Posiedzenie podkomisji do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie, które odbyło się 17 maja 2021r., dotyczyło kwestii zmian przepisów prawnych regulujących rynek konopi przemysłowych w Polsce. Omawiane były m. in. kwestie zmiany limitu THC w konopiach siewnych do progu 0.3 %, przetwarzania konopi, ułatwień w wnioskowaniu rolników o uprawę konopi oraz hodowli marihuany medycznej w Polsce i potrzeb zmian w jej nomenklaturze.

posiedzenie podkomisji – omawiane projekty nowelizacji

Na posiedzeniu poruszano wiele istotnych kwestii związanych z konopiami. Omawiane były między innymi dwa projekty o nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Pierwszą z proponowanych zmian, które przedstawiał dyrektor Poznański, są ułatwienia we wnioskowaniu rolników na uprawę konopi. Według projektu, wnioski rozpatrywać by miał KOWR, czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, bez zgody administracyjnej, tylko na podstawie zgłoszenia z dokumentami oświadczenia, które pozwalałyby na ocenę tego, że uprawa jest nadzorowana i nie mają na nią wstępu osoby trzecie. Zmiana taka oznaczałaby odejście od dwustopniowości gmina, sejm, województwo, ministerstwo zdrowia. Drugą zmianą zaznaczoną w projekcie, ma być podniesienie omawianego wcześniej wiele razy limitu THC z 0.2 na 0.3 %. Poseł Sachajko podkreślił, że projekt nowelizacji podniesienia progu THC powinien być wprowadzony jak najszybciej by chronić Polskich rolników już w tym roku. To uspokoiło by wielu z nich, którzy obecnie mogą zostać przestępcami narkotykowymi za przekroczenie dozwolonego limitu tetrahydrokannabinolu. Również zaznaczył, że ten projekt zmiany ustawy byłby odciążeniem samorządów przez KOWR, poprzez przejęcie funkcji administracyjnych. Byłby to lepszy, lepiej funkcjonujący system. Zmiany w rejestrze upraw planowane są na 1 stycznia 2022 roku, choć może to ulec zmianie, ponieważ podważono czy KOWR zdąży do tego czasu zbudować dobrze funkcjonujący system. O zmianach prawnych dotyczących uprawy wypowiadał sie Paweł Gała, który podkreślał potrzebę rozszerzenia możliwości hodowli nowych odmian konopi przez podmioty nie podlegające Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

“Postulujemy o to aby uprawa konopi włóknistych, czyli tych które nie maja nic wspólnego z rozrywką, rekreacją, żeby one mogły być prowadzone przez wszystkie podmioty dla celów hodowlanych, nie tylko przez podmioty podległe Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kuriozalnie zachowanie takiego ograniczenia godziło by w nasze instytuty badawcze. W tym reprezentowany przeze mnie Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Taką adnotacje do ustawy wprowadziliśmy włącznie z uzasadnieniem.” – radca prawny Paweł Gała, przedstawiciel Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego

Drugim omawianym projektem jest nowelizacja ustawy z propozycją możliwości uprawy marihuany medycznej przez Instytuty badawcze nadzorowane przez ministra do spraw rolnictwa, by móc pozyskiwać surowce farmaceutyczne w Polsce zamiast sprowadzania ich z zagranicy. Jednak zdaniem wielu uczestników, ta zmiana powinna być rozszerzona na sektor prywatny. Według prezesa laboratorium badań toksykologicznych Lab4Tox Andrzeja Kwaśnicy ograniczenie uprawy medycznej marihuany do instytutów sprawi, że w Polsce nadal będzie brakowało tego surowca. W dalszym ciągu będzie on sprowadzany z Niemiec lub z Kanady, mimo, że w Polsce jest wiele chętnych osób z zapleczem finansowym by zainwestować w profesjonalne hodowle, a nasz kraj zamiast się bogacić i rozwijać to daje zarobić zagranicznym spółkom. Jego zdaniem powinny zostać równe prawa dla wszystkich, również dla prywatnych firm. Również poruszał on kwestię braku możliwości badania konopi przez prywatnych przedsiębiorców w swoich placówkach przez wzgląd na brak możliwości zakupu wzorców analitycznych wymaganych do przeprowadzania takich analiz.

 

posiedzenie podkomisji – problemy w Przetwórstwie konopi przemysłowych w polsce

Przez brak zmian ustawowych limitów THC w produkcji, niespożywcze produkty konopne nie mogą zaistnieć na rynku. W tym momencie istnieją prototypy, które mają ogromny potencjał. W Polsce mamy firmy, które potrafią wyprodukować granulat z konopi, tak zwany green plastik, z którego można produkować butelki, folie spożywcze czy opakowania foliowe. Jednak w trakcie przetwarzania pojawiają się przewyższenia zakładanych norm co powoduje, że osoby zajmujące się danymi etapami produkcji w świetle prawa są przestępcami. Kolejnym problemem w przetwórstwie konopi jest kwestia wyciągów konopnych. “To co napędza rynek, to wyciągi konopne, (…) Jeśli tego nie doregulujemy to zabijemy ten rynek.” – wypowiadał się na posiedzeniu ze strony społecznej Andrzej Kwaśnica. Proponował on również podniesienie progu nawet do 1% THC, tak jak zrobiła to Szwajcaria. Takie podniesienie limitu, według Pana Kwaśnicy, nie spowoduje, że takie produkty będą miały potencjał wykorzystywania rekreacyjnego. Również uregulowaniu powinny zostać poddane olejki CBD, a mianowicie ich określenie jako suplementy diety, bądź wyroby farmaceutyczne. Bez uregulowania, w tym momencie jest z nimi sytuacja taka sama jak była parę lat temu z dopalaczami. “Jest to sytuacja prowadząca do głębokich patologii, nikomu niepotrzebnych.” – podsumował ekspert ze strony społecznej. 

Na posiedzeniu zostało poruszone bardzo dużo kwestii, które pokazały uczestnikom ile jeszcze potrzeba wprowadzić zmian i regulacji, by rynek konopny w Polsce mógł rozkwitać. Miejmy nadzieję, że poruszone na majowym posiedzeniu głosy zaowocują kolejnymi potrzebnymi poprawkami w ustawach i w końcu, jak to ujął członek rady nadzorczej instytutu biofarmacji Grzegorz Kobyłecki, zaistnieje “normalność”, zakładając, że ta “normalność” jest przez wszystkich zrozumiała.

Zobacz również:

Źródła:
Bartosz Dubiel