Mieszanka paździerza z konopi oraz wapna, czyli tzw. beton konopny, to świetny materiał do budowy ścian. W sypkiej postaci nadaje się też do izolacji podłóg, stropów i dachów. Włókno konopne sprawdza się z kolei jako zamiennik wełny mineralnej.

Wielokrotnie pisaliśmy już o hemp-crete (potocznie – beton konopny). To materiał budowlany przyszłości, o niezwykłych parametrach izolacyjnych, który od wielu lat wykorzystywany jest w różnych krajach, jak Francja [LINK] i Czechy [LINK]. W Polsce to temat wciąż mało znany, ale dzięki grupie entuzjastów, takich jak Piotr Jastrzębski i Przemysław Brzyski, coraz więcej ludzi decyduje się na budowę w tej technologi. Kilka miesięcy temu mieliśmy przyjemność rozmawiać z nimi w trakcie praktycznego kursu wykorzystania betonu konopnego w Nakle – Deep Green Building [LINK]. Uczestnicy kursu uczyli się od nich jak:

  •  dobrać skład i proporcje mieszanki wapienno-konopnej,
  •  przygotować szalunki do wypełnienia,
  •  wypełniać szalunki i je przenosić.

Zobacz wideo-relację:

Piotr Jastrzębski – Podlaskie Konopie [LINK]

Piotr Jastrzębski wraz z bratem Marcinem uprawia, przetwarza i sprzedaje produkty z konopi w północno-wschodniej Polsce, wskrzeszając rodzinną tradycję, która została tymczasowo utracona w drugiej połowie XX wieku. Ich firma, Podlaskie Konopie, jest również aktywna na polskiej scenie budowlanej, prowadząc warsztaty budowania z betonu konopnego oraz często występując na targach budownictwa naturalnego. W 2017 roku na targach konopnych w Warszawie mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem o jego działalności i planach rozwoju [LINK].

Kontakt – Piotr Jastrzębski
Telefon: +48 668 008 881
E-mail: podlaskie.konopie@gmail.com

Przemysław Brzyski – Budynki z Konopi [LINK]

Firma Budynki z konopi zajmuje się  projektowaniem  i wykonawstwem domów w technologiach naturalnych w szczególności z zastosowaniem betonu konopnego. To zespół inżynierów z doświadczeniem praktycznym znający stosowane materiały również od strony naukowej oraz ich zachowanie w różnych warunkach. Firma służy też doradztwem technicznym w zakresie technologii betonu konopnego, prowadzi szkolenia i warsztaty. Na naszym portalu można zobaczyć wywiad z właścicielem firmy – Przemkiem [LINK] oraz prowadzony przez niego wykład na temat zastosowania konopi w budownictwie [LINK].

Kontakt dr inż. Przemysław Brzyski
Telefon: +48 609-629-605
E-mail: budynkizkonopi@gmail.com

Stowarzyszenie FREEDOM
Latest posts by Stowarzyszenie FREEDOM (see all)