Uprawa konopi wymaga kilku kluczowych warunków środowiskowych, aby odnieść sukces. Jednym z nich jest stały dopływ świeżego powietrza w celu uzupełnienia dwutlenku węgla i utrzymania wilgotności, temperatury i nie tylko. Na szczęście świeże powietrze w uprawie konopi można zapewnić w dość łatwy sposób.

Podobnie jak ludzie, rośliny konopi wymagają kilku rzeczy do przetrwania. Światło, woda, składniki odżywcze i powietrze są im niezbędne. Nie zapewnij któregokolwiek z nich, a twoje rośliny nie przetrwają długo.

Po co roślinom konopi świeże powietrze?

Świeże powietrze jest jednym z kluczowych elementów udanej uprawy konopi — i jednym z tych, które łatwo przeoczyć. Kiedy zaczynamy uprawiać marihuanę, łatwo jest skupić się na oświetleniu, składnikach odżywczych, przestrzeni i tak dalej, zapominając, że dobra cyrkulacja powietrza i stały dopływ dwutlenku węgla są również niezbędne dla zdrowego wzrostu. W naturze rośliny potrzebują ciągłego odnawiania zapasów tlenu i dwutlenku węgla, aby przetrwać i przeprowadzić fotosyntezę. Bez przepływu powietrza rośliny konopi nie byłyby w stanie wytwarzać energii, a zatem nie mogłyby istnieć!

Przepływ powietrza pomaga także kontrolować i utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności. Podczas gdy pewna wilgotność jest ważna dla wzrostu roślin konopi indyjskich, zbyt duża może być bardzo szkodliwa i sprawić, że rośliny będą miały trudności z wchłanianiem wystarczającej ilości wody.

„Stojące” powietrze może spowolnić wzrost roślin, a jednocześnie jest siedliskiem szkodników i tworzy idealne środowisko dla rozwoju pleśni, a przy niej łatwo o gnicie pąków. Zwłaszcza gdy rośliny dojrzewają i rośnie więcej liści i kwiatów, wysoka wilgotność może stanowić prawdziwy problem, a szanse na jakąś infekcję lub inwazję stają się znacznie większe. Ruch powietrza pomaga zapobiegać rozwojowi grzybów i pleśni, dlatego warto o niego zadbać.

Rośliny konopi preferują dość ciepłe środowisko, ale jeśli robi się zbyt gorąco stwarza to nie tylko zagrożenie dla wzrostu roślin, ale także może doprowadzić do pożaru. Usuwanie nadmiaru ciepła z uprawy konopi jest zatem istotne dla roślin, ale także dla Ciebie. Wprowadzanie świeżego powietrza do przestrzeni uprawowej pomoże w cyrkulacji ciepła, utrzymując stabilne temperatury sprzyjające rozwojowi roślin.

Świeże powietrze w uprawie konopi – jak je zapewnić?

Przede wszystkim warto zadbać o wentylację, która będzie wyciągać z pomieszczenia lub growboxa nieświeże powietrze. Wentylator wyciągowy usuwa zużyte powietrze z namiotu do uprawy, podczas gdy wentylator wlotowy wprowadza świeże powietrze, kontrolując wilgotność, temperaturę i poziom dwutlenku węgla. Wyposażenie wentylatora wydmuchującego powietrze w filtr węglowy, pozwoli dodatkowo w wyeliminowaniu zapachu uprawy.

W przypadku mniejszych upraw może wystarczyć prosty wentylator oscylacyjny. Dzięki niemu młode rośliny konopi skorzystają z delikatnej bryzy, która pomoże im wzmocnić łodygi.

Uprawiasz konopie w szklarni lub tunelu foliowym? Otwórz go i pozwól na naturalną wymianę powietrza! Nie ma potrzeby stosowania wymyślnego systemu wentylacji, jeśli używasz tego rodzaju przestrzeni do uprawy. Jeszcze lepiej, kiedy uprawa znajduje się na zewnątrz. Jak można się domyślić, cyrkulacja powietrza będzie stale zapewniona.

Podsumowanie

O prawidłowej cyrkulacji powietrza można łatwo zapomnieć. Bez tego wiele wysiłku włożonego w całą uprawę pójdzie na marne.

Niezależnie od tego, czy nadmierna wilgotność uniemożliwia roślinom transpirację, temperatury stają się zbyt wysokie, aby rośliny mogły prawidłowo rosnąć, czy też poziom dwutlenku węgla spada zbyt nisko, słaba wentylacja może uszkodzić uprawę i zmniejszyć końcowe plony. Mając to na uwadze, zapewnij odpowiednią wentylację w uprawie konopi — podziękujesz sobie!


Źródło: cannaconnection.com

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)