Konopie to nie rośliny, to styl życia. Można je wykorzystać do budowy domu, szycia ubrań, a nawet gotowania. Z ich pomocą możemy wyleczyć się też z wielu dolegliwości. To wszechstronne zastosowanie stanowi zagrożenie dla wielu przemysłów. Z tego powodu dużo się robi, aby o konopiach zapomniano. Na szczęście wciąż spotykamy ludzi zaangażowanych w promowanie konopi – czyli rozwiązań zdrowych i zrównoważonych, w przemyśle i życiu codziennym.

W naszym niedawnym artykule zapraszaliśmy na praktyczny kurs wykorzystania betonu konopnego do Nakła (LINK). W trakcie prowadzonych tam warsztatów, ich współorganizatorka i pasjonatka konopi – Hana Gabrielová – opowiedziała nam swoją historię. Można śmiało powiedzieć, że odkrycie konopi zmieniło jej życie na zawsze.

Dwudziestoletnia pasja

Jakieś dwadzieścia lat temu Hana studiowała na uniwersytecie rolniczym na południu Czech. Szukając tematu pracy dyplomowej, trafiła na konopie. Zaciekawiły ją różne sposoby wykorzystania tych roślin i szybko zrozumiała, że mają ogromny potencjał. Trochę zajęło odszukanie profesora, który byłby w stanie przyjąć taki temat pracy, ale w końcu się udało. Prawdopodobnie była to pierwsza praca dyplomowa w Czechach o uprawie i zastosowaniach konopi. Od tamtej pory dużo się zmieniło poza jednym – konopie wciąż są dla Hany bardzo ważne, dlatego przykłada serce do promocji tej niezwykłej rośliny.

Projekty i współpraca

Na początku, w ramach pracy dyplomowej, Hana rozpoczeła współpracę z organizacją pozarządową Konopa, która promuje szerokie zastosowania konopi. Później współtworzyła projekt Cannafest – obecnie największe targi konopne w Europie, odbywające się corocznie w Czechach. Potem zaczęła się interesować medyczną stroną konopi. Z innymi pasjonatami założyła organizację dla pacjentów o nazwie Kopac oraz międzynarodową koalicję pacjentów leczących się marihuaną. Oprócz tego od wielu lat współpracuje z Międzynarodowym Instytutem Konopi i Kannabinoidów oraz udziela konsultacji. Ma tak ogromne doświadczenie, że doradza rządom chcącym zmienić lub wprowadzić nowe przepisy dotyczące konopi. Przy okazji podróżuje po całym świecie, poznając kulturę tej rośliny i ucząc się o niej.

Nepal, Indie, Australia

W wywiadzie udzielonym naszemu portalowi Hana opisuje swoją ostatnią podróż. Naszą uwagę zwrócił m.in. ciekawy sposób budowy przy użyciu konopi. Jest ona ręcznie zbierana w górach Nepalu, gdzie rośnie dziko. Potem oddziela się mechanicznie włókno i paździerz. Po wymieszaniu paździerza z gliną, mieszanki tej używa się jako wypełnienia na bambusowej konstrukcji. Kolejna ciekawa historia z podróży dotyczy pewnego mieszkańca Australii. Tak rozwinął on swoją firmę budującą w technologi hemp-crete (beton konopny), że obecnie zatrudnia aż 20 pracowników i to po zaledwie dwóch latach. Wg. Hany popularność takich konstrukcji w klimacie tropikalnym można przypisać świetnym właściwościom termoizolacyjnym tego materiału.

Hempoint

Przez szereg lat Hana pracowała w organizacjach pozarządowych, m.in. zajmujących się kwestią odpadów promieniotwórczych. To była ciężka praca, dlatego w 2010 roku założyła własne przedsiębiorstwo – Hempoint. To jedna z pionierskich i najbardziej innowacyjnych w Europie firm oferujących szeroką gamę produktów na bazie konopi. Hempoint Prowadzi również badania nad przetwórstwem, doradza hodowcom w zakresie uprawy konopi i współpracuje z wieloma rolnikami w Czechach. Niewątpliwe można uznać to za sukces. W naszym kraju nie brakuje ludzi równie zaradnych co Hana, dlatego zachęcamy do obejrzenia tego wywiadu i promowania konopi w rolnictwie i przemyśle. To ogromna szansa również dla naszego kraju!