Chiny pracują nad restrukturyzacją swojego wiodącego w świecie przemysłu konopnego, podczas gdy Indie zaczynają wracać do tradycyjnych upraw konopi. W międzyczasie popyt na produkty konopne rośnie w Nepalu, Korei Południowej, Tajlandii, Mongolii i Japonii. We wszystkich tych krajach konieczne są inwestycje w celu rozwoju sektora konopnego.

Niedawno pisaliśmy o rynku konopnym w Europie (LINK), możliwościach inwestycyjnych w Polsce (LINK) i Stanach Zjednoczonych (LINK) oraz o ogólnoświatowych prognozach rozwoju (LINK). Właśnie rozpoczęły się przygotowania do pierwszego w historii azjatyckiego szczytu poświęconego konopiom, który odbędzie się w lutym przyszłego roku w Katmandu (LINK). Organizatorzy zachęcają do udziału ustawodawców, polityków, agencje rozwoju, entuzjastów konopi, grupy ekologiczne, sprzedawców detalicznych i konsumentów ze wszystkich krajów azjatyckich. Dhiraj K. Shah, jeden z organizatorów, twierdzi, że:

“Światowi gracze mają mnóstwo możliwości – w całej Azji potrzebne są inwestycje w sektorze konopnym. Jest wiele transgranicznych przedsięwzięć na kontynencie ze względu na silne tradycje handlowe i ugruntowane porozumienia pomiędzy krajami azjatyckimi w zakresie importu i eksportu.”

Chiny

Chiny są zdecydowanie największym producentem konopi na świecie. Na początku tego dziesięciolecia władze chińskie opracowały ambitny plan uprawy konopi na 1,333,333 ha w celu wyprodukowania 2,000,000 ton włókien – i to tylko po to, aby zaopatrywać krajowe zakłady włókiennicze, które eksportują produkty z konopi. Jednak inne sektory konopne – żywność, medycyna, kosmetyki – również znajdują się w fazie szybkiego rozwoju w miarę postępu badań.

Chiny to gigantyczne terytorium, tania siła robocza i ogromny rynek krajowy. Ponadto, są tak położone geograficznie, że mogą wykorzystywać pobliskie rynki eksportowe: Japonii, Korei, Indii i Australii, gdzie rośnie popyt na żywność, kosmetyki i produkty ochrony zdrowia z konopi. Wszystko to przyciąga uwagę inwestorów, którzy są w Chinach mile widziani.

Indie

Indyjskie przedsiębiorstwa z branży konopnej stwierdziły, że inwestycje zagraniczne mogą pomóc w szybkim rozwoju tego sektora oraz że kraj ten może odegrać znaczącą rolę na rynku eksportowym w ciągu pięciu lat. Możliwości pojawiają się w przemyśle medycznym, spożywczym i kosmetycznym, a w dalszej kolejności w przemyśle włókienniczym i odzieżowym, biokompozytowym i budowlanym.

Japonia

Pomimo skromnego potencjału produkcyjnego, w Japonii rośnie entuzjazm wobec upraw konopi – rośliny uprawianej tam już w starożytności. Inwestorzy dostrzegają ogromne możliwości na rynku konsumenckim, co wskazuje na potrzebę importu w miarę wzrostu świadomości na temat produktów z konopi – w szczególności żywności i produktów medycznych. Zaangażowane podmioty promują tradycje związane z konopiami, aby zachęcić młodych przedsiębiorców.

Korea Południowa

Import konopi do krajów azjatyckich dynamicznie rośnie odkąd południowokoreańscy konsumenci zaczęli traktować konopne produkty żywnościowe jako substytut oleju rybnego. Popyt na te produkty zwiększa się głównie ze względu na ich promocję w programach telemarketingowych.

Od czasów starożytnych z konopi produkuje się w Korei również tkaniny. Unowocześnienie produkcji zależy od zrozumienia tradycyjnych strategii hodowli i przetwarzania tych roślin.

Mongolia

Rząd mongolski opracowuje strategiczny plan dla rolnictwa w celu stworzenia modelu wzrostu gospodarczego. Nowa polityka, której celem jest stworzenie elastycznych miejsc pracy i dywersyfikacja gospodarki kraju poprzez skupienie się na stabilności, innowacyjności i nowych technologiach, stymuluje programy publiczne i nadaje impet sektorowi rolnemu. Konopie doskonale wpisują się w tą strategię, twierdzą przedstawiciele tej branży. Dzięki wiedzy inżynieryjnej i rolniczej w fazie szybkiego rozwoju Mongolii, pierwsi inwestorzy mogą korzystać z bogatego zasobu kapitału ludzkiego.

Tajlandia

Ponieważ rząd Tajlandii zezwala obecnie na uprawę konopi do celów badawczych, przedsiębiorcy włączają tę wielozadaniową roślinę do swoich produktów i eksportują ją na cały świat. Podczas gdy pola konopi są nadal silnie kontrolowane i wykorzystywane do celów rządowych, oczekuje się, że sytuacja ta ulegnie zmianie, przede wszystkim w odpowiedzi na lokalny popyt na tkaniny konopne.

Źródło: hemptoday.net