Konopie włókniste są ogromną szansą dla polskich rolników. Mogą znacznie zwiększyć rentowność prowadzonej działalności. Okazuje się, że na konopiach można zarobić nawet kilka razy więcej, niż uprawiając bardziej popularne w naszym kraju buraki cukrowe, rzepak, pszenicę, jęczmień czy kukurydzę.

Chłonny rynek zbytu

Pisaliśmy niedawno o pozytywnych aspektach konopi a także o uwarunkowaniach, jakie muszą być spełnione aby je uprawiać (LINK). Niewątpliwie, kolejną zaletą takiej uprawy jest chłonny rynek zbytu, zarówno krajowy jak i zagraniczny. Wiele przedsiębiorstw zajmuje się skupem konopi, a niektóre gwarantują też odbiór plonu przy obsianiu odpowiednio dużego areału. Konopie włókniste są cenne, ponieważ mają szereg zastosowań w formie całych roślin, włókna, paździerzy oraz nasion. Można z nich wyprodukować: mleczko konopne podobne do sojowego i ryżowego, olej spożywczy, odzież wysokiej jakości (LINK), tkaniny techniczne, maty dezynfekcyjne, liny cumownicze do statków, papier (LINK), płyty stolarskie typu płyt wiórowych, materiały kompozytowe, bio-plastik (LINK), laminaty, brykiety opałowe, olej napędowy i wiele, wiele innych. Wydaje się, że jedynym ograniczeniem jest tutaj ludzka wyobraźnia.

Materiał siewny

Materiał siewny konopi włóknistych musi posiadać kategorię elitarny albo kategorię kwalifikowany w rozumieniu przepisów o nasiennictwie. Stosowanie tego rodzaju materiału potwierdza się fakturą zakupu oraz etykietą na opakowaniu z nasionami tych roślin. Norma wysiewu nasion zależy od przyszłego przeznaczenia roślin. Dla jednego hektara uprawy wynosi przykładowo:

  • ok. 10 kg na materiał siewny
  • ok. 20-40 kg na papier
  • ok. 40 kg na materiały budowlane
  • do 60 kg na włókno tekstylne

Ponadto, z hektara uprawy można zebrać 300-1000 kg (w zależności od zastosowanej odmiany i technologii zbioru), a cena nasion waha się w przedziale od 7-12 zł/kg. Do zasiewu powyżej 20 ha opłaca się zamówić specjalny kombajn. Jeśli szukasz legalnych, certyfikowanych nasion konopi siewnej do własnej uprawy, możesz wysłać zapytanie ofertowe na adres: biuro@biohemp.pl

Słoma

Jeden hektar uprawy konopi przemysłowej jest w stanie dostarczyć średnio od 10 do 12 ton słomy. Na ziemi V klasy można uzyskać 7-10 ton, a klasy III nawet 17 ton, co odnotowano dotąd jako wartość rekordową. Cena słomy konopnej szacuje się na poziomie ok. 340-380 zł/t w skupie krajowym i ok. 400-420 zł/t w zagranicznym. Przy większej ilości, powyżej 10 ton, trzeba jednak zejść z ceny o ok. 50 zł/t.

Przychody i koszty

Poniżej zamieszczamy kalkulację uprawy konopi na ziarno uwzględniającą ceny środków produkcji i usług z listopada 2017 roku. Została ona przygotowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą (LINK) przy wykorzystaniu danych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. W kalkulacji tej nie wzięto jednak pod uwagę trudnego do oszacowania kosztu zbioru ani odziarnienia.

Jak widać, przychód z 1 ha takiej uprawy wynosi 4024,95 zł. Dla porównania, przychody według kalkulacji tej samej izby na marzec 2018 roku wynoszą odpowiednio:

  • 102,43 zł dla uprawy 1 ha kukurydzy na ziarno
  • 331,91 zł dla uprawy 1 ha jęczmienia jarego
  • 633,86 zł dla uprawy 1 ha pszenicy ozimej
  • 1688,41 zł dla uprawy 1 ha rzepaku
  • 2641,29 zł dla uprawy 1 ha buraka cukrowego

Należy pamiętać, że są to wyniki przybliżone oparte na danych statystycznych. Opłacalność upraw konopi zależy od wielu czynników, takich jak sezon, technologia zbioru i jakość gleby. Mimo to, w sytuacji niestabilności cen płodów i produktów rolnych, wprowadzenie do produkcji takich upraw wydaje się bardzo uzasadnione i stanowi ogromną szansę dla polskich rolników.

Źródło: wir.org.pl