Grupa Lotos planuje produkcję bioetanolu z konopi. Gdański koncern paliwowy podpisał w tym celu deklarację współpracy z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania. To odpowiedź na ciągle zmieniające się prawo unijne, która może okazać się szansą dla polskich rolników.

Uprawa konopi jest coraz bardziej popularna w Polsce i na świecie. Można je wykorzystać do produkcji leków, żywności, tekstyliów, materiałów budowlanych i wielu innych. Informacja o tym, że konopie są opłacalne, dociera do coraz szerszej publiczności. Pracownicy Instytutu Włókiem Naturalnych i Roślin Zielarskich codziennie odbierają telefony od rolników, którzy są zainteresowanych tą uprawą lub chcą przystąpić do programu konopnego. Jak mówi dyrektor Instytutu, dr hab. Małgorzata Zimniewska:

Obserwujemy światowe trendy i wzrost zainteresowania konopiami. Aktualnie pod przewodnictwem Instytutu rozwija się uprawa roślin konopnych na cele nasienne. […] Kontraktujemy uprawy, zawieramy umowy z rolnikami, żeby wywiązać się z umów. Polska staje się poważnym graczem na rynkach międzynarodowych w zakresie upraw i nasiennictwa konopi.

Polska energia z konopi

Rośliny konopi po odziarnieniu stanowią cenne źródło energii jako biomasa i mogą być wykorzystywane do produkcji bioetanolu drugiej generacji. Jest to biopaliwo otrzymane z materiałów, które nie są konkurencją dla żywności. Właśnie taką produkcją jest zainteresowana Grupa Lotos. Deklaracja współpracy podpisana przez ten koncern z Instytutem Włókiem Naturalnych i Roślin Zielarskich pozwala na kontynuację prac nad bioetanolem z biomasy konopnej. Tak komentuje tą decyzję wspomniana wcześniej dyrektor Instytutu:

Rozwój bioetanolu, biopaliw wyższej generacji z biomasy konopnej leży w interesie zarówno Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, jak i w interesie Grupy Lotos. Ale przede wszystkim leży to w interesie Polski. Ponieważ mamy możliwość wytworzenia paliw drugiej generacji z polskich komponentów, z polskich roślin odpadowych.

Skąd ta decyzja

Powołany w 2018 roku na stanowisko wiceprezesa zarządu Grupy Lotos ds. finansowych, Robert Sobków, był wcześniej dyrektorem w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Na stanowisku tym od 2017 roku kierował komercjalizacją aktywów Instytutu, a na początku tego roku opracował rządowy projekt rozbudowy badań nad polskimi konopiami wart 14,5 mln zł [LINK]. Jako wiceprezes Grupy Lotos, tak wypowiada się na temat współpracy z IWNiRZ:

Jako Lotos, jako firma paliwowa pod względem wartości sprzedaży jesteśmy jedną z dziesięciu największych firm Europy Środkowej. Ale to Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jest bliski temu, aby stać się globalnym graczem na rynku światowym. Dlatego tym bardziej dziękuję, że to z nami, z polskim koncernem paliwowym, Instytut podjął decyzję o tej współpracy.

W liście intencyjnym obie strony wyrażają wolę współpracy w zakresie rozwoju biopaliw. Jest to konieczne ze względu na obowiązującą nas dyrektywę Unii Europejskiej numer 2015/1513, która dotyczy energii ze źródeł odnawialnych. Jej celem jest uzyskanie m.in. co najmniej 3% ilości biopaliw wyższej generacji do roku 2020.

Konopie szansą dla rolników

Pisaliśmy już wielokrotnie o możliwościach, jakie dają rolnikom konopie [LINK]. Jak mówi w rozmowie z portalem agroFakt, Jan Sulima z województwa świętokrzyskiego:

Rozważam obecnie uprawę konopi. Przekonuje mnie do tego możliwość podjęcia współpracy z Instytutem, co gwarantuje zbyt. Dodatkową zachętą są dopłaty.

Nawet minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, przekonuje do postawienia na konopie. Jego zdaniem ten typ produkcji to jeden z obiecujących kierunków rozwoju krajowego rolnictwa:

Polska jest liczącym się producentem żywności w Europie, jednak na świecie nie możemy konkurować z krajami, które są potentatami w produkcji żywności. Dlatego musimy szukać sposobów na wyróżnienie się na tle oferty całego świata. Musimy szukać mechanizmów, które sprowadzą rolnictwo na nowe tory i je wzmocnią.

Źródło: agroFakt.pl