Trzy pionierskie firmy, Americhanvre Cast Hemp, HempStone oraz Coexist Build, z rozwijającego się przemysłu konopnego w USA będą tej wiosny współpracować przy dwóch projektach budowlanych. Przedsięwzięcia będą wykorzystywać połączone nowatorskie techniki budownictwa konopnego. Budowanie z hempcrete stanie się korzystniejsze patrząc na potencjalne usprawnienia płynące z tej współpracy.

innowacyjne Budowanie z hempcrete

Innowacyjne projekty mają na celu wybudowanie z hempcrete dwóch domków wakacyjnych w nowojorskiej dolinie Hudson. Do ich budowy zostaną zastosowane prefabrykowane bloki konopno-wapienne na ścianach wewnętrznych oraz natryskowa izolacja z betonu konopnego na ścianach zewnętrznych, aby zminimalizować czas utwardzania.

“Klienci chcą, aby harmonogram budowy posuwał się naprzód i nie muszą czekać, aż wewnętrzne ściany zostaną utwardzone.” – powiedziała Jennifer Martin z Goshen w stanie Massachusetts

Martin służy jako generalny wykonawca projektu. Dodała, że ​​podczas wysychania ścian zewnętrznych można nałożyć tynk wapienny na ściany wewnętrzne, oszczędzając cenny czas.

Bloki konopne

Innowacyjne prefabrykowane bloki konopne zostały opracowane przez zespół projektowy męża i żony w firmie Coexist Build z siedzibą w Western w Pensylwanii. Współzałożyciele, Drew Oberholtzer i Anastasiya Konopitskaya, otrzymali od Departamentu Rolnictwa Pensylwanii dotację w wysokości 75 000 USD na zaprojektowanie bloków konstrukcyjnych, które są tego samego rozmiaru co bloki betonowe, ale są znacznie lżejsze. Jak w przypadku zwykłego muru, bloki są mocowane do ram konstrukcji za pomocą ceglanych ściągów, jak w tradycyjnym systemie elewacyjnym. Bloki są produkowane z konopi uprawianych w Pensylwanii i wapna pozyskiwanego lokalnie, w modelu ekonomicznym inspirowanym ruchem restauracji “farm-to-table” (z pola do stołu). Przez co budowanie z hempcrete może być jeszcze korzystniejsze dla środowiska.

“Firma stara się stworzyć całkowicie wewnętrzny łańcuch dostaw dla przemysłu konopnego i linii dystrybucyjnej” – powiedziała Anastasiya Konopitskaya.

natryski z hempcrete

Na zewnątrz konstrukcji Cameron McIntosh i Americhanvre, z Cast Hemp z siedzibą w Allenstown w Pensylwanii, użyją natryskowego betonu konopnego, aby stworzyć powłokę termiczną na ścianach zewnętrznych. Ściany te można później otynkować sztukaterią wapienną, po wyschnięciu trwającym około sześciu tygodni. Projekt był również konsultowany z Alex’em Sparrow’em z UK Hempcrete, który zajmuje się projektowaniem budynków i budowaniem z hempcrete w Wielkiej Brytanii od ponad dziesięciu lat. Generalni wykonawcy HempStone, kierowani przez Martina i partnera Toma Rossmasslera, projektują i budują z betonu konopnego i innych materiałów naturalnych od 2018 roku w Nowej Anglii.

Budowanie z hempcrete zyskuje na popularności. Może dzięki takim innowacyjnym projektom będzie zyskiwało coraz więcej zwolenników dzięki wprowadzaniu kolejnych takich nowoczesnych rozwiązań zwiększających użyteczność tego materiału. Konopne zamienniki będą nie tylko głównie szczycić się dobrą relacją ze środowiskiem, ale również praktycznym zastosowaniem w skróconym czasie budowy.

 


Zobacz również:

Ocieplenia konopne – Ekologiczne i zdrowe

Płyty konopne XXI wieku

Drewno z konopi – Twardsze od dębu

Źródło: HempBuild Magazine

Bartosz Dubiel