Producenci ekstraktów i olejków z konopi starają się poszukiwać coraz to nowszych rozwiązań, które usprawnią cały proces przetwarzania konopi. Innowacyjne rozwiązania wpływają nie tylko na wydajność, czystość i końcową jakość produktów, ale stają się coraz bardziej przyjazne dla człowieka i środowiska. LPE – Low Pressure Extraction – nowy system ekstrakcji konopi.

Mimo że ekstrakcja nadkrytycznym CO2 jest wciąż najpopularniejsza na rynku, zaczyna ustępować miejsca ekstrakcji w systemie LPE (Low Pressure Extraction), czyli ekstrakcją przy niskim ciśnieniu, a to za sprawą kilku istotnych powodów:

 • Ekstrakcję LPE można prowadzić w temperaturze pokojowej (więc podczas ekstrakcji traci się mniej naturalnych składników rośliny) – to jak gotowanie zupy, jeśli się przegrzeje, cenne pierwiastki mogą ulec degradacji.
 • LPE nie wymaga ciężkiej obróbki końcowej, co gwarantuje większą obfitość terpenów oraz czystość produktu kpońcowego.
 • LPE zużywa znacznie mniej energii do pracy, co jest bardziej przyjazne dla środowiska.

LPE vs CO2

Wydajność, zawartość, czystość.

Podczas procesu ekstrakcji systemem LPE wykorzystuje się świeży materiał roślinny, gdy inne metody ekstrakcji wymagają dodatkowego suszenia i przycinania w celu przygotowania rośliny. Niskoprężna ekstrakcja pozwala nam przeprowadzić proces w temperaturze pokojowej, dzięki czemu 89% kannabinoidów zawartych w roślinie jest dobrze zachowanych. Całość doskonale zostaje uwolniona do  okreslonego gazu, który pełni rolę rozpuszczalnika. Po całym procesie gaz zostaje w całości uwolniony.

Olej ekstrahowany za pomocą nadkrytycznego CO2, który wykorzystuje wysokie ciśnienie i wyższą temperaturę, zawiera prawie wszystko z rośliny, w tym elementy, których nie chcesz w oleju i dlatego potrzebne są dalsze procesy oczyszczania.

LPE Low Pressure Extraction

Przy LPE otrzymujemy oleje o pełnym spektrum kannnabinoidów z profilem terpenowym najbliższym kompozycji roślin użytych podczas ekstrakcji. Jednym z unikalnych parametrów charakteryzujących się ekstrakcją LPE jest to, że 90% niepożądanych wosków roślinnych nie jest ekstrahowanych. Pozwala nam to uniknąć procesów oczyszczania potrzebnych przy ekstrakcji CO2, przy których tracimy część terpenów zawartych w konopiach.

Produkty sporządzone metodą LPE charakteryzują się najwyższą jakością i czystością.

LPE – Low Pressure Extraction

Prezentowana nowa technologia ekstrakcji i oczyszczania została uznana za znacznie lepszą alternatywą dla dwutlenku węgla (CO2).

LPE Low Pressure Extraction

Nowy zespół urządzeń do ekstrakcji niskociśnieniowej (LPE) jest bezpieczniejszy i daje wyższą wydajność niż inne systemy do ekstrakcji dwutlenkiem węgla. Atomic łączy dwa oddzielne procesy dwutlenku węgla w jeden nowocześniejszy, zapewniając znacznie większą wydajność w krótszym czasie. Na przykład cykl 40 minutowy w porównaniu do 120 minut dla standardowego procesu z dwutlenkiem węgla robi wrażenie.

 • Wyższe wydajności przy krótszych czasach pracy z czystszym rezultatem produktu.
 • Wyższa rozpuszczalność produkcji do stosowania w żywności i napojach.
 • Potrafi poradzić sobie z delikatnymi, naturalnymi składnikami bez degradacji.
 • Niskie koszty utrzymania dzięki lepszemu projektowi i konstrukcji.
 • Frakcja energii potrzebna podczas przetwarzania.
 • Organiczne bez pozostałości rozpuszczalnika w produkcie końcowym.
 • Ognioodporny ze względu na właściwość rozpuszczalnika.
 • Technologia niskiego ciśnienia i wysokiego bezpieczeństwa.
 • Ekstrakcja skroplonego gazu w niskiej temperaturze.
 • Pełny odzysk rozpuszczalnika bez strat produkcyjnych.
 • Umożliwia ekstrakcję świeżego, a nawet wilgotnego produktu.
 • Unikalna metoda ekstrakcji, która zachowuje pełny smak i aromat.
 • Zachowuje pełne znaczenie odżywcze składników.

Nowa technologia – nowe możliwości

Nowe możliwości jakie stwarza ekstrakcja systemem LPE pozwala na uzyskanie produktu o bogatszym składzie aktywnych. Ekstrakt LPE posiada większe spektrum węglowodorowe, w którym zawierają się pożądane kannabinoidy oraz jest bogatszy w inne związki. Ponadto możliwość ekstrakcji świeżych pozwala na zachowanie większego spektrum terpenów, które ulatniają się w procesie suszenia kwiatostanów. Skraca to nie tylko proces wytworzenia ekstraktu, ale również oszczędza ryzyka zepsucia materiału w procesie suszenia czy przechowywania.


Z konopi można również pozyskać olejki eteryczne wykorzystujące destylację parą wodną. Więcej na ten temat tutaj: