Dawniej konopie były znane i szeroko wykorzystywane na Polskiej wsi. Dziś wracają do łask. Muzeum Wsi Lubelskiej, w środę 19 maja, po raz pierwszy postanowiło odtworzyć tradycyjne sianie konopi chcąc przybliżyć ich obecność w historii. Pracownicy pokazali jak dawniej wyglądał siew roślin, z których wykonano wiele zabytków znajdujących się w kolekcji obiektu. Rośliny, zasiane obok kuźni z Urzędowa, będzie można oglądać aż do jesiennych zbiorów.

Sianie konopi

Konopie, które dawniej były bardzo cennym i powszechnym surowcem na Polskiej wsi, wykorzystywano do produkcji sznurów, worków czy ubrań oraz jako pożywienie dla drobiu i krów. Podczas odbywającego się w skansenie pokazu tradycyjnego siewu konopi pracownicy muzeum przybliżyli zwiedzającym jej ważną rolę w dawnych czasach na Polskiej wsi oraz jej jeszcze szersze zastosowanie w dzisiejszym przemyśle. Na terenie skansenu znajduje się wiele przedmiotów wykonanych z konopi, dzięki którym zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć jak ją wykorzystywano.

sianie konopi
Źródło: lublin112.pl

Obsiane poletko znajduje się tuż obok kuźni z Urzędowa w sektorze Wyżyna Lubelska. Dzięki niemu doznanie przeniesienia się w czasie nabierze większej głębi ukazując surowiec, którym kiedyś był obsiany krajobraz oraz z którego wykonane są niektóre eksponaty. Wzrost roślin zwiedzający będą mogli oglądać aż do zbiorów, które odbędą się w jesieni. Miejmy nadzieję, że w przyszłości pojawi się więcej takich inicjatyw przybliżających ludziom konopie oraz ich ogromny potencjał w wykorzystaniu w szeroko pojętym przemyśle. 


Zobacz również:

Jak konopie wpływają na środowisko i klimat: Rolnictwo

Samochód z konopi na energie słoneczną już pod koniec roku!

Źródło:

lublin112.pl

 

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)