Naturalne materiały budowlane są wytrzymałe, zdrowe i tanie: długowieczność farb olejnych można zobaczyć na własne oczy w wielu muzeach; farby i tynki syntetyczne, w odróżnieniu od naturalnych, przyciągają kurz i bakterie oraz nie oddychają, gromadząc wilgoć; pomimo powszechnego przekonania, że naturalne jest droższe niż sztuczne, okazuje się, że to tylko mit.

Pisaliśmy już o Deep Green Building – praktycznym kursie wykorzystania betonu konopnego, który odbył się w lutym tego roku w Nakle [LINK]. Dzięki innym nagraniom możecie posłuchać organizatorów: Kehrt Reyher [WIDEO] i Hana Gabrielová [WIDEO], a także prowadzących: Piotr Jastrzębski i Przemysław Brzyski [WIDEO]. W niniejszym artykule przedstawiamy jednego z największych europejskich ekspertów w dziedzinie naturalnych materiałów budowlanych, który nadzorował wspomniany kurs i prowadził wykłady w jego trakcie – Wolf Jordan:

Pracowałem w firmie ojca sprzedającej maszyny budowlane. Potem przyszedł kryzys i musieliśmy coś zmienić. Wtedy odkryłem naturalne farby i lakiery. Od tego się zaczęło. Kolejnym odkryciem były naturalne oleje i woski, a potem farby i tynki wapienne oraz ich zalety. W latach 80-tych byłem jedną z kilku osób w Belgii, które rozpoczęły ruch związany z budownictwem naturalnym, więc udało mi się zdobyć pewne doświadczenie, którym chcę się dzielić. Dzięki temu byłem gotowy, aby nadzorować tutejszą wspaniałą inicjatywę.

Zobacz wideo-wywiad:

Jordan & Co.

Wolf Jordan jest jednym z czołowych europejskich ekspertów w dziedzinie pracy z naturalnymi materiałami budowlanymi. To prawdziwy rzemieślnik, ale również wykładowca, pedagog i innowator z ponad 35-letnim doświadczeniem. Jego przedsiębiorstwo Jordan & Co. zajmuje się rozwojem wytrzymałych i zdrowych rozwiązań dla budownictwa ekologicznego. Na produkty Wolf’a stale rośnie popyt, nie tylko w ojczystej Belgii – trafiają obecnie do 11 krajów europejskich. W bogatej ofercie jego firmy znajdziemy wysokiej jakości naturalne:

 • preparaty wapienno-konopne,
 • różne dodatki,
 • spoiwa,
 • pigmenty,
 • farby,
 • lakiery,
 • tynki,
 • pokrycia,
 • oleje,
 • woski
 • i wiele innych.

Wytrzymałe

Wszystko jest możliwe przy użyciu naturalnych materiałów. Nadają się do ścian wewnętrznych i zewnętrznych, drewnianych wykończeń, przezroczystych powierzchni… Czy jednak są wytrzymałe? Wystarczy wybrać się do muzeum i obejrzeć obrazy olejne sprzed kilkuset lat, aby przekonać się o ich długowieczności.

Zdrowe

Naturalne materiały mają tendencję do oddychania. Czym jest ta zdolność? To umiejętność wyciągania wilgoci np. w postaci pary i regulowanie wilgotności. Tworzywa sztuczne nie mogą tego robić. Tynk syntetyczny można porównać do plastikowej torby. Jeśli nałożysz na dom plastikową torbę to życie w nim będzie niezdrowe. Pojawi się wilgoć, różne monomery i inne środki chemiczne, które odparowują z oryginalnego produktu.

Dodatkowym minusem tworzyw sztucznych jest elektryczność statyczna (pojawia się też np. na odzieży syntetycznej), która przyciąga mikro pył i kurz, w którym bakterie mogą się rozwijać. Dobrym przykładem jest szpital. Obecne tam bakterie są transportowane przez wiatr i przyklejają się do ścian, gdzie mogą się rozwijać i rozmnażać w mikro pyle. Kiedy wchodzą w obieg, wdychamy je do naszych płuc i chorujemy. Przy farbach naturalnych problemem elektrostatyki jest wyeliminowany, więc nie ma przyciągania kurzu i bakterii.

Tanie

Jakieś 30-40 lat temu naturalne materiały były dość drogie ze względu na małą skalę produkcji i ograniczoną dystrybucję. Obecnie produkcja jest nieco większa, dlatego może być bardziej ekonomiczna i wydajna. Składniki naturalnych farb pochodzą z rolnictwa, np. minerały jak wapno i naturalne pigmenty. Rynki te mają znacznie bardziej stabilne ceny niż w przypadku polimerów syntetycznych, które pochodzą z przemysłu petrochemicznego. Ceny ropy wzrosły tak bardzo, że obecnie naturalne farby, które oferuje Wolf są średnio 20% tańsze niż tej samej jakości farby syntetyczne.