Henola, a jego twórcami jest prof. dr hab. Henryk Burczyk oraz mgr Grzegorz Oleszak.

Uprawą tej odmiany zainteresowane są ogromne przedsiębiorstwa z USA. W celu lepszego przystosowani polskich odmian do amerykańskich warunków zastosuje się tzw. mapping genów tamtejszych odmian.

Program Konopny

Instytut Włókien Naturalnych I Roślin Zielarskich w ramach promocji upraw konopi w Polsce oferuje rolnikom możliwość kontraktacji skupu pełnego zbioru polonów nasion. Program konopny daje nowe możliwości doświadczonym rolnikom oraz zapewnia bezpieczny start tym, którzy chcących przebranżowić swoje gospodarstwa.