Interesuje Cię uprawa konopi i chcesz poznać doświadczenia rolników, którzy mają już kilka sezonów za sobą? Pragniesz dowiedzieć się, jak może wyglądać pierwszy rok uprawy? Tutaj zapoznasz się z sylwetkami polskich rolników konopnych, poznasz ich metody siewu, zbioru oraz przeszkody, które napotykają na swoich drogach.

Rolnictwo konopne wraca do łask i będzie stawać się coraz powszechniejsze. Dzięki temu zniknie wiele szkodliwych mitów, zyskamy wiele biodegradowalnych materiałów, będziemy mogli zmniejszyć użycie plastiku i wydajniej wychwytywać dwutlenek węgla z atmosfery, zamieniając go jednocześnie w żyzną warstwę organiczną gleby. Przybliżymy doświadczenia rolników w uprawie konopi zaczynając od tych najmniejszych, wykorzystujących pracę ludzkich mięśni aż do wzrastających przemysłowych gigantów mogących inwestować w innowacyjne linie przetwórcze.

uprawa konopi

Uprawa konopi – zaginione know-how

W związku z trwającą długie dekady prohibicją rolnictwo konopne nie doświadczyło związanej z rozwojem agrotechniki “zielonej rewolucji”. Rzecz jasna istnieją firmy specjalizujące się w produkcji wyspecjalizowanych kombajnów i maszyn przetwórczych, jednak ich modele nie są produkowane na taką skalę jak w przypadku maszyn do zbioru i przetwórstwa kukurydzy lub rzepaku. Wielu plantatorów konopi korzysta z maszyn o przeznaczeniu innym niż konopne (m.in. kombajny zbożowe) lub nawet próbuje wdrażać własne prototypy rozwiązań technicznych. Poniżej prezentujemy cztery plantacje, na których zbiór odbywa lub odbywał się w dużej mierze ręcznie. W prezentowanych nagraniach znajdziemy także wiele dodatkowych, wartościowych informacji. Najlepszy materiał o dużych wartościach edukacyjnych i szerokim opisem agrotechnicznym opublikowany został na stronie agroFakt.pl. Kolejne trzy dostępne są na YouTube:

uprawa konopi – najważniejsze pytania

Koniecznie należy zadać sobie pytanie co chcemy pozyskać z roślin – od tego zależy co uznamy za odpad, a co uznamy za produkt. Należy opracować model biznesowy swojej uprawy konopi, wybrać nasiona oraz rozwiązania techniczne. Warto zaznaczyć, że przy odpowiednim przemyśleniu tego procederu możemy uzyskać podwójny plon z każdej zasadzonej rośliny. Czy interesują nas nasiona i paździerz? Czy raczej kwiaty i włókno? Jak będziemy regulować zapylenie na polu? Obowiązek kontraktacji sprzedaży plonów rolnych zobowiązuje nas do przemyślenia tego kilkukrotnie jeszcze przed rozpoczęciem wysiewu.

Od tego zależy, czy konopie ścinać będziemy wysoko, czy przy ziemi – a jeśli tak, to na jakiej wysokości. Czy pierwsze postaramy się wyczesać nasiona lub kwiaty z wiech, czy zetniemy wiechy by je następnie wymłócić? Jak zoptymalizować proces by nie generować strat i nie tracić jakości surowca? Wbrew pozorom są to jedne z najważniejszych pytań jakie postawić musi sobie rolnik, który postanowił zainwestować w uprawę konopi. Okazuje się więc, że uprawa konopi jest skomplikowanym i wymagającym ogromnego nakładu pracy przedsięwzięciem. Już 2 lata temu na naszym portalu pojawił się artykuł o metodach zbioru konopi i wywiad z dr. inż. Ryszardem Kaniewskim. Jest to skarbnica wiedzy, z którą warto się zapoznać. Poniżej zaprezentujemy rolników, którzy zdecydowali się udokumentować swoją pracę podczas siania.

uprawa konopi

Zanim jednak skorzystać będziemy mogli z owoców własnej, ciężkiej pracy na roli warto zapoznać się z bogatą i różnorodną ofertą produktów konopnych dostępnych w sklepach takich jak BioHemp.pl. Choć wiele zastosowań jest jeszcze w fazie eksperymentalnej, to z konopi możemy zrobić obecnie niemal wszystko: od ubrań i produktów spożywczych do kosmetyków oraz terapeutycznych olejków. Istotna oczywiście jest jakość produktów, szczególnie tych leczniczych i spożywczych. W sklepie BioHemp.pl znajdziesz najwyższej jakości produkty pochodzące z wieloletnich, ekologicznych upraw. Dowodem solidności firmy są certyfikaty i badania dostępne do wglądu przy niemal każdym produkcie tej marki.

na żniwa przyjdzie czas

W sieci co roku opublikowanych zostaje o wiele więcej filmów ze żniw niż z innych etapów uprawy. Nic dziwnego – są przecież wyjątkowo radosne i efektowne. Któż nie marzy o setkach wiech konopnych sypiących się wprost z bezchmurnego nieba na stalową podłogę przyczepy samozbierającej w piękny, upalny dzień? Serdecznie polecamy film z doświadczenia zbioru nasion kombajnem zbożowym, podczas których wytrzymałość włókna konopnego okazała się problemem wymagającym rozwiązania. Poniżej przedstawiamy filmy ze zbiorów i życzymy miłego oglądania.