Uprawa konopi przemysłowych przyniosła polskim rolnikom w 2019 roku 36 milionów złotych. W ciągu dwunastu miesięcy krajowy areał upraw konopi przemysłowych zwiększył się o 78%, więc niemal dwukrotnie, osiągając ponad 3 tysiące hektarów. Ponad dwukrotnie zwiększyła się także liczba rolników wnioskujących o dopłaty do upraw konopi przemysłowych, jak podaje raport Polityka Insight z 2020 roku.

siać i kosić siano – przyszłość konopnego biznesu

Eksperci przewidują ogromny wzrost wartości rynku przetwórstwa i uprawy konopi przemysłowych. Według “The Poland Cannabis White Papers”, opracowania brytyjskiego Prohibition Partners, mowa tu o 2 miliardach €, czyli ponad 8 miliardach złotych. Obecnie kluczową rolę grają na terenie naszego kraju mikroprzedsiębiorstwa zajmujące się wytwórstwem i obrotem produktami zawierającymi CBD, których przychody przekroczyły w 2019 r. 210 mln złotych. Operują głównie na rynkach żywności, suplementów diety, wyrobów medycznych oraz kosmetyków oferując bogatą gamę produktów: olejki, maści, kremy, paszę dla zwierząt, susz. Konopie wykorzystywane są także w budownictwie, motoryzacji oraz wielu innych gałęziach biznesu.

Źródło: Polityka Insight

Rolnictwo nie nadąża za rozwojem branży przetwórczej. W 2019 import produktów rolnictwa konopnego wyniósł około 1300 ton, z czego 900 ton stanowiły nasiona. Wysiew polskich odmian konopi wyhodowanych przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich przynosi plony nasion rzędu 0,8 – 1,2 tony na hektar gruntu w przypadku konopi Białobrzeskich i Tygra oraz 1,2 – 1,5 tony w przypadku  gatunku Henola. Jak pisaliśmy miesiąc temu, te właśnie polskie odmiany cieszą się niebywałą popularnością w Stanach Zjednoczonych, przynosząc rolnikom rekordowe zwroty z inwestycji. Odmiana Białobrzeska charakteryzuje się także możliwością podwójnego plonu, dostarczając zarówno wysokiej jakości nasion, jak i biomasy.

uprawa konopi – nie czekaj

IWNiRZ zaprasza także rolników do Programu Konopnego, dzięki którego wdrożeniu i realizacji otrzymała nagrodę Ministra Rolnictwa” za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych”. Program jest bardzo preferencyjny i zakłada podpisanie z Instytutem umowy kontrakcyjnej, doradztwo prawne i administracyjne, opiekę specjalistów w uprawie konopi przemysłowych oraz zakup całego plonu. Polskie ustawodawstwo, pomimo wielu postępowych kroków, wciąż opiera uprawę konopi przemysłowych o ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii i wymaga uzyskania specjalnych pozwoleń od gminy lub miasta, na których terenie znajdować się ma planowana uprawa oraz umowy kontrakcyjnej.

siew konopi w skali globalnej

W Europie w roku 2020 wartość rynku przetwórstwa i uprawy konopi przemysłowych wyniosła 1,5 miliarda dolarów. Zeszłoroczne opracowania Arcview Group oraz BDS Analytics przewidują, że za trzy lata globalnie rynek ten będzie już wart 42 miliardy dolarów. Czy uprawa i przetwórstwo konopi przemysłowych stanie się istotną gałęzią gospodarki? Nasze lokalne perspektywy mogą być obiecujące. Dzięki Instytutowi Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, będących obecnie jednym z wiodących instytucji agronaukowych w dziedzinie nasiennictwa konopnego oraz przy poprawie warunków legislacyjnych uprawy konopi mogą stać się równie popularne jak były historycznie w XIX i na początkach XX wieku. Czy więc stoimy obecnie u progu wielkiej konopnej rewolucji?

Źródła:

https://www.politykainsight.pl/

https://www.businesswire.com/

https://cannabislaw.report/

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)