Urzędnicy na zachodniej Ukrainie rozpoczęli projekt, w ramach którego ma powstać konopny park przemysłowy. Prace mają polegać na modernizacji starej fabryki lnu, która według urzędników może doprowadzić do powstania „nowoczesnego klastra technicznej uprawy i przetwarzania konopi”.

Projekt „MA’RIJANNI HEMP INDUSTRIAL PARK” ma powstać we wsi Rizhanni w obwodzie żytomierskim, 140 kilometrów na zachód od Kijowa

Według Michela Terestchenko, wieloletniego orędownika konopi na Ukrainie i większościowego udziałowca Wołodarsko-Wołyńskiej Fabryki Lnu, rozwój takiego klastra przemysłowego mógłby ożywić tradycję produkcji tekstyliów konopnych w Żytomierzu, ale inicjatywa ma również na celu przyciągnięcie małych i dużych firm rozwijających takie produkty, jak opakowania i ręczniki biodegradowalne, wysokiej jakości papier, materiały izolacyjne i budowlane, materace z włókniny i biomasa pelletów. Otwarcie fabryki i magazynu o łącznej powierzchni 12tys.m2 planowane jest na październik 2024 roku.

Konopny park przemysłowy na Ukrainie

Konopny park przemysłowy na Ukrainie to szansa na rozwój

W projekcie uczestniczy Wojskowa Administracja Obwodu Żytomierskiego i lokalne gminy.

„To bardzo dobry projekt, który będzie promował odbudowę i integrację europejską Ukrainy, co stworzy alternatywę dla dostaw z Chin.” – powiedział Terestchenko – „To szansa dla wszystkich ukraińskich przedsiębiorców, którzy chcą przyjechać i pracować nad produktami z konopi indyjskich na miejscu, mając pewność dobrego zaopatrzenia w podstawowe surowce.”

Terestchenko zaczął promować inicjatywy konopne na Ukrainie, kiedy w 2002 roku przeniósł się z Francji do rodzinnego miasta Hlukov, rozpoczynając w 2008 roku uprawę konopi i lnu. Po rewolucji na Majdanie w 2014 roku zrzekł się obywatelstwa francuskiego, zabierając ukraiński paszport. Później nadał priorytet stworzeniu lokalnej gospodarki konopnej, kiedy pełnił funkcję burmistrza Hlukova w latach 2015-2020. Hlukiv, w pobliżu granicy z Rosją na północy Ukrainy, jest siedzibą Instytutu Upraw Łykowych, który został zamknięty przez wojnę z Rosją.

Ukraiński przemysł konopny uparcie stawiał czoła poważnym wyzwaniom związanym z wojną

Walczył o zaopatrzenie w paliwo i wypracowanie logistyki, z zablokowanymi niektórymi portami i zatkanymi drogami lądowymi z kraju. Prace nad wieloma projektami zostały wstrzymane, ponieważ obywatele Ukrainy uciekli z kraju ze swoimi oszczędnościami. Oczekiwano, że zasiewy konopi spadną z około 3000 hektarów (7500 akrów) w 2021 r. do 2000-3000 hektarów (5000-7500 akrów) w zeszłym roku.

Zainteresowane strony twierdzą, że w perspektywie długoterminowej Ukraina potrzebuje zarówno współfinansowania, jak i transferu wysokiej jakości technologii od partnerów zarówno krajowych, jak i globalnych.


Źródło: hemptoday

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)