Przemysł bawełniany powoduje spustoszenie środowiska, a uprawa konopi jest o wiele bardziej ekologiczna. Dlatego jeden z czołowych producentów odzieży na świecie twierdzi, że niedługo konopie zastąpią bawełnę.

 

Pisaliśmy niedawno o ekologicznym śladzie upraw konopi na włókno. W porównaniu z bawełną i poliestrem, konopie wymagają mniejszej ilości wody i środków chemicznych do produkcji materiału. Ponadto, uprawy przyjazne dla środowiska stają się coraz bardziej opłacalne. Jednym z powodów jest rosnący popyt na produkty ekologiczne. Nie powinno więc dziwić, że producenci odzieży zaczynają inwestować w technologie przetwórstwa konopi. Jednak w przeciwieństwie do bawełny, materiał ten jest trudny w obróbce.

Nowa technologia

Firma Levi Strauss & Co (Levi’s) znalazła sposób, aby zmiękczyć włókna konopi i zmieszać je z bawełną. Procesie ten wykorzystuje znacznie mniej wody niż tradycyjna obróbka konopi. W rezultacie otrzymuje się materiał w dotyku bardzo podobny do zwyczajnej bawełny. Jego obróbka jest jednak uciążliwa. Paul Dillinger, szef działu innowacji firmy Levi’s, tak opisał włókna konopne w rozmowie z Business Insider:

“To dłuższe, bardziej sztywne i szorstkie włókno. Nie chce się przekształcić w coś miękkiego. Chce się zmienić w linę.”

Nowa kolekcja

Konopie zastąpią bawełnę
Źródło: www.levi.com

W marcu Levi’s współpracując z marką Outerknown zadebiutował linią produktów Wellthread. Na początku zaprezentowano parę dżinsów i kurtkę (po prawej) wykonane z nowego materiału, który zawiera:

  • 69% bawełna
  • 31% konopi

To pierwsza kolekcja, w której wykorzystano mieszankę bawełny i konopi. Levi’s kontynuuje prace nad poprawą jej jakości. Planuje wprowadzenie materiału o proporcjach konopi i bawełny 50/50 dla większości swoich produktów. Ponadto niektóre z nich mają być wykonane w 100% z konopi. Dillinger powiedział, że w ciągu pięciu lat:

“Oczekuję 100% odzieży z bawełny konopnej, która w dotyku jest całkiem jak bawełna, choć jest w całości z konopi.”

Co dalej

Wprowadzenie nowego prawa dot. konopi przemysłowych w Stanach Zjednoczonych (w ramach tzw. Farm Bill) w grudniu ubiegłego roku, przemysł eksplodował! Szacuje się, że do 2026 r. amerykański rynek konopny będzie warty aż 13 mld dolarów. Pomimo swojego optymizmu, Dillinger zauważył jednak, że przemysł konopny nie zastąpi całkowicie bawełny w ciągu jednej nocy. Aby to zrobić właściwie, pozostaje jeszcze wiele lat badań i rozwoju. Ponadto, konopie będą prawdopodobnie tylko jedną z kilku naturalnych alternatyw dla najbardziej popularnych obecnie technologi produkcji materiału.

Źródło: aktykuł Business Insider

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)