Konopie siewne zyskują coraz większą popularność zarówno na rynku suplementów, w branży budowlanej, tekstylnej, jak również w przemyśle spożywczym. Mariusz, którego spotkaliśmy na warszawskich targach konopnych Kanaba Fair, jest przedstawicielem firmy La Plata, produkującej wysokiej jakości, wartościowy, a przede wszystkim przepyszny, napój konopny. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym współtwórca La Planta opowiada nie tylko o swoich produktach, ale także o formalnościach i warunkach uprawy konopi siewnych w Polsce.

Pierwszy rzemieślniczy napój z konopi

Piotr i Mariusz z La Plata, swoją pierwszą uprawę konopi siewnych rozpoczęli kilka lat temu z myślą o wytwarzaniu ze swoich upraw plastiku konopnego. Plan ten wciąż czeka na realizację, jednak zamiast tego, przedstawicielom La Plata udało się dwa lata temu wyprodukować metodą rzemieślniczą napój konopny, który odznacza się zawartością cennych dla organizmu kwasów tłuszczowych i minerałów oraz wpływa bardzo korzystnie na działanie układu trawiennego człowieka. Ekstrakty do produkcji pochodzą z kwiatostanów zbieranych ręcznie, dzięki czemu zachowują wysoką zawartość terpenoidów zwartych w konopiach.

 

Uprawa konopi siewnych w Polsce

Jak przyznaje Mariusz z La Plata, uprawa konopi siewnych w Polsce nie jest sprawą szczególnie skomplikowaną, choć wymaga dopełnienia pewnych formalności. Przede wszystkim należy oczywiście dysponować ziemią do zasiewu, choć nie trzeba być przy tym rolnikiem. Nie jest również wymagane
posiadanie ziemi na własność. Wystarczy wraz ze zgłoszeniem do Urzędu Marszałkowskiego przedstawić odpowiednią umowę dzierżawy gruntu. Ważne jest także, by przed zasiewem zdobyć pisemną zgodę wójta danej gminy, co nie powinno już stanowić większego problemu.

Prosty siew, trudniejszy zbiór

Uprawa konopi wymaga oczywiście spełnienia pewnych wymogów agrotechnicznych, jednak jak podkreśla Mariusz, roślina z powodzeniem daje sobie radę w polskich warunkach. Okazuje się natomiast, że największym wyzwaniem jest kwestia zbioru oraz przetwarzania. Wiele zależy tu od wyboru odpowiedniej odmiany, która najlepiej będzie nadawała się do planowanego przeznaczenia. Większość występujących na rynku polskim maszyn do zbioru i obróbki zboża, nie nadaje się niestety do pracy z konopiami, szczególnie jeśli mamy do czynienia z odmianami wysokimi, z których chcemy pozyskać nasiona. W przypadku kwiatów natomiast, w których jednymi z najcenniejszych składników są terpenoidy, maszynowy zbiór prowadzi niestety do utraty dużej ilości tych cennych związków. Widać więc, że przemysł konopny wciąż potrzebuje dużej uwagi i unowocześnień, gdyż jak zaznacza Mariusz, najkorzystniej jest wykorzystywać te wartościowe rośliny w całości, bez skupiania się na uzyskaniu jednego, konkretnego produktu.

La Planta jest obecnie na etapie rozmów z rozlewniami w Polsce. Jest więc duża szansa, że już niebawem ich napoje konopne, których mieliśmy okazję spróbować na targu konopnym Kanaba Fair, będą dostępne na polskim rynku. Warto śledzić miejsca w sieci związane z dystrybucją produktów z konopi, a przede wszystkim polecamy zaglądać na fanpage laplanta.pl, dzięki czemu z pewnością nie przegapicie tego ważnego momentu.

Stowarzyszenie FREEDOM