Beton konopny to nic nowego, a jednak odpowiednio przygotowane bloki z tego materiału mogą okazać się przełomem w budownictwie.

Terry Radford, prezes i dyrektor generalny Just BioFiber (z siedzibą w Airdrie w Kanadzie, w prowincji Alberta), twierdzi, że jego firma stworzyła cegłę na bazie betonu komórkowego, która jest czymś więcej niż tylko zwykłym materiałem do budowy domów:

“Konopie mają tę zaletę, że są bardzo izolujące. Posiadają retencję termiczną i czterokrotnie szybciej niż drzewa wychwytują CO2 podczas wzrostu, więc jest to materiał CO2-negatywny. Usunięty z atmosfery węgiel jest składowany w tych materiałach budowlanych”.

Oprócz tego, że cegły są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne materiały budowlane, oferują szereg zalet:

Cegły jak klocki Lego = szybka i prosta budowa

Cegły firmy Just BioFiber przypominają gigantyczne bloki budowlane Lego. Na zdjęciu poniżej widoczne są specjalne końcówki przypominające elementów łączących w popularnych duńskich klockach.

Dzięki nim budowa przebiega znacznie szybciej i nie wymaga pracowników o wysokich kwalifikacjach. Bloki układa się po prostu jeden na drugim – plus cienka warstwa spoiwa pomiędzy. Jest to proces znacznie szybszy. Zajmuje mniej więcej połowę czasu potrzebnego przy tradycyjnym betonie zbrojonym – nie trzeba czekać aż wszystko się zwiąże. Ponadto, po ułożeniu można od razu stosować wykończenia na zewnątrz i wewnątrz, można układać podłogę lub kratownice na ścianach. Nie ma żadnych przerw.

Źródło: www.msn.com

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)