Polscy naukowcy opracowali lek przeciwbólowy na bazie konopi siewnej, który może pomóc w walce z rakiem. Stworzyli oni specyfik, który nie tylko uśmierza ból, ale również zabija komórki nowotworowe. Wszystko przy zachowaniu restrykcyjnych procedur farmaceutycznych.

Projekt zakończony sukcesem

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przy ścisłej współpracy z szeregiem partnerów, przez 4 lata prowadzili badania nad nowym lekiem. Opracowano technologię pozyskiwania środków przeciwbólowych z konopi o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych. Jak mówi kierownik projektu, prof. Ryszard Słomski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:

Projekt został zakończony sukcesem – jest nim opracowanie przeciwbólowej tabletki na bazie konopi dla pacjentów onkologicznych.

Nieoczekiwane odkrycie

Właściwości konopi wykraczają znacznie poza ich działanie przeciwbólowe. Zawarte w nich substancje m.in. łagodzą nudności i wymioty. Poznańskiemu zespołowi udało się zaobserwować jeszcze jedną ciekawą właściwość konopi – występujące w tej roślinie naturalne kannabinoidy mogą hamować rozwój, a nawet zabijać komórki rakowe.  Tak opisał to prof. Ryszard Słomski:

Niejako przy okazji stwierdziliśmy, że te preparaty mają również bardzo silne właściwości przeciwnowotworowe i tu pojawia się potrzeba kontynuowania badań, które je potwierdzą. Mamy już namacalne wyniki w postaci hodowli komórkowych, w których giną komórki nowotworowe, ale żeby to udokumentować, przydałoby się jeszcze trochę czasu.

Dr Karolina Wielgus z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich tłumaczy:

W naszym preparacie nie znajduje się samo, czyste, syntetyczne CBD, ale też szereg innych związków kannabinoidów, terpenów i innych pochodzących z konopi, których współdziałanie może nieść dla pacjentów dodatkowe korzyści.

Konieczne są dalsze badania

Agnieszka Bienert z katedry farmacji klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, która była kierownikiem badania skuteczności działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego preparatów z konopi, uspokaja nieco emocje:

Chcemy mieć szybko odpowiedź, że preparat działa, ale żeby to potwierdzić, potrzeba lat zróżnicowanych badań. To bardzo długi proces. Na tym etapie nie można jeszcze potwierdzić, że ten preparat na pewno będzie działać przeciwbólowo.

Naukowcy rozmawiają już z firmami farmaceutycznymi, bo chcą rozpocząć produkcję. Zanim tabletka trafi jednak na rynek, czeka ją jeszcze szereg kolejnych badań. Kierownik projektu ma nadzieję, że z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które finansowało zakończony właśnie projekt, uda się pozyskać pieniądze na dalsze badania. Miałyby one skupić się nie tylko na potwierdzeniu właściwości przeciwbólowych nowego leku, ale również na przeciwnowotworowym potencjale konopi.

Źródła: epoznan.pl, poznan.wyborcza.pl


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE

dostępne są na stronie www.biohemp.pl


Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)