Olejki eteryczne z konopi to kolejna opcja zastosowania wiech konopnych. Aromat kwiatów jest piękny, a olejek można wykorzystać na wiele sposobów.
Podczas wizyty w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, rozmawialiśmy z dr inż. Ryszardem Kaniewskim. Pan Ryszard to pasjonat konopi i wynalazca. Niedawno publikowaliśmy rozmowę, w której prezentuje dorobek techniczny związany ze żniwami konopnymi. Tym razem Pan Ryszard opowiada o opatentowanej przez siebie metodzie produkcji olejków eterycznych z konopi. Warto obejrzeć i poznać sprawdzony przepis na wódkę konopną 🙂
Zapraszamy do obejrzenia wideo-wywiadu:
Miejsce produkcji
Zakład Doświadczalny Pętkowo prowadzi między innymi:
- hodowlę twórczą i zachowawczą lnu (Linum usitatissimum L.) i konopi (Cannabis sativa L.),
- doświadczenia wazonowe i polowe z lnem i konopiami,
- reprodukcję nasion lnu najwyższym stopni odsiewu,
- uprawę i hodowlę nowych odmian morwy białej,
- prace doświadczalne z dziedziny fitopatologii, biotechnologii,
- oraz z roślinami energetycznymi i służącymi do barwienia tkanin.
W Zakładzie wyhodowano nowe odmiany lnu włóknistego: Nike, Modran, Sara. Ponadto, uprawia się tam zioła i konopie na olejki eteryczne. Na miejscu znajduje się profesjonalna aparatura do ich destylacji na skalę przemysłową.
Metoda produkcji
Do produkcji olejków eterycznych z konopi potrzeba wielu urządzeń i odpowiednio uzdatnionej wody. Pan Ryszard skompletował cały sprzęt za nieco ponad 100’000 złotych. Do zbiornika ładujemy wiechy konopne. Podłączamy wytwornicę pary i obniżamy jej ciśnienie. Para przechodzi przez susz i opada do chłodnicy. Olejek eteryczny zbierany jest z powierzchni ochłodzonej cieczy.
Zastosowanie olejków
Olejki eteryczne z konopi można wykorzystać na wiele sposobów. Można je dodać do wódki, nalewki albo pokropić nimi zawieszkę do samochodu. Pan Ryszard z powodzeniem stosuje olejki eteryczne – dorobił się nawet kilku patentów:
- Kompozycja na bazie olejku konopnego przeciwko patogenom, sposób wytwarzania kompozycji oraz zastosowanie wyciągu
z wiech konopi do wytwarzania kompozycji przeciwko patogenom oraz do zwalczania patogenów grzybiczych. - Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, zastosowanie kompozycji do zwalczania szkodników oraz sposób
wytwarzania kompozycji. Numer zgłoszenia P 389106. Zgłoszony 23.09.2009. - Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza przędziorkom, sposób wytwarzania kompozycji do zwalczania szkodników.
- Zaprawa nasienna do zaprawiania nasion siewnych roślin uprawnych, sposób jej wytwarzania oraz zastosowanie eterycznego olejku konopnego do wytwarzania zaprawy nasiennej.
- Sposób ochrony przed szkodnikami i patogenami podłoży biodegradowalnych do bezglebowych upraw pod osłonami.
Pan Ryszard Kaniewski twierdzi, że te patenty powstały dzięki inspiracji z Pana Tadeusza:
Grzędy rozcięte miedzą; na każdym przykopie
Stoją jakby na straży w szeregach konopie,
Cyprysy jarzyn; ciche, proste i zielone,
Ich liście i woń służą grzędom za obronę,
Bo przez ich liście nie śmie przecisnąć się żmija,
A ich woń gąsienice i owad zabija.
Kontakt
Zachęcamy do kontaktu z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Można też kontaktować się bezpośrednio z Panem Ryszardem Kaniewski. Ponadto, zachęcamy rolników do zapoznania się z Programem Konopnym.
- Niedobór wapnia w roślinach konopi - 19/07/2023
- Włókno konopne – co warto o nim wiedzieć? - 13/07/2023
- Uprawa konopi w muszli klozetowej - 04/07/2023