Zbliża się koniec roku – nadszedł czas na krótkie podsumowanie najciekawszych wiadomości z ostatnich 12 miesięcy. Dla ułatwienia są one podzielone alfabetycznie na działy: budownictwo, historia, pieniądze, prawo, uprawa, zdrowie, żywność.

Budownictwo

Mieszanka paździerza z konopi oraz wapna to świetny materiał do budowy ścian, który nadaje się też do izolacji podłóg, stropów i dachów [LINK]. To też ogromna oszczędność, takie ściany są bardzo zdrowe, w dodatku grzeją w zimie i chłodzą latem [LINK]. Pewna australijska firma planuje budowę domów z biomasy konopnej przy wykorzystaniu technologii druku 3D [LINK]. W tym celu zaprojektowano nowatorską maszynę do produkcji płyt [LINK].

Historia

Nowe badania dowodzą, że konopie rosły w Europie, zanim pierwsi rolnicy mieli szansę je uprawiać [LINK]. Niektórzy sugerują wręcz, że rośliny te były pierwszą na świecie uprawą rolną i doprowadziły do rozwoju cywilizacji [LINK].

Pieniądze

Na konopiach można zarobić nawet kilka razy więcej, niż w przypadku bardziej popularnych w naszym kraju upraw [LINK]. Jednym z powodów są wysokie dopłaty [LINK]. Ponadto, produkty z konopi zyskują coraz więcej entuzjastów na całym świecie [LINK]. Niedawno doszło do przejęcia jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek przez kanadyjski holding [LINK]. Bioetanol z konopi to z kolei szansa na miliony dla koncernów paliwowych [LINK].

Prawo

W Stanach Zjednoczonych po długim okresie prohibicji zalegalizowano uprawy konopi przemysłowych [LINK]. W Polsce co prawda od lat można legalnie uprawiać konopie, ale rolników zniechęca się na wiele sposobów, np. wciąż trzeba zdobyć specjalne zezwolenie [LINK] i nie dostaniemy pomocy po klęsce żywiołowej [LINK]. Możliwe, że coś się jednak w tej kwestii zmieni, ponieważ coraz częściej mówi się o konopiach, jako o szansie dla polskiej gospodarki [LINK]. Rząd przeznaczył nawet 14 mln złotych na rozwój przemysłu konopnego [LINK].

Uprawa

Konopie mają szereg zalet, które sprawiają, że ich uprawa jest łatwiejsza i tańsza niż w przypadku innych roślin [LINK]. Na Uniwersytecie Wrocławskim w pierwszych dniach wiosny badano kompost z konopi [LINK]. W podobnym okresie rozmawialiśmy z niemieckim inżynierem, który pracuje nad konstrukcją niedrogiej i łatwej w użyciu maszyny do zbierania konopi [LINK]. Żniwa to najtrudniejsza część uprawy, dlatego warto wiedzieć, jak się na nie przygotować [LINK].

Zdrowie

Polscy naukowcy opracowali lek przeciwbólowy na bazie konopi siewnej, który może pomóc w walce z rakiem [LINK]. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała aż dwa raporty poświęcone wyłącznie związkom zawartym w konopiach i ich zastosowaniu w medycynie [LINK]. Jednym z takich związków jest kannabidiol – CBD. Okazuje się, że prawie połowa pacjentów stosujących produkty zawierające CBD rezygnuje z tradycyjnych lekarstw [LINK]. Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż nie wszystkie produkty dostępne na rynku są bezpieczne [LINK].

Żywność

Konopie to również zdrowa żywność, która staje się coraz bardziej popularna [LINK]. Weszły na stałe nawet do tradycji wigilijnej w Polsce [LINK]. Od kilku lat można u nas też spróbować pysznego napoju z konopi przemysłowych produkowanego przez prawdziwych rzemieślników [LINK]. W Nowym Jorku rolnicy nazywają konopie “nowym jarmużem” [LINK]. W Kanadzie udało się wyprodukować pierwsze piwo wyłącznie z konopi indyjskich [LINK].

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)