Kanadyjska firma The Green Organic Dutchman Holdings Ltd. nabyła 100% udziałów spółki HemPoland – wiodącego europejskiego producenta i dystrybutora olejku konopnego z Polski. Za około 100 mln zł, zagraniczny holding zapewnił sobie dostęp do nowoczesnych technologii ekstrakcji oraz uznanej marki CannabiGold.

HemPoland

Pisaliśmy już o sukcesie polskiego przedsiębiorstwa zajmującego się hodowlą konopi – HemPoland [LINK]. To pierwsza w Polsce firma, która uzyskała państwową licencję na uprawę i przetwórstwo konopi przemysłowych. Powstała w 2014 roku; dwa lata później obsiała konopiami 350 hektarów, a w 2017 roku już 600 ha. Kierownictwo to eksperci w dziedzinie uprawy, ekstrakcji i dystrybucji wysokiej jakości olejku konopnego. Obecnie HemPoland  prowadzi działalność dystrybucyjną w kilkunastu krajach europejskich i ciągle się rozwija.

Maciej Kowalski, założyciel i prezes HemPoland, niedawno uważany był za szaleńca opowiadającego o odrodzeniu rośliny, której nikt nie widział w Polsce od dziesięcioleci. Tym razem szaleństwo się opłaciło. W sierpniu tego roku HemPoland podpisało umowę o współpracy z kanadyjską spółką The Green Organic Dutchman. Stało się tym samym częścią globalnego konopnego holdingu, który w ramach transakcji może zapłacić nawet 100 mln zł. Maciej Kowalski jest zadowolony z przejęcia:

„Uzyskanie dostępu do kapitału i własności intelektualnej spółki TGOD będzie stanowić koło zamachowe dla dalszego rozwoju naszej marki i modelu biznesowego. Wspólnie ze spółką TGOD, dzielimy wizję przewodnictwa na światowym rynku organicznych konopi.”

Połączenie sił ma zapewnić:

  • nową gamę innowacyjnych produktów,
  • wsparcie działalności naukowej,
  • większy zasięg geograficzny,
  • dostęp do nowych rynków,
    • dynamiczny rozwój.

Warunki przejęcia

The Green Organic Dutchman jest spółką badawczo-rozwojową, która prowadzi swoją działalność niedaleko Toronto w Kanadzie. Posiada licencję na hodowlę konopi indyjskich do celów medycznych i zajmuje się głównie ich uprawą. Brian Athaide, Prezes Zarządu TGOD, powiedział:

„Niezmiernie cieszy nas możliwość pozyskania silnego lidera rynku olejków CBD w postaci spółki HemPoland. Zespół ma świetne podejście do biznesu i dzieli z TGOD podstawowe wartości. Ich produkcja rolna jest znakomicie zaplanowana, a technologia ekstrakcji olejku jest na najwyższym poziomie.”

W ramach transakcji spółka TGOD:

  • zapłaci 20 mln dolarów kanadyjskich (CAD) w gotówce i akcjach TGOD,
  • zapłaci 15,8 mln CAD w akcjach TGOD z odroczonym terminem wypłaty,
  • czyli razem zapłaci 35,8 mln, co daje około 100 mln PLN, oraz
  • zainwestuje 13,5 mln CAD w ekspansję HemPoland na rynku europejskim.

CannabiGold

Marka CannabiGold cieszy się międzynarodowym uznaniem w całej Europie. To popularny olejek pozyskiwany z konopi. Zawiera m.in. kannabidiol CBD, który pomaga osobom chorym na padaczkę oraz może być używany jako środek uspokajający i nasenny. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła niedawno, że kannabidiol ma działanie lecznicze [LINK].

Olejki produkowane są pod nadzorem doświadczonych naukowców, a rozwiązania opracowane przez HemPoland stanowią innowację w skali globalnej. Nowatorska metoda ekstrakcji nie wymaga żadnych chemikaliów i pozwala wyodrębniać pożądane składniki bez zanieczyszczeń.