Samochody zbudowane z konopnych komponentów z napędem solarnym są już rezerwowane u producenta w San Diego. Aptera Motors, start-up’owy producent pojazdów z wysoką wydajnością, zaprojektował trójkołowy, dwuosobowy samochód  z konopi z wbudowanymi panelami słonecznymi. Masowa produkcja spodziewana jest na koniec 2021 roku.

samochód z konopi

jak zbudowany jest samochód z konopi?

Karoseria jest zbudowana z kompozytów węglowych, kevlaru i konopi. Takie kompozyty dowiodły swojej wytrzymałości i bezpieczeństwa w wykorzystaniu w wyścigach samochodowych. Taka budowa nadaje pojazdowi niską wagę, co wraz z zastosowaniem zaawansowanej aerodynamiki wpływa bezpośrednio na zasięg tego samochodu. Godny zauważenia też jest niski ślad węglowy takiego samochodu osiągany z połączenia wykorzystania energii słonecznej i bioplastiku konopnego. Włókna konopne słyną ze swojej wytrzymałości i niskiego śladu węglowego. Znajdują zastosowanie w coraz większej ilości gałęzi przemysłu takich jak przemysł meblarski czy tekstylny, gdzie produkuje się z nich m. in. plecaki, torby, nerki i portfele.

Ten bezemisyjny samochód posiada baterię o pojemności 100 kWh, którą wspiera wbudowane w karoserię nowoczesne i łatwo wymienialne panele słoneczne o powierzchni do 3 m². Jest to pierwszy projekt samochodu, którego teoretycznie nigdy nie będzie trzeba ładować! Na samej energii słonecznej można nim przejechać ok. 72 km dziennie z możliwością zwiększenia zasięgu poprzez dołączenie dodatkowych paneli na masce i tyle pozwalających na uzyskanie nawet do 1600 km zasięgu. Wyposażony jest on dodatkowo, jak na nowoczesny samochód przystało, w zaawansowany system SafetyPilot. Dzięki niemu Aptera będzie bezpiecznie wiozła do celu uzbrojona w technologie rozpoznawania twarzy, trzymania się drogi, adaptacyjny tempomat i w system awaryjnego hamowania, dzięki czemu będzie bezpiecznym, nowoczesnym środkiem transportu przyszłości.

samochód z konopi

Samochód z konopi w świecie koncernów

Producent już zauważył ogromne zainteresowanie jego wyjątkowym modelem, na który już 8 tys. osób zapłaciło depozyt. Jego cena będzie się wahać pomiędzy 26,000$ do 46,000$, zależnie od wyposażenia. Jej dwa największe konkurencyjne modele: Tesla model 3 i Lucid Air, sprzedawane są w przedziale 36,000$ do 77,400$. Aptera Motors jest w trakcie budowy fabryki w San Diego, gdzie zamierza wystartować z produkcją 2000 samochodów rocznie z celem produkcji sięgającym 20,000 pojazdów gdy rozwinie szerszą gamę modeli.

Źródła:

www.ibtimes.com

www.aptera.us

Bartosz Dubiel