Dawniej konopie były znane i szeroko wykorzystywane na Polskiej wsi. Dziś wracają do łask. Muzeum Wsi Lubelskiej, w środę 19 maja, po raz pierwszy postanowiło odtworzyć tradycyjne sianie konopi chcąc przybliżyć ich obecność w historii. Pracownicy pokazali jak dawniej wyglądał siew roślin, z których wykonano wiele zabytków znajdujących się w kolekcji obiektu. Rośliny, zasiane obok kuźni z Urzędowa, będzie można oglądać aż do jesiennych zbiorów.
Sianie konopi
Konopie, które dawniej były bardzo cennym i powszechnym surowcem na Polskiej wsi, wykorzystywano do produkcji sznurów, worków czy ubrań oraz jako pożywienie dla drobiu i krów. Podczas odbywającego się w skansenie pokazu tradycyjnego siewu konopi pracownicy muzeum przybliżyli zwiedzającym jej ważną rolę w dawnych czasach na Polskiej wsi oraz jej jeszcze szersze zastosowanie w dzisiejszym przemyśle. Na terenie skansenu znajduje się wiele przedmiotów wykonanych z konopi, dzięki którym zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć jak ją wykorzystywano.
Obsiane poletko znajduje się tuż obok kuźni z Urzędowa w sektorze Wyżyna Lubelska. Dzięki niemu doznanie przeniesienia się w czasie nabierze większej głębi ukazując surowiec, którym kiedyś był obsiany krajobraz oraz z którego wykonane są niektóre eksponaty. Wzrost roślin zwiedzający będą mogli oglądać aż do zbiorów, które odbędą się w jesieni. Miejmy nadzieję, że w przyszłości pojawi się więcej takich inicjatyw przybliżających ludziom konopie oraz ich ogromny potencjał w wykorzystaniu w szeroko pojętym przemyśle.
Zobacz również:
Jak konopie wpływają na środowisko i klimat: Rolnictwo
Samochód z konopi na energie słoneczną już pod koniec roku!
Źródło:
- Niedobór wapnia w roślinach konopi - 19/07/2023
- Włókno konopne – co warto o nim wiedzieć? - 13/07/2023
- Uprawa konopi w muszli klozetowej - 04/07/2023