Rozwiązania w zakresie zbioru i przetwarzania całej rośliny konopi cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wynalazcy i inżynierowie gorączkowo poszukują przełomowych technologii i maszyn.

Taki był ogólny wniosek 30 liderów branży z 14 krajów, którzy zebrali się niedawno w centrum HempToday w Polsce. Kehrt Reyher, redaktor i wydawca HempToday, powiedział w trakcie tego spotkania:

“W sytuacji, gdy rynki konopi znajdują się w fazie rozwoju, niedostateczna mechanizacja jest problemem. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na efektywne i przystępne cenowo technologie, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw”.

Trivalenza

Pomysł eksploatacji całych roślin został być może najlepiej zobrazowany w prezentacji włoskiego weterana Valerio Zucchini. Przedstawił on zestaw maszyn do tego, co jego firma nazywa “Trivalenza” – to strategia wielokrotnego siewu (multi-cropping), która daje:

  • biomasę do ekstrakcji,
  • olej konopny,
  • żywność i paszę,
  • łodygi na paździerz i włókno.
Przód kosiarki Valerio Zucchini Consulting, Włochy.

Zucchini zwrócił uwagę na tworzenie technologii ułatwiających pracę przy zbieraniu plonów. Jego firma kładzie nacisk na rozwiązania dla małych i średnich gospodarstw rolnych, które dominują w wielu częściach Europy. W Valerio Zucchini Consulting opracowano już wcześniej systemy do produkcji materiałów izolacyjnych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego z konopi, lnu i celulozy.

Zbieranie nasion i włókna

Marijn Roersch van der Hoogte zaprezentował swój kombajn zbożowy Hempseed Harvester, w którym zamontował urządzenie do przetwarzania włókien Hanffaser Uckermark. Maszyna wykorzystuje już pocięte rośliny leżące w pokosie, zapewniając zbiór wysokiej jakości włókien, jak i nasion.

Hempseed Harvester, Niemcy.

Technologia omija problem: długi czas dojrzewania nasion / wysoka jakość włókna specjalnych odmian konopi. Zbudowany z części innych maszyn, stosunkowo niedrogi system pozostawia więcej materiału organicznego w polu, przynosząc wyższy procent włókna na tonę.

Źródło: hemptoday.net

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)