Istnieją różne powody, dla których czasem mamy potrzebę przechowywania nasion zamiast sadzenia ich w ziemi i pozwolenia, aby natura zrobiła swoje. Bez względu na powód, przechowywanie nasion konopi powinno odbywać się w odpowiednich warunkach. Odpowiednich, czyli jakich?

Przechowywanie nasion konopi jest STOSWUNKOWO łatwe

Nasiona tylko czekają, aby zacząć kiełkować, a istnieje wiele czynników, które mówią im, że nadszedł właściwy czas, aby ten proces rozpocząć. Niewłaściwe przechowywanie nasion może je zniszczyć, albo uszkodzić jeszcze zanim trafią do gleby.

Głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest temperatura

W naturze ciepło mówi nasionom, że zima się skończyła, co oznacza, że nadszedł czas, aby się otworzyć i zacząć wypuszczać korzenie i pędy. Temperatura, w której można długoterminowo przechowywać nasiona nie powinna przekraczać  5 stopni C.

Bardzo ważne jest, aby ta temperatura pozostawała stabilna. Jeśli przechowujesz nasiona w lodówce, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich z tyłu. Za każdym razem, gdy otwierasz lodówkę, temperatura się zmienia, co z czasem może zaszkodzić nasionom.

Uważaj na wilgoć

Wilgotność to kolejny wróg długoterminowego przechowywania nasion konopi, ponieważ każdy ślad wilgoci jest kolejną wskazówką dla nasion, że nadszedł czas, aby zacząć kiełkować. Jeśli skorupa nasion pęknie, zanim znajdą się w glebie, mogą zacząć gnić.

Jednak nie chcesz też, aby nasiona były zbyt suche. Poziom wilgotności około 5% to maksimum, na jakie chcesz pozwolić, aby woskowa, ochronna warstwa otaczająca nasiona była nienaruszona, bez powodowania pękania nasion.

Przechowuj nasiona w hermetycznym pojemniku

Podobnie jak ciepło i wilgoć, światło mówi nasionom, aby się “obudziły”, ponieważ nadszedł czas, aby wykiełkować. Nawet jeśli jest to żarówka halogenowa w lodówce, a nie samo słońce, natura nasion może rozpocząć proces wzrostu. Oprócz tego, że hermetyczne pojemniki nie przepuszczają światła, dodatkowo ograniczają dostęp tlenu i dwutlenku węgla. Gazy te są tym, czym oddychają rosnące rośliny, a także szkodniki, które je konsumują.

W czym przechowywać nasiona konopi?

Koperty

Jeśli przechowujesz nasiona przez krótki czas (kilka tygodni lub miesięcy), wystarczy koperta. Jeśli papier koperty jest wystarczająco gruby, ochroni nasiona przed światłem z otoczenia. Jeśli dodatkowo koperta jest przechowywana w chłodnym, suchym, ciemnym i stabilnym temperaturowo miejscu, takim jak szafa lub szuflada, nasiona powinny pozostać w „uśpieniu”.

Przechowywanie nasion konopi

Szklane słoiki

W przeciwieństwie do koperty, szklane słoiki są hermetyczne, co czyni je znacznie bardziej odpowiednimi do długoterminowego przechowywania nasion konopi. Wiele rodzajów plastiku może przepuszczać niewielkie ilości wody dlatego zdecydowanie zaleca się używanie szkła. Dobrym pomysłem jest wrzucenie do środka woreczka ze środkiem pochłaniającym wilgoć.

Woreczki typu Mylar

Jeśli chcesz przechowywać nasiona przez długi czas, próżniowe uszczelniane woreczki nadadzą się do tego idealnie. Tego typu torby są przeznaczone do długoterminowego przechowywania. Oczywiście wciąż należy pamiętać o odpowiedniej wilgotności (ponownie pomaga w tym woreczek ze środkiem osuszającym) i z dala od światła. Woreczki Mylar to też jedna z najlepszych opcji, jeśli przechowujesz nasiona konopi w lodówce.

Podsumowanie

Przechowywanie nasion konopi jest stosunkowo proste, o ile będą trzymane z dala od ciepła, światła, wilgoci i powietrza. Im więcej uwagi poświęcisz metodzie przechowywania, tym dłużej nasiona zachowają jakość.


Źródło: potguide.com