Czy w niedalekiej przyszłości budownictwo będzie bardziej bezpieczne i ekologiczne? Jeśli zaczniemy wykorzystywać do budowy konopie, to jest taka możliwość. Szansą na zrewolucjonizowanie budownictwa mogą okazać się prefabrykowane domy budowane z naturalnych elementów.

Jak wiadomo, konopie to rośliny o wszechstronnym zastosowaniu, które mogą być wykorzystane do produkcji praktycznie wszystkiego – od materiałów budowlanych [LINK] i żywności, po odzież i biopaliwa. To również szczególnie interesująca uprawa dla rolników, ponieważ konopie rosną szybko, potrzebują niewiele pestycydów i nawozów, a ich głębokie korzenie poprawiają jakość gruntów [LINK]. Konopie od dawna wykorzystuje się w budownictwie na małą skalę, jednak do tej pory nie udało się znaleźć opłacalnej metody budowy domów na skalę przemysłową.

Przełom w Holandii

Holenderska firma Dun Agro, specjalizująca się w produkcji “betonu konopnego”, jako pierwsza na świecie wybudowała prefabrykowany dom z różnych odmian konopi siewnych. Budynek powstał 30 listopada 2018 r. około 250 km od Amsterdamu. Kolejny jest w budowie, a firma planuje budowę i sprzedaż następnych w niedalekiej przyszłości. Przy obecnej skali produkcji konopi przemysłowych w Holandii Dun Agro szacuje, że może wyprodukować do 500 domów konopnych rocznie. Jeśli popyt wzrośnie, liczbę tę można łatwo zwiększyć.

Zdjęcie: dunagro.nl

Zalety prefabrykatów

“Beton konopny” firmy Dun Agro jest wykonany z włókien konopi, wody i kleju. Po sprasowaniu w formie do prefabrykatów, mieszanka wysycha w ciągu około trzech miesięcy. Powstają w ten sposób ściany zewnętrzne, wewnętrzne i dach. Następnie z gotowych elementów można łatwo zmontować cały budynek, co zapewnia oszczędność czasu. Ściany z konopi pochłaniają też dwutlenek węgla z otoczenia, jest to więc technologia o ujemnym śladzie węglowym. Ponadto, dom z konopi ma szereg zalet:

  • przystępna cena,
  • wysoka izolacyjność,
  • wytrzymałość.

Źródło: themindunleashed.com, www.myce.com, dunagro.nl