Produkty konopne, takie jak żywność, odzież i inne dobra konsumpcyjne, mogą być legalnie sprzedawane w Stanach Zjednoczonych, a jednak uprawa konopi jest tam zabroniona od 80 lat! Producenci muszą importować surowce z innych krajów. Dopiero w tym roku rozpoczęto dyskusję o legalizacji.

Nowe ustawodawstwo

Mitch McConnell [Wikipedia.org]

W kwietniu 2018 roku lider większości Senatu Stanów Zjednoczonych, Mitch McConnell, wprowadził projekt Ustawy o Uprawie Konopi (ang. Hemp Farming Act), która jest częścią zaproponowanej miesiąc wcześniej Ustawy o Rolnictwie (ang. Farm Bill). Celem jest przywrócenie rolnikom możliwości uprawiania konopi do celów przemysłowych. Podczas przemówienia w senacie na temat nowej ustawy, McConnell powiedział:

“Odkąd zmienił się przemysł tytoniowy, niektórzy rolnicy w takich stanach jak Kentucky szukają nowych upraw, które pomogą im utrzymać rodzinę i rozwijać nasze rolnictwo. Wielu z nich wierzy, że znaleźli rozwiązanie – konopie przemysłowe [LINK]. Ale rząd federalny wciąż stoi na przeszkodzie. Nadszedł czas, aby to zmienić.”

Od początku projekt popierało wielu innych senatorów. Jeden z nich, Ron Wyden, tak wypowiedział się na jego temat:

“To prawdziwy kamień milowy. Lider Senatu, współpracując z dwupartyjną grupą, chce zniesienia restrykcji, które są anty-rolnicze, anty-konsumenckie i anty-społeczne.”

Inny senator, który poparł ustawę, Jeff Merkley, powiedział:

“Nadszedł czas, aby pozbyć się tych przestarzałych i frustrujących ograniczeń. Jeśli sprzedajemy konopie w Stanach Zjednoczonych, powinniśmy uprawiać konopie w Stanach Zjednoczonych – to nowe miejsca pracy, to korzyści dla społeczeństwa, to po prostu zdrowy rozsądek.”

Historyczny moment

Szeroko zakrojone prawodawstwo w zakresie polityki rolnej i żywnościowej, znane jako Ustawa o Rolnictwie, zostało przyjęte przez senat w czerwcu 2018 roku w drodze głosowania, wygrywając ilością 86 do 11 głosów. Ustawa ta zawiera przepisy legalizujące uprawę, przetwarzanie i sprzedaż konopi przemysłowych w USA. Przed jej przyjęciem współtwórca tego projektu, senator Michael Bennet,  tak podsumował historię konopi w USA:

“Po raz pierwszy od 80 lat ustawa legalizuje konopie. Zapominamy o tym, ale konopie były powszechnie uprawiane w Stanach Zjednoczonych w połowie XIX wieku. Amerykanie używali ich do produkcji tkanin i papieru. Nasz rząd traktował konopie przemysłowe jak każdy inny produkt rolniczy aż do początku XX wieku, kiedy to prawo z 1937 roku określiło je jako narkotyk, drastycznie ograniczając ich uprawę. Jeszcze gorzej było w roku 1970, kiedy konopie stały się substancją kontrolowaną pierwszej kategorii. W Kolorado, podobnie jak w całym kraju – rozmawiałem o tym z wieloma kolegami – postrzegamy konopie jako wielką szansę na dywersyfikację naszych gospodarstw rolnych i produkcję wysokomarżowych produktów dla Amerykanów.”

Ponadto pomysłodawca, Mitch McConnell, przekonywał senat, że:

“Konsumenci w całej Ameryce co roku kupują setki milionów produktów detalicznych zawierających konopie. Jednak z powodu przestarzałych przepisów federalnych, które w niewystarczającym stopniu odróżniają tę roślinę przemysłową od jej nielegalnego kuzyna, amerykańscy rolnicy nie są w stanie sami zaspokoić tego popytu. Konsumenci nie mają wyboru, muszą kupować produkty z importowanych konopi.”

Podpis prezydenta

Choć senacka Komisja Rolnictwa, Żywienia i Leśnictwa zatwierdziła projekt ustawy i to aż 20 głosami do 1, a senatorzy popierają ten projekt, to jeszcze nie koniec zmagań. Przywódcy republikańscy zablokowali głosowanie nad włączeniem legalizacji konopi do własnej wersji Ustawy o Rolnictwie. Ponieważ jednak zapis ten został uwzględniony w wersji zatwierdzonej przez Senat, będzie on częścią dyskusji komisji dwuizbowej. Jej zadaniem będzie połączenie projektów obu izb w jeden akt prawny, który zostanie przesłany na biurko prezydenta Trump’a. Wszystko wskazuje na to, że McConnell, jako najsilniejszy senator, będzie ciężko walczył o przetrwanie swojej propozycji dotyczącej konopi.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułami opisującymi:

  • wykorzystanie konopi w Stanach Zjednoczonych w trakcie II Wojny Światowej [LINK],
  • podbój amerykańskiego rynku przez polskie konopie [LINK],
  • historię pewnego Amerykanina w Polsce [LINK].

Źródło: www.forbes.com