Beton konopny to nic nowego, a jednak odpowiednio przygotowane bloki z tego materiału mogą okazać się przełomem w budownictwie.
Terry Radford, prezes i dyrektor generalny Just BioFiber (z siedzibą w Airdrie w Kanadzie, w prowincji Alberta), twierdzi, że jego firma stworzyła cegłę na bazie betonu komórkowego, która jest czymś więcej niż tylko zwykłym materiałem do budowy domów:
“Konopie mają tę zaletę, że są bardzo izolujące. Posiadają retencję termiczną i czterokrotnie szybciej niż drzewa wychwytują CO2 podczas wzrostu, więc jest to materiał CO2-negatywny. Usunięty z atmosfery węgiel jest składowany w tych materiałach budowlanych”.
Oprócz tego, że cegły są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne materiały budowlane, oferują szereg zalet:
- doskonałe właściwości chłodzące i grzewcze,
- wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach (brak pleśni dzięki regulacji wilgotności),
- odporność na ogień (nie pali się, nie dymi, nie nagrzewa),
- szybki czas budowy (na specjalnej ciężarówce można wyprodukować cegły w 4 dni!),
- a wszystko to w podobnej cenie, co przy standardowej budowie na szkielecie drewnianym.
Cegły jak klocki Lego = szybka i prosta budowa
Cegły firmy Just BioFiber przypominają gigantyczne bloki budowlane Lego. Na zdjęciu poniżej widoczne są specjalne końcówki przypominające elementów łączących w popularnych duńskich klockach.
Dzięki nim budowa przebiega znacznie szybciej i nie wymaga pracowników o wysokich kwalifikacjach. Bloki układa się po prostu jeden na drugim – plus cienka warstwa spoiwa pomiędzy. Jest to proces znacznie szybszy. Zajmuje mniej więcej połowę czasu potrzebnego przy tradycyjnym betonie zbrojonym – nie trzeba czekać aż wszystko się zwiąże. Ponadto, po ułożeniu można od razu stosować wykończenia na zewnątrz i wewnątrz, można układać podłogę lub kratownice na ścianach. Nie ma żadnych przerw.
Źródło: www.msn.com
- Niedobór wapnia w roślinach konopi - 19/07/2023
- Włókno konopne – co warto o nim wiedzieć? - 13/07/2023
- Uprawa konopi w muszli klozetowej - 04/07/2023